Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Via Baltica do oceny po raz kolejny

Główne zdjęcie
Obwodnica Łomża planowana w ramach Via Baltica. Drogowcy chcą ją zbudować w wariancie dalekim zachodnim (niebieska linia na mapie).

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku ponownie rozesłał do konsultacji społecznych materiały dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę drogi ekspresowej S 61 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Łomża – Stawiski – Szczuczyn z obwodnicą Łomży. Procedurę przeprowadzoną już raz przed rokiem trzeba powtórzyć „w związku z nowym materiałem dowodowym” przesłanym przez wnioskodawcę czyli białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – tłumaczy Małgorzata Wnuk, rzecznik prasowy RDOŚ.

Przypomnijmy postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wszczął jeszcze wiosną  2012 roku. Decyzja środowiskowa ma określić ostatecznie przebieg drogi i warunki jakie musi spełnić jej budowniczy, przy czym już na etapie złożonego wniosku drogowcy wskazywali preferowany przez nich wariant, który wybrali także po konsultacjach społecznych. Chcą m.in. aby obwodnica Łomży przebiegała po zachodniej stronie miasta, w tzw wariancie dalekim przecinając Narew po stronie północnej przed Pęzą a południowej przed Jednaczewem po czym drogi: Łomża – Nowogród pomiędzy Starymi a Nowymi Kupiskami, Łomża – Ostrołęka pomiędzy Starymi a Nowymi Sierzputami i poprowadziła za Dłużniewem i Konarzycami aż w okolice wsi Kisiołki.  
Choć postępowanie może zamknąć się w kilka miesięcy to przeciąga się ponad miarę. I jeszcze jesienią ubiegłego roku RDOŚ przeprowadził już konsultacje społeczne teraz okazuje się, że trzeba je powtórzyć „w związku z nowym materiałem dowodowym”. Dyrektor białostockiego RDOŚ ponownie wystąpił więc do Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z prośbą o zaopiniowanie przedmiotowego przedsięwzięcia. 
Także „społeczeństwo” ma teraz ponowną możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy, może też składać uwag i wniosków. Wszystkie – jak zapewnia RDOŚ - zostaną rozpatrzone przed wydaniem decyzji.
O ile powtórzenie procedury konsultacji społecznych może wydłużyć trwający już blisko 17 miesięcy proces administracyjny? 
Małgorzata Wnuk, rzecznik prasowy RDOŚ, mówi że jeśli dostarczone przez drogowców materiały tym razem będą kompletne i dobre decyzja powinna zostać wydana do końca roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę