Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 lutego 2025 napisz DONOS@

Ważne pojęcia dla osób pracujących na JDG. O tym warto pamiętać

Stawiasz pierwsze kroki jako przedsiębiorca i zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)? Poznaj kilka kluczowych pojęć dla tej formy. Z tego artykułu dowiesz się, jak ustalić, który próg podatkowy Cię dotyczy, na czym polegają różne formy opodatkowania i jak dokonać wyboru.

Progi podatkowe: jak ustalić, który Cię dotyczy?

Zgodnie z polskim prawem dochody podatników są opodatkowane według ich wysokości. Standardową stawką podatku dochodowego jest 12%, ale powyżej kwoty 120 tysięcy złotych dochodu (czyli przychodu bez kosztów jego uzyskania) obowiązuje tzw. drugi próg podatkowy. Oznacza to, że od każdej zarobionej w ciągu roku złotówki powyżej tej kwoty należy odprowadzić nie 12, a 32% podatku. Jaką kwotę należy wziąć pod uwagę, obliczając drugi próg podatkowy, brutto czy netto? Podstawą jest oczywiście dochód brutto.

Ta sytuacja dotyczy osób, które rozliczają podatek na zasadach skali podatkowej, czyli osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę-zlecenie, a także tych przedsiębiorców działających w ramach JDG, którzy zdecydowali się na rozliczanie podatku w tej formie. Jeżeli Twoje dochody kwalifikują Cię do drugiego progu podatkowego, warto zastanowić się, czy inna forma opodatkowania nie okaże się korzystniejsza.

Ryczałt, skala podatkowa, podatek liniowy – którą formę opodatkowania wybrać?

Przedsiębiorcy na JDG mogą zdecydować się na jedną z 3 form opodatkowania: skalę podatkową, ryczałt lub podatek liniowy. Ten ostatni wynosi 19%, a wysokość ryczałtu określa aż 10 różnych stawek podatku zależnych od rodzaju przychodu z działalności. Wpływ na wysokość opłacanego podatku mają też generowane przez działalność koszty, a także wysokość składek ZUS. Nowe JDG mogą skorzystać z ulgi na start, a następnie z Preferencyjnego ZUS-u, które obniżają wysokość składek.

To, czy bardziej będzie Ci się opłacało korzystać z podatku liniowego, skali podatkowej czy ryczałtu, zależy więc od wielu czynników. Aby obliczyć wartości w różnych scenariuszach, możesz skorzystać z kalkulatora B2B na Firmove.pl. Narzędzie pomoże Ci określić wartość podatku w każdym wariancie i zdecydować, która forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Rozważasz opodatkowanie w formie ryczałtu? Pamiętaj, że ta forma rozliczania się z urzędem skarbowym wiąże się z wieloma ograniczeniami i nie każda branża może z niej korzystać. Sprawdź dokładnie, co to jest ryczałt i jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, żeby rozliczać się w ten sposób.

Podatki do opłacenia na JDG – co i kiedy musisz zapłacić?

Prowadząc JDG, musisz pamiętać o kilku terminach zapłaty konkretnych podatków:

  • zaliczka na podatek dochodowy (PIT): do 20. kolejnego miesiąca lub do 20. dnia miesiąca po kwartale (jeśli rozliczasz się w modelu kwartalnym i płacisz PIT co 3 miesiące);

  • składki ZUS: do 20. kolejnego miesiąca, chyba że zatrudniasz pracowników (wówczas termin to 15. dzień kolejnego miesiąca);

  • podatek VAT (jeśli jesteś płatnikiem VAT-u): do 25. kolejnego miesiąca; jesteś też zobowiązany do comiesięcznego składania deklaracji JPK_V7M. Jeśli rozliczasz VAT kwartalnie, musisz co 3 miesiące składać deklarację JPK_V7K i płacić VAT do 25. dnia kolejnego miesiąca po kwartale.

Artykuł Sponsorowany

240729013428.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę