Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 lutego 2025 napisz DONOS@

Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową – baloniki pełne nadziei

Międzynarodowy Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową stał się okazją do niecodziennego wydarzenia, które miało miejsce dziś (czwartek, 13.02.205 r.) w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Organizatorem akcji, jak co roku, jest Fundacja „Pomóż Im”.

To było piękne czwartkowe popołudnie, pełne kolorów i marzeń. Chore dzieci, będące na leczeniu w Klinice, zapisały swoje życzenia na balonikach. Aby być zdrowym, aby już wyjść do domu, aby pojechać na wycieczkę i wiele, wiele innych. Następnie baloniki zostały zebrane przez rodziców, wolontariuszy, pracowników i przyjaciół Kliniki, i wypuszczone do nieba z placu zabaw usytuowanego obok Kliniki. 

- W tym roku wraz z marzeniami chorych dzieci, po raz pierwszy wypuściliśmy do nieba balony

z imionami naszych pacjentów, którzy w ubiegłym roku przegrali z nowotworem – mówi prof. Katarzyna Muszyńska – Rosłan, Przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im”. - Pożegnaliśmy się z nimi, ale cały czas pozostają w naszych sercach, pamiętamy o nich, ich rodzinach i wspominamy przy okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową – dodaje.

To symboliczne wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi społecznej na potrzeby małych pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową. W Polsce każdego roku ponad tysiąc dzieci słyszy złą diagnozę. Oznacza to, że 1 na 600 Polaków zmierzy się z nowotworem jeszcze przed ukończeniem 18 lat. Akcja jest również okazją do poszerzania świadomości o nowotworach dziecięcych. - Najczęstsze z nich to białaczka (ok. 30%), guzy mózgu (ok. 20%) i chłoniaki (ok. 15%) – mówi prof. Katarzyna Muszyńska-Rosłan. - Dzięki ogromnemu postępowi w diagnostyce i leczeniu ich wyleczalność jest obecnie bardzo wysoka - wynosi ponad 80%. Ale pod warunkiem, że choroba została wcześnie rozpoznana. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli świadomi objawów, które powinny zaniepokoić i skierować ich do lekarza. A są nimi m.in. bladość, zmniejszona tolerancja na wysiłek, częste krwawienia, powiększone węzły chłonne, zgrubienia, asymetrie, bóle głowy, nagłe pogorszenie widzenia czy częste, nawracające infekcje – dodaje Pani profesor. 

O Fundacji „Pomóż Im”

Od 2007 roku Fundacja „Pomóż Im” niesie pomoc chorym dzieciom i ich rodzinom. Prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci, Punkt Perinatalnej Opieki Paliatywnej oraz Ośrodek Domowego Żywienia Dojelitowego, a także wspiera małych pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. W centrum Białegostoku prowadzi też wielospecjalistyczne Familijne Centrum Medyczne. Organizuje wiele akcji społecznych, takich jak Pola Nadziei, Nadzieja Zamiast Kwiatów i Miesiąc Dobroczynności. Promuje wolontariat i angażuje lokalną społeczność w działalność charytatywną.

IMG20250213124134.jpg

materiał nadesłany

240729013428.gif
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę