Pożegnalna wigilia w szpitalu
Spędzenia czasu z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi życzył pracownikom i gościom podczas zakładowej wigilii Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. „Łamiąc się wigilijnym opłatkiem pamiętajmy, że człowiekowi do szczęścia najbardziej potrzebny jest drugi człowiek”. Manager jednostką kieruje do końca br.
Kiedy organizm regeneruje się po rzuceniu palenia?
Rzucenie palenia to decyzja, która przynosi wiele korzyści zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Proces regeneracji organizmu po odstawieniu papierosów rozpoczyna się niemal natychmiast, ale pełna odbudowa ciała może zająć miesiące, a nawet lata. Zmiany, które zachodzą w organizmie, są różnorodne i zależą od etapu rzucenia palenia oraz wcześniejszego nałogu. Przyjrzyjmy się, jak wygląda ten proces oraz jakie są jego poszczególne fazy.
Drgająca powieka – przyczyny i sposoby leczenia tego uciążliwego objawu
Drganie powieki to dosyć uciążliwy problem, który powodowany jest przez mimowolne skurcze mięśni. Brak możliwości kontrolowania tego odruchu może przeszkadzać, dekoncentrować i rozpraszać. W większości przypadków ta przypadłość ustępuje samoczynnie. Zdarza się jednak, iż drganie powieki jest bardzo uporczywe i skłania pacjenta do poszukiwania wsparcia u lekarza. Co należy wiedzieć o drganiu powieki? Co jest najczęstszą przyczyną tego problemu? Czy istnieją sposoby radzenia sobie z nim?
Program Profilaktyka 40 Plus ma być wydłużony
Do końca kwietnia 2025 roku Ministerstwo Zdrowia zapowiada przedłużenie programu Profilaktyka 40 Plus, a składają się na niego bezpłatne badania diagnostyczne.
Więcej karetek w Łomży
Od początku grudnia kolejna karetka pogotowia ratunkowego stacjonuje w Łomży. Nowy zespół ratowników ma dyżurować w godzinach dziennych.
Kardiologia i wyzwania starzejącego się społeczeństwa
Łomżyńska Pracownia Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej dołącza do grona nielicznych placówek w kraju. Od października w naszym szpitalu przeprowadza się zabiegi na tętnicach wieńcowych, z zastosowaniem aterektomii orbitralnej.
"Nie ma planów połączenia łomżyńskiego pogotowia "
- Nie ma planów połączenia łomżyńskiego pogotowia ze szpitalami w Białymstoku i Choroszczy – mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego. Słowa wicemarszałek Wiesławy Burnos określa mianem nieprecyzyjnych, które zostały źle zrozumiane.
Dziwny pomysł wicemarszałek połączenia łomżyńskiego pogotowia z białostockimi szpitalami
Stacje Pogotowia Ratunkowego, w tym nasza łomżyńska, Białostockie Centrum Onkologii, szpital w Choroszczy i szpital wojewódzki w Białymstoku miałyby zostać połączone. „Głównym celem jest uratowanie szpitala wojewódzkiego, "Śniadecji", która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji” - tłumaczyła w TVP Białystok wicemarszałek Wiesława Burnos. W Łomży o pomyśle nikt nie wie.
Otyłość – problem zdrowotny XXI wieku i sposoby jego leczenia
Otyłość to poważny problem zdrowotny, który prowadzi do wielu schorzeń, w tym cukrzycy typu 2. Różni się od nadwagi poziomem nadmiaru tkanki tłuszczowej i konsekwencjami zdrowotnymi. Diagnoza opiera się na wskaźnikach BMI, WHR i pomiarach obwodu talii. Najlepsze efekty w leczeniu osiąga się poprzez zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, a w uzasadnionych przypadkach stosuje się farmakoterapię. Kluczową rolę odgrywa także profilaktyka, szczególnie u dzieci.
Lunatykujesz lub zgrzytasz zębami w nocy? Dowiedz się więcej o parasomnii
Spanie w jednym pokoju czy łóżku z osobą, która ma nawyk zgrzytania zębami albo lunatykowania, jest bardzo kłopotliwe. Trudno się do tego przyzwyczaić. Zarówno bezwiedne chodzenie czy mówienie przez sen, jak i bruksizm, zaliczane są do zaburzeń sennych określanych jako parasomnia. Jak sobie z nimi poradzić?
Naturalne metody wspomagania leczenia cukrzycy – jak obniżyć cukier domowym sposobem?
Cukrzyca typu 1 lub typu 2 to choroby metaboliczne które są powiązane z nieprawidłowościami w zakresie gospodarki insulinowej. W pierwszym (znacznie rzadszym) przypadku, mamy do czynienia z niedoborem insuliny, a w drugim – z osłabieniem wrażliwości tkanek na ten hormon, co przyczynia się do podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Oba rodzaje cukrzycy można i trzeba skutecznie leczyć, wykorzystując konwencjonalne terapie uwzględniające podawanie konkretnych leków przeciwcukrzycowych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także naturalne metody, które na co dzień wspierają leczenie cukrzycy i regulację poziomu glukozy. Jakie? O tym poniżej.
Najważniejsze objawy endometriozy, które mogą świadczyć o chorobie
Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, której konkretne przyczyny nadal nie zostały poznane. Powoduje nie tylko dokuczliwe, utrudniające (a czasem nawet uniemożliwiające) normalne funkcjonowanie objawy, ale również przekłada się na zwiększenie ryzyka wystąpienia mięśniaków, nowotworów w obrębie miednicy mniejszej czy na trudności z zajściem w ciążę. Jakie są typowe i nietypowe objawy endometriozy? W jaki sposób przebiega diagnostyka choroby?
Nowi przewodniczący i nowe nazwiska w radach społecznych łomżyńskich jednostek
Zarząd Województwa Podlaskiego zmienił w listopadzie składy osobowe Rad Społecznych łomżyńskich jednostek podległych marszałkowi. Są nowi przewodniczący i sporo nowych nazwisk.
Jak odbudować zniszczone włosy? Poznaj plan pielęgnacji naturalnymi produktami Davines
Włosy to najpiękniejsza ozdoba – pod warunkiem, że są wypielęgnowane i zadbane. Bywa, że kosmyki ulegają zniszczeniu i nie bardzo wiadomo, jak temu zaradzić. Przyczyną może być nieprawidłowe farbowanie (zwłaszcza agresywne rozjaśnianie). Na kondycję włosów wpływa również tryb życia, częste prostowanie lub suszenie zbyt gorącym powietrzem, chodzenie spać z mokrą głową czy źle dobrane odżywki. Jeśli borykasz się z pokruszonymi i zniszczonymi włosami, to mamy dla ciebie skuteczny plan odbudowy. Pomogą kosmetyki Davines, o których za chwilę opowiemy.
Marszałek dorzuca pieniędzy szpitalowi w Łomży
Półtora miliona złotych zdecydował się przekazać zarząd województwa podlaskiego na unowocześnienie infrastruktury informatycznej w łomżyńskim szpitalu. Wiąże się z tym wymiana starych serwerów i komputerów.
Zbadaj się na Zawadzkiej
Diagnostyka przy ulicy Zawadzkiej 63/F otworzyła swój trzeci punkt pobrań w Łomży. Otwarciu towarzyszy akcja profilaktyczna – 18 przekrojowych badań profilaktycznych można wykonać w cenie 99 zł*. Akcja potrwa od 2 grudnia do 31 stycznia 2025 roku.
Dyrektor szpitala złożył rezygnację
Jarosław Pokoleńczuk, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży złożył rezygnację. Pracą jednostki kieruje obecnie dr Anita Świętochowska, zastępca ds. lecznictwa.
Telemedycyna - czy lekarze online to przyszłość medycyny?
Rosnące oczekiwania pacjentów w połączeniu z dynamicznym rozwojem technologii sprawiają, że telemedycyna staje się coraz powszechniejsza. Umożliwia ona konsultacje lekarskie online nie tylko z internistą czy pediatrą, ale także z lekarzami specjalistami - ginekologiem, dermatologiem, diabetologiem czy endokrynologiem. Teleporady sprawiają, że wizyty u specjalistów są łatwiej dostępne i bardziej komfortowe. Czy konsultacje online to przyszłość medycyny?
Światowy Dzień Serca – co to za święto?
Każdego roku w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Serca. To wyjątkowe święto ma na celu zwrócenie uwagi na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i promowanie profilaktyki, która odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom serca. Jakie działania mogą pomóc w dbaniu o nasze serce? Sprawdź, jakie kroki warto podjąć, aby cieszyć się zdrowiem na długie lata.
Ostatni dzwonek na skorzystanie z programu Profilaktyka 40 Plus
Do końca roku można jeszcze skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Do tej pory w województwie podlaskim co czwarta uprawniona osoba wykonała taki pakiet badań. Skierowanie na badanie generujemy sami – wystarczy wypełnić ankietę w IKP.