Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Rozwój Polski Wschodniej ... bez Łomży?

Zgłoszony przez prezydenta Łomży projekt modernizacji ulic Piłsudskiego i Legionów nie znalazł się na liście projektów, które mają zostać zrealizowane w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Na liście są za to projekty zgłaszane przez samorządy Kolna i Zambrowa.

Wyboru najważniejszych projektów dla rozwoju Ściany Wschodniej dokonał Komitet Rady Ministrów. Wcześniej wszystkie 371 zgłoszonych projektów  zostało poddanych wnikliwej analizie ekspertów. W skład zespołów weszli przedstawiciele samorządów województw Polski Wschodniej wskazani przez marszałków, przedstawiciele administracji rządowej od wojewodów i ministrów m.in.: Rozwoju Regionalnego, Gospodarki, Transportu, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ocenie merytorycznej poddano m.in.: wpływ projektu na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjności inwestycyjnej danego obszaru. Po tej ocenie odrzucono 111 najsłabszych projektów w tym i ten zgłoszony przez samorząd Łomży.

Kolno i Zambrów lepsze
Z województwa podlaskiego do programy Rozwój Polski Wschodniej zgłoszono 47 projektów.  Po ocenie ekspertów na realizacje może liczyć 24. Najwięcej z nich - bo aż 12 - ma być realizowanych bezpośrednio na terenie Białegostoku. Na liście są jednak także projekty z Zambrowa i Kolna. Zambrów ma otrzymać pieniądze na kompleksowe przygotowanie terenu pod inwestycje związane z uruchomieniem działalności produkcyjnej w tym mieście i na rozbudowę Zambrowskiego Parku Przemysłowego. W sumie ma to być około 28 mln zł.
Szansę rozwoju eksperci dostrzegli także w złożonym przez burmistrza Kolna projekcie. Za pieniądze z PO Rozwój Polski Wschodniej chce on przygotować tereny pod inwestycje z zakresu produkcji i nowoczesnych usług w Kolnie.
PO Rozwój Polski Wschodniej przyczyni się także do rozwoju siedzi dróg. W regionie z tego projektu ma zostać sfinansowana budowa obwodnic Stawisk i Szczuczyna. W obu przypadkach projekty zgłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak wyjaśnia Jerzy Doroszkiewicz z-ca dyrektora białostockiego oddziału GDDKiA o pieniądze na budowę obwodnicy Łomży nie występowano, bo koszty budowy tej obwodnicy byłaby za duże w stosunku do możliwości programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

Nie campus, ale laboratorium
Honor Łomży w walce o środki z tego priorytetowego programu, który miał umożliwić nadgonienie zaległości rozwojowych, uratowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Komitet Rady Ministrów zaakceptowała złożony przez tę uczelnię projekt rozwój infrastruktury Uczelni wraz z hala laboratoryjną do nowoczesnego przetwórstwa rolno-spożywczego. To co prawda nie cały campus, jaki uczelnia chciała wybudować, ale przynajmniej coś. Za około 40 mln zł w mieście powstanie nowy budynek dydaktyczny PWSIiP, a także nowoczesna pracownia informatyczna i rzeczone laboratorium.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę