Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła, jakie obficie rozwinęły się po Soborze Watykańskim II. Gromadzi on ludzi różnego powołania, wieku i stanu: dzieci, młodzież, dorosłych, kapłanów, zakonników i zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny, aby wychowywać dojrzałych chrześcijan i służyć odnowie Kościoła.

Krościenko - centrum Ruchu
Krościenko - centrum Ruchu
Poronin - dzień wspolnoty
Poronin - dzień wspolnoty
Początki Ruchu sięgają lat pięćdziesiątych. W 1954 roku Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) zorganizował dla ministrantów pierwszą oazę. Szybko ujawniła się owocność tych rekolekcji, opartych na tajemnicach różańca, podczas których daną prawdę wiary przeżywało się podczas wszystkich wydarzeń – codziennej Mszy Świętej, spotkań w małych grupach, wspólnej modlitwy i wspólnej zabawy. Stopniowo powstawały kolejne oazy – dla młodzieży, dzieci, kapłanów i rodzin, a w Krościenku zostało założone Centrum Ruchu Światło-Życie. Ksiądz Blachnicki, człowiek wiary konsekwentnej, potrafił bardzo trafnie odczytywać znaki czasu - Sobór Watykański II, pontyfikat Jana Pawła II, różne wydarzenia życia społecznego były dla niego źródłem inspiracji, ukazywały nowe zadania i wyzwania, stojące przed Ruchem Światło-Życie. Efektem tego jest bogata rzeczywistość oazowa, w której znajdują swoje miejsce zarówno osoby angażujące się w modlitwę i liturgię czy dzieło ewangelizacji, jak też broniące życia poczętego i godności małżeństwa, niosące pomoc osobom zniewolonym przez alkohol, czy uwikłanym w problemem homoseksualizmu. Po śmierci Założyciela kolejni Moderatorzy Generalni troszczą się o wierne zachowanie otrzymanego charyzmatu, oraz o jego rozwój zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.

W naszej diecezji oazy pojawiły się w roku 1973. Pierwsze rekolekcje miały miejsce w Wiźnie i Studzienicznej. Od tamtego czasu już tysiące osób skorzystało z proponowanej przez Ruch drogi wzrastania w wierze. To w Ruchu Światło-Życie wielu obecnych kapłanów odkryło swoje powołanie.

Podczas tegorocznych wakacji z naszej diecezji około 500 młodych ludzi (głównie gimnazjalistów i uczniów szkół średnich) na oazach organizowanych tradycyjnie w Tatrach, na terenie diecezji ełckiej oraz w Wilnie przeżywało swoje spotkanie z Bogiem, odkrywało piękno liturgii, poznawało Pismo Święte i pogłębiało życie modlitewne. Owoce letnich rekolekcji w ciągu roku szkolnego są utrwalane i pogłębiane w codziennym środowisku oazowiczów. Członkowie Ruchu Światło-Życie gromadzą się w swoich wspólnotach parafialnych na cotygodniowych spotkaniach.. W czasie tych spotkań oazowicze pogłębiają znajomość Pisma Świętego, starają się problemy codziennego życia w szkole, pracy czy rodzinnym domu poddać wymaganiom Ewangelii.

W Ruchu Światło-Życie istnieje również gałąź rodzinna, przeznaczona dla osób pragnących w pełni przeżywać tajemnicę Sakramentu Małżeństwa. Program oaz rekolekcyjnych i comiesięcznych spotkań jest specjalnie przygotowany dla par małżeńskich. Tutaj małżonkowie odkrywają siebie nawzajem jako dar od Boga, pogłębiają swoją miłość, uczą się jak wspólnie, jako małżeństwo uświęcać się pośród zwykłych obowiązków i problemów.
Zewnętrzny znak rozpoznawczy oazowiczów to „foska”, starochrześcijański symbol, który zawiera podstawową zasadę Ruchu. Greckie słowa. fos-dzoe – światło-życie splecione literą omega tworzą znak krzyża. Zasada światło-życie, oaza rekolekcyjna oraz formacja w małej grupie to podstawowe metody pracy Ruchu Światło-Życie.

Ruch w naszej diecezji proponuje również inne formy aktywności religijnej. Dla śpiewających w parafialnych scholach są to Muzyczne Oazy Modlitwy i Warsztaty Muzyczne. Od wielu już lat w odpowiedzi na zagrożenia społeczne wśród swoich członków promuje w całkowitej abstynencji od alkoholu. Wieloletnią tradycję ma też dzieło ”Ewangelia dla Kresów: W kilku parafiach na Białorusi członkowie Ruchu głoszą Dobrą Nowinę.

W diecezji łomżyńskiej Moderatorem Diecezjalnym Ruchu Światło-Życie jest ksiądz Aleksander Suchocki (od 1992 roku), a odpowiedzialnymi za rodzinną gałąź oazy - Domowy Kościół są ksiądz Zbigniew Pruszyński oraz państwo Jadwiga i Paweł Kołakowscy.

Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie
Ks. Aleksander Suchocki
ul Główna 50
18-406 Łomża
tel 086/219-20-29
e-mail aleksuch@kuria.lomza.pl

Moderator Diecezjalny Domowego Kościoła
Ks. Zbigniew Pruszyński
Parafia Świętego Antoniego
ul Gomulickiego 1
Ostrołęka
Tel 029/7647934

Para Diecezjalna Domowego Kościoła
Jadwiga i Paweł Kołakowscy
ul. Kazańska 5/3
Łomża
Tel 086/218-21-34


Więcej informacji o Ruchu Światło-Życie na stronie www.oaza.pl

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę