Uroczyste obchody 65 rocznicy zbrodni dokonanej przez hitlerowców na inteligencji łomżyńskiej
i więźniach z łomżyńskiego więzienia.
‘Ocalałeś nie po to, aby żyć. Masz mało czasu. Trzeba dać świadectwo’. Ten cytat z wiersza ‘Pan Cogito’ Zbigniewa Herberta był myślą przewodnią uroczystości w Jeziorku. Uroczystości, która zgromadziła rzesze uczestników w każdym wieku…
8 czerwca bieżącego roku, w Miejscu Pamięci Narodowej na polanie lasu Jeziorkowskiego, odbyła się dwugodzinna uroczystość upamiętniająca 65 rocznicę zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej przez hitlerowców na członkach polskiego ruchu oporu z łomżyńskiego więzienia oraz inteligencji łomżyńskiej. Organizatorzy, a byli nimi: Wójt Gminy Piątnica, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Piątnicy, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku oraz chór „Szkolne Słowiki” z opiekunem Beatą Sejnowską – Runo, zaprosili gości w osobach: Starosty Łomżyńskiego Pana Krzysztofa Kozickiego, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej P. Zygmunta Zdanowicza, Kombatantów – P. Tadeusza Rydzewskiego i P. Jana Komorowskiego /pochodzących z Jeziorka/, Zesłańców na Sybir – P. Władysława Łukaszewicza i P. Ryszarda Pokropowicza. Obecni byli także: uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku, jak też społeczność lokalna.W uroczystości uczestniczyły dwa poczty sztandarowe - Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz OSP w Jeziorku.Wszystkich obecnych w słowie wstępnym powitała P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Halina Chełstowska.
Uroczystość odbyła się według następującego harmonogramu:
- Część I - Wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1942 r. i 1943 r. w relacjach osób – świadków tamtych czasów na podst. książki autorstwa Jerzego Smurzyńskiego pt. „Jeziorko, historia leśnej polany” i książki autorstwa Beaty Sejnowskiej – Runo „Jeziorko, cmentarz na leśnej polanie” oraz montaż słowno – muzyczny „Pamięć i Świadectwo” w wykonaniu chóru Szkolne Słowiki.
- Część II - Msza Święta celebrowana przez Proboszcza Parafii Piątnica Ks. kanonika Szczepana Dobeckiego.
- Część III - Apel Poległych poprowadzony przez P. Sławomira Runo , złożenie pamiątkowych wieńców, zapalenie zniczy przez Starostę Łomżyńskiego oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Jeziorku. W imieniu ostatniego żyjącego skazańca z dnia 15 lipca 1943 roku, P. Jerzego Smurzyńskiego, wieniec złożyła i zapaliła znicz na grobie jego rodziców P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku – Halina Chełstowska i P. Krzysztof Sobuta.
- Część IV - Wspomnienia wojenne Pana Tadeusza Rydzewskiego.
W przygotowaniu obchodów 65 rocznicy zbrodni… aktywnie pomogli - Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom Troski Specjalnej” z siedzibą w Marianowie P. Zbigniew Biernacki, zapewniając doskonałe nagłośnienie i niniejszą dokumentację zdjęciową oraz strażacy z OSP w Jeziorku – wcześniej porządkując teren cmentarza i zapewniając miejsca siedzące dla uczestników.
Honorową straż przy grobach pełnili harcerze z 59. DH „Ptaki Ptakom” z drużynowym Krzysztofem Pyczotem. Dzięki wsparciu P. Biernackiego, strażaków i harcerzy uroczystość miała godną oprawę i za to im serdecznie dziękuję!
Beata Sejnowska – Runo, reżyser uroczystościi społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w lesie jeziorkowskim