Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Raport z zakaźnej Łomży

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży dr n. med. Przemysław Gosk przesłał do Rady Miasta informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego w 2022 roku. Poniżej publikujemy krótki wyciąg.

W 2022 roku w Łomży zanotowano 3588 przypadków chorób zakaźnych, z czego przy 3071 źródłem był COVID-19. Hospitalizacji wymagało 286 przypadków chorób zakaźnych, a 58 osób zmarło. Takie informacje znalazły się w raporcie o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Łomży.  Większość zgonów dotyczyła osób powyżej 60 roku życia, które posiadały choroby współistniejące. 

Lekarze podejrzewający lub rozpoznający zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z zakażenia czy choroby zakaźnej ten fakt zgłaszają Sanepidowi. W ubiegłym roku najczęściej zgłaszanymi chorobami zakaźnymi były: COVID-19, choroby wieku dziecięcego (głównie ospa wietrzna, choroby zakaźne przewodu pokarmowego) oraz zachorowania grypopochodne. Sanepid zauważa, że w 2022 roku istotnie wzrosła liczba zachorowań na ospę wietrzną. (506 przypadków, gdy w 2021 roku było ich 146). W swoim raporcie dodaje, że niewielu rodziców korzysta z możliwości zaszczepienia się przeciwko ospie wietrznej. 

W 2022 roku zanotowano 49 przypadków boreliozy. Głównie były to zachorowania z objawami klinicznymi typu wędrujący rumień, bóle stawów wraz z obrzękiem. Głównie dotyczyło to ludzi powyżej 50. roku życia, i w II i III kwartale roku. Kleszczowego zapalenia mózgu zdiagnozowano 3 przypadki.

W minionym roku nastąpił znaczny wzrost zachorowań grypopodobnych. Z danych Sanepidu wynika, że w 2022 roku potwierdzono ich 6502 (17 osób skierowano do szpitala), gdy w 2021 roku było 4604. Choroby zakaźne przewodu pokarmowego odnotowano w 188 przypadkach. Na zapalenie wątroby typu B zachorowało 7 osób, a na HIV nie odnotowano. Wystąpiło 1 ognisko zbiorowego zatrucia, które dotyczyło 5 osób, 4 z nich były hospitalizowane.

W 2022 roku Sanepid wydął 7 decyzji administracyjnych zezwalających na przeprowadzenie ekshumacji szczątków ludzkich. Także pozytywnie zaopiniowano 22 wnioski w sprawie sprowadzenia do Polski zwłok osoby zmarłej poza granicami kraju.

Podczas jednej z akcji w SP nr 10 zważono 221 uczniom tornistry. Okazało się, że w normie, czyli do 10 % i 10-15% masy ciała było 91 % uczniów. Pozostali, czyli 9% nosiło zbyt ciężkie tornistry przekraczające 15% masy ciała. 

Inna akcja w trzech placówkach przedszkolnych wykazała obecność owsików u 15 % badanych dzieci. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę