Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

BADANIE PIERSI

Obecnie zachęca się kobiety do lepszego poznania, jak wyglądają ich piersi i jakie są w dotyku po to, by łatwiej było dostrzec jakiekolwiek podejrzenie zmiany. Największe szanse skutecznego leczenia przy rozpoznaniu raka istnieją w przypadku zmian wcześnie wykrytych.

Poniższe punkty stanowią wytyczne dotyczące kontroli piersi:

•    zapoznanie się z prawidłowym wyglądem własnych piersi,
•    wiedza, na jakie zmiany uważać,
•    regularne przeprowadzanie samobadania,
•    wszelkie zmiany niezwłocznie należy zgłaszać lekarzowi,
•    okresowe badania piersi przy badaniu ginekologicznym.

SAMOBADANIE  PIERSI  PIĘĆ  PROSTYCH  KROKÓW

1.    Rozbierz się i stań przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Przyjrzyj się swoim piersiom pod kątem marszczenia się, wgłębienia skóry albo zmiany wielkości, kształtu lub symetrii.
2.    Poszukaj tych samych objawów z rękami wzniesionymi nad głowę.
3.    Zbadaj swoje piersi pod kątem obecności guzków lub zgrubień tkanki.
4.    Sprawdź, czy brodawki nie są wciągnięte i czy nie ma na nich wydzieliny.
5.    Zbadaj doły pachowe pod kątem guzków i zgrubienia tkanki.

POZNANIE  WŁASNYCH  PIERSI

Pierś składa się z pokrytej skórą (wraz z brodawką sutkową) masy tkanki łącznej spoczywającej na powierzchni mięśnia piersiowego większego (musculus pectroralis major). Przez pierś przebiegają przewody mleczne i zraziki, które wytwarzają mleko u karmiących matek.
W większości przypadków rak piersi powstaje w wyniku gwałtownego i niekontrolowanego rozrostu komórek przewodów wyprowadzających mleko ze zrazików. Pośród nich przebiegają naczynia krwionośne i chłonne tworzące sieć w obrębie piersi. Naczynia chłonne odgrywają rolę w zwalczaniu zakażeń i prowadzą do węzłów chłonnych towarzyszących tętnicy piersiowej wewnętrznej w obrębie dołu pachowego (czyli pachy) i do węzłów chłonnych piersiowych wewnętrznych (leżących po obu stronach mostka). Rozprzestrzeniający się rak piersi przeważnie zajmuje węzły, dlatego bada się je przy każdym badaniu piersi.
Guzki piersi można wykryć w badaniu przesiewowym piersi podczas regularnych kon¬trolnych wizyt u ginekologa lub podczas samobadania. Istnieją jednak również inne zmiany piersi mogące czasem sugerować raka. Przykładem jest „zapalny" rak piersi, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest zaczerwienie¬nie obejmujące część piersi łub całą pierś. Skóra może mieć charakterystyczny wygląd skórki pomarańczowej. Kolejnym przykładem jest choroba Pageta brodawki, kiedy to pojawia się coś w rodzaju wysypki przypominającej wyprysk, choć w rzeczywistości może to być złośliwy rak piersi lub zmiana przedrakowa.

Poniżej wymieniono zmiany, które mogą świadczyć o raku piersi:

1.    zmiana wielkości - jedna pierś staje się wyraźnie większa lub się obniża,
2.    zmiana brodawki - brodawka jest wgłębiona (wciągnięta) lub zmienia się jej położenie,
3.    wysypka w obrębie lub wokół brodawki sutkowej,
4.    wydzielina z jednej brodawki lub z obu,
5.    marszczenie się lub zaciąganie skóry wokół brodawki,
6.    powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym lub wokół obojczyka,
7.    guzek lub zgrubienie różniące się w dotyku od pozostałej tkanki pier¬siowej,
8.    stały ból w jednej części piersi lub w dole pachowym.

Po wykryciu guzka lub innej podejrzanej zmiany należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Dokładne badanie przedmiotowe jest zazwyczaj pierwszym etapem poprzedzającym wykonanie jakichkolwiek innych badań.

PODCZAS BADANIA

Lekarz powinien rozpocząć od szczegółowej rozmowy na temat przebytych przez Ciebie chorób (wywiad lekarski), a następnie wykonać badanie przedmiotowe. Podczas badania zostaniesz poproszona o przyjęcie różnych pozycji, np. uniesienie ręki nad głową, oparcie się na biodrach i uciskanie - co uwydatnia piersi i sprawia, że łatwiej dostrzec ewentualne guzki.

Lekarz będzie szukał wszelkich nieprawidłowości w tkance piersiowej i w dole pachowym oraz zwracał uwagę na objawy takie jak wciąganie skóry oraz wciągnięcie brodawki. Lekarz powinien dokładnie zbadać podejrzane zgrubienie w Twojej piersi.

JEŚLI BĘDĄ KONIECZNE DALSZE BADANIA

Po badaniu lekarz zdecyduje, czy są konieczne dalsze badania, w związku z czym możesz dostać skierowanie do specjalisty. Na szczęście w trzech czwartych przypadków guzki piersi nie są nowotworowe i można pozostawić je nie leczone, albo z łatwością usunąć chirurgicznie. Jednak przed postawieniem ostatecznej diagnozy kluczowe znaczenie ma gruntowne zbadanie wszelkich zmian.
Na podstawie: „Czy to może być rak piersi? Diagnostyka raka piersi - przewodnik dla kobiet."

Pomocne linki dotyczące diagnostyki i badania piersi:

http://www.rakpiersi.pl/articles,id,23.html

http://www.zdrowie.med.pl/rak_piersi/rak_ piersi4.html

Helena Putkowska
pon, 26 sierpnia 2013 14:24
Data ostatniej edycji: wt, 16 stycznia 2018 10:07:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę