Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Profesor Cezary Kuklo o pomocniczości w epoce staropolskiej

– Postrzegamy Rzeczpospolitą szlachecka pejoratywnie, przez pryzmat trzech rozbiorów, koterii magnackich. Tymczasem miała ona nie tylko swoje cienie ale i blaski. Rzeczpospolita Obojga Narodów była pełna kontrastów: dwory magnackie, dwory biskupie, gospodarstwa domowe bogatego mieszczaństwa Gdańska, Warszawy, Poznania i Wilna, które słynęły z rozpasanej konsumpcji. A na przeciwległym biegunie tysiące rodzin komorniczych na wsi, tysiące rodzin biedoty miejskiej na krawędzi biologicznej przeżywalności. Dlatego już w końcu średniowiecza pojawiła się instytucja przytułków parafialnych – mówił prof. Cezary Kuklo, dodając, że grupą najsłabszą były kobiety, pozbawione praw obywatelskich liczne pensjonariuszki instytucji pomocowych.

Profesor Cezary Kuklo był jednym z gości konferencji  pod tytułem „Subsydiarność – uwarunkowania, regulacje i praktyka w stulecie niepodległości Państwa Polskiego”, którą zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zgromadziła ona naukowców z Polski, Hiszpanii, Portugali, Francji, USA oraz Litwy.  Konferencja składała się z trzech sesji tematycznych: ekonomicznej, prawnej, społecznej i historycznej. O polskiej genezie idei pomocniczości opowiedział historyk prof. Cezary Kuklo, lokując jej początki u schyłku średniowiecza oraz w epoce staropolskiej.
W rozmowie z Jolantą Święszkowską profesor Kuklo opowiedział o funduszach posagowych, stypendiach dla zdolnej młodzieży, samopomocy chłopskiej oraz innych historycznych formach pomocniczości w Polsce.

cz
śr, 03 października 2018 11:46
Data ostatniej edycji: śr, 03 października 2018 11:51:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę