Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Środki na kulturę z ratusza przyznane

Urząd Miejski w Łomży ogłosił wyniki otwartego konkursu ofert w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego na rok bieżący. Dofinansowano 15 zadań 11 podmiotów, a łączna kwota dotacji to 150 tysięcy złotych. Tak jak nie budzi wątpliwości wsparcie tanecznych inicjatyw, rozsławiającego Łomżę w kraju i w świecie BK Step, lokalnych wydawnictw czy konkursów i wydarzeń kulturalnych z festiwalem „Szanty nad Narwią” na czele, to zastanawia celowość organizowania za 32 tysiące złotych letniego kina plenerowego. Cieszy się ono coraz mniejszym zainteresowaniem widzów, mających przecież kino Millenium, a do końca roku najpewniej drugie w ramach sieci kin Helios. Seanse filmowe odbywają się również w Hali Kultury czy w ramach studyjnego kina MDK-DŚT w Galerii Pod Arkadami oraz w innych lokalizacjach, a sytuacja finansowa Łomży nie wygląda dobrze. Można więc było z drogiego kina plenerowego zrezygnować, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne cele.

Niedawno sporo kontrowersji wywołał w Łomży podział miejskich środków na sport. Zadania w zakresie szeroko pojętej kultury na pewno nie będą budzić aż takich emocji, ale na liście 11 beneficjentów konkursu są też podmioty czy działania budzące wątpliwości. 

Choćby Oddziałowi Regionalnemu Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Ostrołęce z siedzibą w Starym Lubiejewie przyznano pięć tysięcy złotych na wystawienie podlaskiego misterium pasyjnego „... i widzę niebo otwarte...”. Jedyny związek tegoż wydarzenia z Łomżą jest taki, że zaplanowano je w łomżyńskiej katedrze, poza tym ponownie w kontekście naszego miasta pojawia się, nagminnie błędnie używany, termin Podlasie. 

Pięć tysięcy to jednak w sumie tylko drobiazg w porównaniu z największym dofinansowaniem w wysokości 32 tysięcy, które otrzyma warszawska Fundacja Rozwoju Kinematografii; istniejąca od roku 2014, specjalizująca się w organizowaniu plenerowych seansów kinowych. Pytanie tylko czy są one nadal w Łomży potrzebne, skoro frekwencja na nich nigdy nie była jakaś imponująca i do tego systematycznie malała.
Koszty tego przedsięwzięcia były jednak spore: w roku 2020 letnie kino plenerowe kosztowało 29 089,50 złotych, a jesienne już 32 964,00 złotych. W roku ubiegłym koszty były zbliżone, bowiem letnio-jesienne seanse kosztowały 61 862,85 zł. Jednak koszt organizacji kina plenerowego w latach 2020 i 2021 był znacznie wyższy, wynosząc łącznie aż 162 821,39 złotych – do samych projekcji doszły bowiem koszty związane z drukiem wielkoformatowych plakatów, ich ekspozycją i kampaniami reklamowymi w mediach. 

Jaki jest sens organizowania kolejnego takiego cyklu, który generuje znaczne koszty i dotrze tylko do garstki najbardziej zainteresowanych odbiorców, kiedy miasto Łomża bazuje na kredytach? Znacznie bardziej celowe wydaje się zrezygnowanie z takiego projektu i wsparcie lokalnego kina Millenium, prowadzonego przez łomżyńskiego przedsiębiorcę, odczuwającego skutki pandemii i zagrożonego powstaniem sieciowego konkurenta, choćby przez dofinansowanie do biletów dla mieszkańców miasta.

Inne dotacje nie budzą już takich wątpliwości. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej otrzyma łącznie 26 tysięcy złotych: 10 tysięcy na organizację bardzo wartościowego konkursu fotograficznego „Załomżenie” oraz 16 tysięcy na wydawanie kwartalnika „Wiadomości Łomżyńskie” - to dzięki dotacji jego cena od lat wynosi tylko 6 zł, gdy inne pisma tego typu kosztują znacznie więcej.
20 tysięcy złotych zasili budżet Stowarzyszenia Twórczego Działania BK Step: niestudzony propagator tańca i zdrowego trybu życia Marek Kisiel będzie miał dodatkowe 10 tysięcy na zajęcia „Taniec moja pasja VII edycja 2022”, przygotowujące dzieci i młodzież do udziału w ogólnopolskich turniejach tańca czy w mistrzostwach kraju, Europy i świata oraz kolejne 10 na udział formacji tanecznych w imprezach krajowych i zagranicznych o randze mistrzowskiej – wielkie sukcesy młodych tancerzy to wyśmienita promocja miasta. 

Fundacja „Sztuk i Dialogu” jest kolejnym podwójnym beneficjentem: za 12 tysięcy złotych zrealizuje spektakl edukacyjny w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, a dzięki kwocie 6,5 tysiąca złotych doprowadzi do wydania głośnej przed II wojną światową powieści „Córka” Izabelli Lutosławskiej Wolikowskiej, która po roku 1945 nie była wznawiana. Dzięki 12 tysiącom złotych.

Lokalna Organizacja Turystyczna zorganizuje III Festiwal „Szanty nad Narwią”, imprezę cieszącą się coraz większym odzewem i zainteresowaniem również poza Łomżą. 

Fundacja „L” otrzymała 11 tysięcy złotych, które przeznaczy na realizację dokumentalnego filmu „Tajemnice Góry Królowej Bony”. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży „Ekonomik” będzie mogło zrealizować dwa zadania: „Ziemia łomżyńska – nasza mała ojczyzna” i „Śladami niezłomnych”, na które otrzymało osiem  i dwa tysiące złotych.
Za kwotę niewiele mniejszą, bo siedem tysięcy, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów będzie mogło wydać „Studia Łomżyńskie” dedykowane Jakubowi Wadze – w tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin związanego z Łomżą wybitnego przyrodnika i badacza. Doceniono również pracę na rzecz edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, prowadzoną przez pedagogów Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego, dofinansowując kwotą 5,5 tysiąca złotych wieńczący rok szkolny galowy koncert jego uczniów.
Wsparcia doczekało się również Stowarzyszenie „Świat akordeonu”, które będzie mogło dzięki kwocie trzech tysięcy złotych zrealizować zadanie „Z harmonią przez Łomżę”.  

Jednocześnie z wynikami tego konkursu Urząd Miejski ogłosił również wynik otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego w sferze turystyki i rekreacji w roku 2022. Tu dotację w wysokości 70 tysięcy złotych na zadanie „Prowadzenie Punktu Informacji Turystycznej w Łomży” otrzymała Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska.  

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę