Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Stypendia unijne dla młodych, zdolnych, pracowitych

200 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia unijne, przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Z Łomży i b. Łomżyńskiego wsparcie finansowe za dobre wyniki w nauce na okres 10 miesięcy po 400 zł miesięcznie dostało 35 gimnazjalistów i 17 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W naszym regionie najwięcej stypendystów – bo aż ośmioro - zawdzięcza 4 tys. zł własnej nauce i pracy nauczycieli w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Zdolne i pracowite dziewczęta z I LO to: Sylwia Boguska, Weronika Brzostowska, Anna Chludzińska, Justyna Domalewska, Żaneta Jankowska, Milena Tocicka i Joanna Wiszowata, zaś stypendialnym rodzynkiem z „Kościuszki” jest Artur Kośnik.
Na stypendia, olimpijskie laury i najwyższe noty do matury zasłużyli również: Magdalena Maria Serdyńska (II LO Łomża), Kamil Okurowski (ZSWiO nr 7 Łomża) Joanna Sadowska (LO Zambrów), Anna Bogucka i Daniel Ślepowroński (LO Ciechanowiec), Małgorzata Odachowska i Jacek Bagiński (LO Wysokie Mazowieckie) oraz Justyna Frąckiewicz i Aneta Rydzewska (LO Grajewo).
W ślady starszych koleżanek i kolegów ambitnie podążają młodsze orły. Wśród 35 stypendystów z regionu wyróżnia się liczebnie piątka uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży: Katarzyna Borawska, Katarzyna Dłużniewska, Paweł Krasnowski, Anna Olszyńska i Paweł Wałkuski. Wielką chlubą Publicznego Gimnazjum w Szepietowie jest czworo stypendystów: Katarzyna Mystkowska, Marek Mystkowski, Martyna Sawicka i Elżbieta Wyszyńska. Powody do dumy ma też troje uczniów z PG nr 1 w Grajewie: Justyna Janiuk, Adrian Jankowski i Piotr Stanisław Piekarski. Po dwoje uhonorowanych mają szkoły: PG nr 6 w Łomży – Weronika Wiśniewska i Adam Kadłubowski; PG nr 8 w Łomży – Katarzyna Kozłowska i Tomasz Boguski; Gimnazjum w Nowogrodzie – Anna Domian i Albert Jankowski; w Zambrowie – Ewa Murawska i Krzysztof Mioduszewski; w Grabowie – Rafał Chmielewski i Damian Konopka oraz w Szczuczynie – Kamil Chiliński i Rafał Szczech.
Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło w tym roku 358 wniosków, lecz projekt zakładał przyznanie 200 stypendiów dla młodzieży szczególnie uzdolnionej, zwłaszcza w zakresie nauk preferowanych: matematyczno-przyrodniczych, oraz znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej i zamieszkującej obszary wiejskie. Stypendia nazywa się unijnymi, gdyż finansowane są w 85 proc. z Europejskiego Funduszu Społecznego –  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w 13,5 proc. z budżetu państwa i w 1,5 proc. z budżetu województwa podlaskiego.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę