Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Trzeba odwagi, aby zdobyć się na wolność...”

Patrzą sobie prosto w oczy. Czasem z lekko zawadiackim uśmiechem, ale częściej poważni, skupieni, z zadumą na twarzy. Chłopcy sprzed lat, w szarych mundurach i maciejówkach, spoglądają z wyblakłych fotografii. Milczą na ekranie, tak jak milczą ich rówieśnicy na sali w Liceum Ogólnokształcącym im. Bogdana Jańskiego w Łomży. W przeddzień 91. rocznicy odzyskania niepodległości chcą powspominać...

Z okazji apelu odwiedził kolegów z „Jańskiego” maturzysta z I LO w Łomży Kamil Wróblewski, którego pasją jest historia i rekonstrukcje przeszłości. Ponieważ to lekcja historii na żywo, siedzi w płaszczu wojskowym z grubego sukna, jaki mogli nosić żołnierze z Polskiej Organizacji Wojskowej. Może w takim był Leon Kaliwoda, próbujący na ul. Sienkiewicza 11 listopada 1918 r. rozbroić kilkuosobowy patrol niemiecki...?
Na głowie Kamila maciejówka z daszkiem i orzełkiem, taka jak na zdjęciach z archiwalnego filmu dokumentalnego o „wielkim miesiącu Polaków” Krystyny Mokrosińskiej, który obejrzeli licealiści. Marszałek Józef Piłsudski i jego legioniści, politycy z sumiastym wąsem z okresu I wojny światowej i pierwszych dni niepodległości, entuzjazm ludności w znów polskich miastach i wsiach. Spadają kartki ze ściennego kalendarza.
Obok Kamila zasiadł jego sporo starszy kolega w hełmie i mundurze Zbigniew Dobkowski, szef Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 33 Pułku Piechoty im Strzelców Kurpiowskich. Przed nimi na zielonym suknie stołu ułożone rzędami pordzewiałe szable, bagnety,  strzemiona i musztuki, będące rodzajem wędzidła w kształcie litery T, czasem z wymyślnymi wypustkami.
- Ból w pysku konia kawalerzysty zagłuszał na polu bitwy strach, bo koń to zwierzę płochliwe – objaśniał młodzieży arkana militariów ich wielki  kolekcjoner Wojciech Surawski (lat 56). - Dopiero musztuk powodował ból, i to tak wielki, że jeździec mógł opanować spłoszonego rumaka.
Dyrektor LO Barbara Chojnowska w krótkiej przemowie przypomniała swoim uczniom, że współczesny patriotyzm to wzajemny szacunek dla rodaków i symboli narodowych, takich jak godło, flaga i hymn, dbałość o polszczyznę i wdzięczna pamięć o rocznicach ważnych wydarzeń. Podziękowała pedagogom, którzy pomogli licealistom przygotować apel: polonistce Barbarze Turek, historyczce Mirosławie Jankowskiej i psycholog Małgorzacie Rytel.
Bo właśnie jednym ze wzruszających znaków pamięci o bolesnej i chwalebnej przeszłości Polaków był montaż, jaki przygotowało szkolne koło teatralne: Marek Świtajewski, Sebastian Puławski, Agnieszka Lechowicz, Małgorzata Szczesna, Natalia Krajewska, Iwona Siwik i Krystian Hala. Siedmioro recytatorów opowiadało słowami poetów o ojczystej ziemi i miłości do niej, o naszych przodkach, którzy dla ojczyzny oddali życie, oraz o odwadze, dzięki której zdobywa się wolność. 
- Cześć tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny... - mówi na koniec młodziutki Krystian Hala i zdmuchuje świecę w lichtarzu, gdy niejednemu słuchaczowi przebiega dreszcz po plecach...

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę