Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wystawa fotografii Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Stanisława Zeszuta pt. "Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej" 27 października 2006, godz.18.00 Galeria Pod Arkadami na Starym Rynku. Stanisław Zeszut w Łomży mieszka od 1979 a fotografią interesuje się "od zawsze". Uprawia każdy jej rodzaj, ale szczególnie upodobał sobie krajobraz, portret i reportaż. Cmentarz łomżyński fotografuje od ponad 20 lat.

Stanisław Zeszut
Stanisław Zeszut
Cmentarz Parafialno-Komunalny w Łomży należy do nielicznych zabytków wielokrotnie  niszczonego miasta. Dobrze, że ocalał i jest perłą wsród tego typu zabytkowych nekropolii w Europie np.:Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, a nawet zabytkowych i znanych cmentarzy paryskich (Cm. Pere-Lachaise, Cimitiere Mantmartre i Cm. Montparnase).
Cmentarz Łomżyński ma długą i burzliwą historię. Zajmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego i byłych cmentarzy: ewngielicko-augsburskiego i prawosławnego. Powstał około 1801 roku kiedy Łomża wchodziła w skład Prus Wschodnich. W 1879 roku wzniesiono trójdzielną, neoromańską Bramę Główną, która jest niezwykle rzadkim zabytkiem architektury cmentarnej. Obecnie znajduje się tu około 560 zabytkowych nagrobków różniących się  stylem architektonicznym i materiałami użytymi do ich budowy. Zachowały się również grobowce w stylu klasycystycznym, neoklasycystycznym, neogotyckim, eklektycznym, neorenesansowym. Warte uwagi są także dekoracyjne żałobne urny, złamane kolumny, odwrócone pochodnie, rzeźby motyli, kapliczki z madonną, i przepiękne figurki dziecięce. Wykonawcami były firmy kamieniarsko-rzeźbiarskie z Łomży i Warszawy. W trosce o zachowanie najstarszych zabytków cmentarza w 1978r. utworzono niewielkie lapidarium, w którym zgromadzono fragmenty żeliwnych ozdób, 32 nagrobki i krzyże, secesyjną kaplicę grobową.
    Czysty klasycyzm prezentuje kaplica rodziny Śmiarowskich zbudowana w formie ceglanej rotundy przykrytej kopułą z krzyżem i datą 1838 mogącą świadczyć o tragedii skutków klęski powstania listopadowego. Romantyzm tej walki powtórzony został w ceglanej piramidzie upamiętniającej stulecie powstania listopadowego.
    Na cmentarzu pochowano ludzi zasłużonych nie tylko dla miasta. Wśród nich jest Jakub Waga - autor "Flory polskiej", Feliks Bernatowicz- pisarz, autor "Pojata-córka Lezdejki", Alfons Budziński- lekarz weterynarii, badacz Mazowsza  oraz wielu urzędników, lekarzy, nauczycieli, biskupów, prawników, kupców, rzemieślników, żołnierzy i bohaterów narodowych. Są też mogiły ludzi prostych i skromnych jednakże znaczących w  środowisku łomżyńskiej społeczności.
 Cmentarz Komunalny przy ul. Mikołaja Kopernika jest łomżyńskim Mauzoleum świadczącym o  dramatycznej przeszłości miasta, dokonaniach jego mieszkańców w czasach  bohaterskich - gdy szło o wolność narodu i tej ziemi, ale też i o latach kiedy zwykła, rzetelna praca była nadrzędną wartością i powodem patriotycznej dumy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej.�

Zbigniew Ciborowski

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę