Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Tajemnice mokradeł

Dlaczego Dolina Biebrzy jest inna niż wszystkie? Skąd bierze się w niej woda? Jak powstały tu kilkumetrowe złoża torfów? Jakie siły przyrody rządzą bagnami i jak korzysta z nich człowiek? Te i inne tajemnice mokradeł odkrywają słuchacze XIII spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej w dniach 8-9 maja br. w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Aby zrozumieć jak powstały Bagna Biebrzańskie ze swoją unikalną florą i fauną należy zgłębić tajemnice, które kryją się przed ludzkim okiem pod powierzchnią ziemi. Wielu wie, że Dolina Biebrzy to miejsce wyjątkowe, ale dlaczego tak jest, niewielu potrafiłoby wyjaśnić. Od wybitnych specjalistów dowiadują się słuchacze kolejnego spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej.

W sobotę w tematykę tajemniczego świata lądu i wody, jakim są mokradła wprowadził słuchaczy docent Wiesław Dembek - kierownik Zakładu Ochrony Przyrody Obszarów Wiejskich IMUZ i przewodniczący Komisji ds. Ochrony Mokradeł, Obszarów Słodkowodnych i Morskich w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody. Doc. Dembek wyjaśnił między innymi dlaczego mokradła są tak różnorodne, jak rozszyfrować historię ostatnich 10 tysięcy lat zapisaną w złożu torfu oraz jak ważne są naturalne procesy glebowe. Mgr Helena Bartoszuk - kierownik Działu Naukowego BPN, uznany specjalista botanik w zakresie roślinności mokradeł – nauczyła jak rozpoznać po roślinach różne rodzaje torfowisk: niskie, przejściowe i wysokie, oraz - że poza torfowiskami - istnieją też inne mokradła. Mgr Danuta Sziwa - geograf, pracownik naukowy w Zakładzie Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny w Poznaniu – przedstawiła możliwości wykorzystania torfów (głównie borowiny) dla zdrowia i urody.
Wykłady były ilustrowane fragmentami nowego filmu o Biebrzańskim Parku Narodowym w reż. Macieja Szelachowskiego. Odbyło się także „bliskie spotkanie” z torfem w laboratoriach BPN, gdzie można było pod mikroskopami obejrzeć z czego dokładnie zbudowane są różne rodzaje torfu.
Specjalnie na to spotkanie Wszechnicy została przygotowana mini wystawa fotograficzna nt. wciąż praktykowanego w dolinie Biebrzy kopalnictwa torfu na cele opałowe. Tradycyjnie można otrzymać materiały dotyczące tematu spotkania oraz przyrodniczego znaczenia mokradeł i konieczności ich ochrony.

W niedzielę, podczas części terenowej, odbędzie się wycieczka wzdłuż całej doliny Biebrzy. W praktyce będzie można utrwalić wiedzę o różnych rodzajach mokradeł i ich roślinności. 7-metrowy odwiert złoża torfu i gytii umożliwi dotknięcie szczątków roślin, które były spożywane przez ostatnie mamuty! Zostaną zademonstrowane przykłady procesów bagiennych i błotnych oraz niekorzystne skutki odwodnienia mokradeł. Będzie także szansa odwiedzić miejsca, gdzie wciąż odbywa się lokalne kopalnictwo torfu.

Organizatorzy (WWF Polska Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody, Biebrzański Park Narodowy i Stowarzyszenie Ekoturystyczne „Biebrza Koneserom”) serdecznie zapraszają!. Udział we Wszechnicy Biebrzańskiej jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu WWF Polska.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę