Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bezkonkurencyjne szopki i dzieci z Łomży

Główne zdjęcie
Rafał Bienias, Agata Borzymowska, Anna Janicka, Gabriela Pęska i zwyciężczyni konkursu Patrycja Modzelewska (fot. Anna Bureś)

W Warszawie rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową 2009, zorganizowany przez Dom Kultury Dorożkarnia. W kategorii wiekowej 7 – 10 lat bezkonkurencyjnymi okazało się sześcioro młodych artystów z Łomży. Pierwszą nagrodę zdobyła Patrycja Modzelewska (SP nr 7), drugą - Ania Janicka (SP nr 7), a trzecią - Agata Borzymowska (SP nr 2). Na wyróżnienia zasłużyli: Rafał Bienias (SP nr 4), Patrycja Siemińska (SP nr nr 2) i Gabriela Pęska (SP nr 7).

Szopka Agaty Borzymowskiej (III miejsce)
Szopka Agaty Borzymowskiej (III miejsce)
Szopka Patrycji Modzelewskiej (I miejsce)
Szopka Patrycji Modzelewskiej (I miejsce)
Szopka Anny Janickiej (II miejsce)
Szopka Anny Janickiej (II miejsce)
Wszystkie dzieci chodzą do jednej grupy na zajęcia plastyczne w pracowni MDK-DŚT w Łomży. Swoje szopki wykonały z papieru, makulatury z dodatkiem wikliny, słomy, sznurka, piasku, siana, gliny i plasteliny. Stworzyły niepowtarzalne formy przestrzenne, wykończone farbami plakatowym. Szopki powstawały podczas kilku kolejnych zajęć. Najpierw dzieci lepiły z gliny lub plasteliny postacie: Maryi, św. Józefa, Dzieciątka, królów, pasterzy i zwierząt. Następnie stosownie do wielkości tych postaci powstawały konstrukcje szopek z papierowych rurek. Kiedy kształt był już nadany, konstrukcja pokrywana była kilkoma warstwami makulatury, nasączonej klejem. Po wyschnięciu całości dzieci przystępowały do malowania farbami, klejenia dachu i wyściełania wnętrza szopki.
- Nasza zwyciężczyni Patrycja Modzelewska ma dziesięć lat i trzeci rok uczęszcza na zajęcia w pracowni plastycznej MDK-DŚT – mówi instruktorka utalentowanych dzieci Anna Bureś. - Do tej pory nie zdobywała nagród, aż tu nagle taka niespodzianka!
Dziewczynka stworzyła wysoką na ok. 25 cm szopkę o szerokości ok. 20 cm. Pomalowała ją na granatowo farbą plakatową, którą przyozdobiła złotą konturówką, aby wywołać wrażenie rozgwieżdżonego nieba. Nad tym nocnym betlejemsko-niebiańskim firmamentem rozbłyska złota gwiazda ze słomy. W szopce Patrycja ustawiła postacie z gliny: Dzieciątka, Maryi, św. Józefa, pastuszka, baranka i... ni to osiołka, ni to krówki.
Organizatorzy konkursu przyznali również nagrodę specjalną instruktorce Annie Bureś za wyjątkowe inspirowanie dzieci i młodzieży w twórczości plastycznej.

Opracował: Mirosław R. Derewońko

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę