Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Bo jak śmierć potężna jest miłość...”

Główne zdjęcie
młodzież gimnazjalna

- Uosabiałam człowieczeństwo, wyrozumiałość i dobroć – mówi gimnazjalistka Kinga Monika Czaplicka, która grała Różę. - Starałam się, jak mogłam. Starania skromnej gimnazjalistki i jej dziewiętnaściorga ambitnych koleżanek i kolegów doceniło jury festiwalu małych form teatralnych w Białymstoku. W finale wojewódzkim Koło Teatralne Publicznego Gimnazjum nr 6 z Łomży zajęło drugie miejsce. Łomżyniacy pokonali 44 grupy z Podlaskiego, oddając prym tylko rówieśnikom z PG nr 2 w Białymstoku.

Kinga Monika Czaplicka
Kinga Monika Czaplicka
17-minutowy spektakl „Bo jak śmierć potężna jest miłość” wyreżyserowała polonistka Magdalena Szyszko. Scenariusz jest wspólnym dziełem zespołu, dla którego inspirację stanowił pomysł licealistki Katarzyny Bazydło, aktorki Czarnego Teatru Sivina II Tomasza Brzezińskiego.
- To historia człowieka, odtrąconego przez trójkę przyjaciół – mówi opiekunka Koła Teatralnego PG nr 6. - Bóg wysłuchawszy jego modlitw o miłość, zsyła anioła z ziarnem, z którego wyrasta Róża. Młodzież opowiada o bolesnym problemie odrzucenia, bo w sztuce są sceny, kiedy zawistnicy próbują zdeptać i zniszczyć Różę.
Chociaż w nagrodzonym spektaklu pojawia się róża dosłownie - jako rekwizyt - to metaforyczne nawiązanie do opowieści o „Małym Księciu” Antoine'a de Saint Exupery jest przejrzyste. Przejrzyste, gdy o tej sztuce się pisze, a nie gdy się ją ogląda, albowiem nasi gimnazjaliści posłużyli się techniką tzw. czarnego teatru. Polega ona na animowaniu przy pomocy białych płócien postaci. W całkowitej ciemności, rozświetlonej lampami ultrafioletowymi, Małego Księcia „stwarza” aż pięcioro wykonawców. Efekt jest prawdziwie magiczny, wzmocniony klasyczną i elektroniczną muzyką.
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki gościł na scenie w finale, do którego dotarło osiem zespołów,  także grupę teatralną gimnazjalistów ze Szkół Katolickich w Łomży. Ich spektakl „Droga” jury pod przewodnictwem Bożeny Sury wyróżniło za walory wychowawcze. Szósta edycja festiwalu odbywała się pod hasłem „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”.
Rafał Milewski

Postscriptum. Na zdjęciach widzą Państwo opiekunkę Magdalenę Szyszko i Koło Teatralne PG6 w składzie: Alicja Sulkowska, Ewa Wojtaszek, Paulina Kubrak, Jakub Ramatowski, Emilia Wądołowska, Katarzyna Sobocińska, Katarzyna Kosińska, Aleksandra Przesław, Katarzyna Zabłocka, Joanna Bekier, Anna Kotlińska, Monika Kulesza, Emilia Wiśniewska, Jarosław Kozioł, Igor Chojnowski, Agnieszka Świtajewska, Magdalena Piorunek, Kinga Monika Czaplicka, Jarosław Rybicki, Gertruda Korolczuk.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę