24 piosenki z pasją i sercem
Pełną salę słuchaczy i niemały tłumek młodych wykonawców na scenie zgromadził w niedzielę, 15 lutego półtoragodzinny koncert „Serdeczne piosenki”. W Miejskim Domu Kultury DŚT instruktorka Magda Sinoff i jej uczniowie ze Studia eMDeK przedstawili 24 polskie przeboje z lat 60., 70. i 80. Młodzi śpiewali raz nostalgicznie, kiedy autorką hitu była Agnieszka Osiecka, innym razem romantycznie, gdy przypomniał się Marek Grechuta, a czasem żywiołowo, bo mieli swój czas i Skaldowie, i Maryla Rodowicz.
Bezkonkurencyjne szopki i dzieci z Łomży
W Warszawie rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową 2009, zorganizowany przez Dom Kultury Dorożkarnia. W kategorii wiekowej 7 – 10 lat bezkonkurencyjnymi okazało się sześcioro młodych artystów z Łomży. Pierwszą nagrodę zdobyła Patrycja Modzelewska (SP nr 7), drugą - Ania Janicka (SP nr 7), a trzecią - Agata Borzymowska (SP nr 2). Na wyróżnienia zasłużyli: Rafał Bienias (SP nr 4), Patrycja Siemińska (SP nr nr 2) i Gabriela Pęska (SP nr 7).
Czesław Śpiewa(ł) w Łomży
„Ja nie jestem na scenie, żeby udowodnić, że jestem wielkim artystą. Za takiego się nie uważam ani że to jest wielka sztuka” - mówił po poniedziałkowym wieczornym koncercie w restauracji Retro w Łomży Czesław Mozil. Z założycielem, wokalistą, muzykiem, tekściarzem i kompozytorem duńskiej grupy Tesco Value oraz autorem projektu muzycznego Czesław Śpiewa, o muzyce, i nie tylko o tym, rozmawia Mirosław R. Derewońko.
Witold Lutosławski bał się wspomnień...
„Światowa kariera Witolda Lutosławskiego zaczęła się równo pół wieku temu w Paryżu wygraniem konkursu Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów UNESCO. O potędze jego talentu świadczy fakt, że wyróżniono go szesnastoma doktoratami honoris causa w kraju i za granicą. Do tego posiadał członkostwo honorowe w ośmiu stowarzyszeniach twórczych i członkostwo w szesnastu akademiach i uczelniach artystycznych za granicą.” Z biografistką Stanisławą Chyl w 15. rocznicę śmierci światowej sławy kompozytora rodem z Drozdowa rozmawia Mirosław R. Derewońko
Radość spod kapelusza
W rodzinnym mieście niezapomnianej aktorki Hanki Bielickiej (1915-2006) znów usłyszymy wiersze, monologi i piosenki kabaretowe w wykonaniu gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Gościć ich będzie Centrum Katolickie im. Jana Pawła II w Łomży, gdzie odbędzie się po raz trzeci Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To sposób upamiętnienia godny najsłynniejszej łomżynianki świata, nazywanej Królową Estrady, Mistrzynią Monologu i właśnie Damą w Kapeluszu.
Zaśpiewaj hity VOX i Backstreet Boys
- Będziemy i bawić się, i muzykować – zachęca Bernard Karwowski, który prowadzi Studio Piosenki PopArt przy Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Obecnie poszukuję utalentowanej wokalnie młodzieży od 8 do 12 lat do udziału w najnowszym programie grupy, na który złożą się światowe i polskie przeboje muzyki pop z kilku ostatnich dekad.
Dyskretny Bóg na jedwabiu wszechświata
Ciche jak mgły nad ranem, ulotne jak wieczorne marzenie, dumne sztandary niezależnego ducha - to pierwsze skojarzenia, gdy ogląda się pejzaże z wyobraźni Aliny Bloch. Obrazy na jedwabnych, wertykalnych płachtach pną się od posadzki aż po sufit galerii. Nęcą soczystą barwą, wabią tajemnicą przestrzeni, zalecają się maestrią zwiewnego światła...
Kolęda z gwiazdą, dzwonkiem i lampą naftową
- Jeśli mam być szczera, to poziom tegorocznego powiatowego przeglądu zespołów kolędniczych i obrzędowych w Łomży oceniam średnio - powiedziała po obejrzeniu ośmiu konkursowych spektakli przewodnicząca jury Ewa Jakubaszek z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, z którą w komisji zasiadły instruktorki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży: Agnieszka Brzóska-Wieczorek i Izabela Cierpikowska. - To nie tylko moje zdanie, dlatego jury bez większego wahania wytypowało na przegląd wojewódzki Zespół Śpiewaczy z Wizny.
Przegląd Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych - Łomża 2009
Kolędnicy z kolorową gwiazdą lub z przenośną szopką przybędą w sobotę, Anno Domini 2009 do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Będą z nimi „Herody”, czyli okrutny król, co zasłynął rzezią niewiniątek w czasach narodzin Chrystusa, i jego popędliwi żołdacy. Nie zabraknie urokliwych jasełek z chórami aniołów, pokłonem Trzech Królów i pokornych pastuszków. A to wszystko za sprawą powiatowego przeglądu zespołów kolędniczych i jasełkowych.
Międzynarodowy i ogólnopolski sukces 11-latka z Łomży
Maciej Prosiński, wychowanek pracowni plastycznej Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, został doceniony przez jurorów biennale, czyli organizowanych co dwa lata konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży. Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że nagrodzono go na ogólnopolskim biennale w Warszawie, a w czwartek, 15 stycznia A.D. 2009 do Łomży dotarła wiadomość, że pracę młodego plastyka zakwalifikowano na wystawę biennale międzynarodowego w Toruniu.
Nasza cudowna Łomżyńska Orkiestra Dęta
Ten wieczór przejdzie do historii! A właściwie - przeszedł, gdyż ziściło się marzenie wielu ludzi, którzy z utęsknieniem czekali latami na powstanie w Łomży orkiestry dętej, tak aby z zazdrością nie spoglądać na grające po sąsiedzku zespoły w Kolnie i Zambrowie, gdzie nawet odbywają się kolejne międzynarodowe parady orkiestr dętych. W środę, 14 stycznia A.D. 2009 po raz pierwszy mażoretki w zwiewnych sukienkach zatańczyły na koncercie karnawałowym w auli im. Hanki Bielickiej w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Równie znakomicie w galowych karminowych mundurach wyglądali muzycy, których poprowadził pewną ręką dyrygent entuzjasta Waldemar Borusiewicz.
Marszałek podlaskiego nagradza łomżyniaków
- Ziemia Łomżyńska jest kopalnią talentów i może być dumna z wszechstronnie uzdolnionych dzieci, które Pan Bóg tak hojnie obdarował – powiedziała Helena Marcinkiewicz, inspektor w departamencie kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. - I ja też jestem dumna razem z Wami! Powodem pochwały stał się fakt, że ośmioro uczniów łomżyńskich szkół otrzymało w poniedziałek, 12 stycznia A.D. 2009 certyfikaty od marszałka podlaskiego o przyznaniu stypendiów za twórczość artystyczną na rok 2009. Wicemarszałek ds. kultury Jacek Piorunek wręczył je łącznie 30 stypendystom, głównie z Białegostoku, Łomży i Suwałk.
ABBA, The Beatles i Łomżyńska Orkiestra Dęta
Czekaliśmy na to wydarzenie ponad rok! Po raz pierwszy 30 muzyków z trąbkami, klarnetami i saksofonami wystąpi w eleganckich strojach reprezentacyjnych. Również po raz pierwszy na galowym koncercie karnawałowym zatańczą łomżyńskie mażoretki. Wielka gala koncertowa rozpocznie się w środę, 14 stycznia o godz. 18 w auli II LO przy pl. Kościuszki w Łomży. Dwie godziny karnawałowej zabawy dla kochających przeboje Beatlesów i Abby oraz marsze rozrywkowe!
Puchary Okręgu Podlaskiego przyjechały do Łomży
Rokrocznie w Białymstoku na koniec każdego roku kalendarzowego organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Białymstoku Turniej Tańca Towarzyskiego „o Mistrzostwo Okręgu Podlaskiego”, który ma na celu wyłonienie najlepszych par tanecznych w kategoriach wiekowych bez podziału na klasy taneczne w danym roku kalendarzowym z klubów tańca województwa Podlaskiego. Łomżyńskie pary przypieczętowały bardzo dobry rok taneczny, pełen wielu wygranych turniejów tańca i miejsc finałowych, zdobywając tytuły mistrzów i wicemistrzów Okręgu Podlaskiego na rok 2008.
Dotacje od marszałka na kulturę
Blisko 220 tys złotych otrzymają w 2009 roku w postaci dotacji od marszałka województwa podlaskiego placówki i stowarzyszenia kulturalne z Łomży i regionu. Właśnie zarząd województwa podzielił ponad 1,2 mln zł na najlepsze projekty z dziedziny kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Na dofinansowanie od samorządu województwa może liczyć m.in. XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA, XVI Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo i Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”.
Czarny Teatr Sivina II oczarowuje barwami i emocjami
- Mistrzu, Tomaszu Brzeziński, to dzięki Panu dane nam było wzruszać się, snuć refleksje o sensie życia, o potrzebie miłości, bo sztuka tworzona przez Pana jest niebanalna i niekomercyjna – dziękowała polonistka Wiesława Domalewska po prapremierze baśni muzycznej „Sadko” w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. W niedzielę, 21 grudnia wieczorem Tomasz Brzeziński, założyciel i reżyser Czarnego Teatru Sivina II świętował najnowszym spektaklem 50-lecie pracy zawodowej i 25-lecie działalności nadzwyczaj oryginalnej grupy artystycznej.
Nagroda kulturalna prezydenta Łomży za rok 2008
„Przyszlim tu po kolędzie, niechaj nam za przykro nie będzie” - śpiewali artyści Teatru Lalki i Aktora, w którym prezydent Łomży Jerzy Brzeziński wręczył w piątek, 19 grudnia, swoje doroczne nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Dzięki wesołym śpiewom przykro nie było chyba nikomu, a zwłaszcza dwóm laureatom. Nagrody otrzymali: Kazimierz Pawczyński, od ponad 30 lat choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, oraz Józef Babiel, inicjator i i od 20 lat organizator kwest na ratowanie łomżyńskich zabytków cmentarnych.
Odnowiliśmy szopkę ruchomą w Warszawie.
Od Bożego Narodzenia mieszkańcy stolicy będą podziwiali zmodernizowaną ruchomą szopkę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Po dwóch miesiącach prac zakończył się drugi etap remontu świątecznej – i to nie tylko dla dzieci - atrakcji u Ojców Kapucynów przy ul. Miodowej.
Stypendia artystyczne marszałka
Pochodzący z Piątnicy Paweł Lipski, student Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, został jednym ze stypendystów marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jak napisano w uzasadnieniu Paweł Lipski otrzyma stypendium na przygotowanie wersji nutowej własnych prac oraz zapis CD koncertów w Drozdowie i Sopocie.
Bliski sercu krajobraz od wiosny do zimy
Nestor malarstwa łomżyńskiego Henryk Osicki świętował jubileusz 80. urodzin w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej 13 w Łomży. Z okazji swego święta w sobotę, 13 grudnia zasiadł o godz. 13.13 i 13 sekund w ozdobnym krześle z poręczami, otoczony sympatyczną rodziną, dobrze mu życzącymi znajomymi i dziesiątkami akwarel swego autorstwa, głównie z tego roku i kilku poprzednich. Jubilat nazwał wystawę jubileuszową „Z biegiem rzeki”.