Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zbiorniki technologiczne – ich rodzaje w produkcji i konfekcjonowaniu chemikaliów

W branżach, które procesują chemikalia, najczęściej wykorzystuje się zbiorniki stalowe nierdzewne z dodatkowym wyposażeniem. Wymieniamy główne kryteria wyróżniania zbiorników technologicznych i wskazujemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem tego sprzętu.

Do czego wykorzystuje się zbiorniki technologiczne?

Zbiorniki na chemikalia wykorzystuje się nie tylko w przemyśle chemicznym, lecz także farmaceutycznym i petrochemicznym. Zbiorniki technologiczne mają też liczne zastosowania w branży spożywczej. Mogą służyć do przechowywania surowców i półproduktów czy konfekcjonowaniu produktów końcowych w postaci cieczy.

Bardzo często używane są też jednak w produkcji, podczas różnorakich procesów przetwarzania substancji chemicznych. Zbiorniki na chemikalia umożliwiają wtedy na przykład mieszanie i homogenizację materiału, kontrolę ciśnienia i dostępu powietrza, czy stabilność termiczną i mechaniczną, które mogą być kluczowe dla zachowania ciągłości wspomnianych procesów. Powinny być również odporne na korozję i szczelne oraz mieć zabezpieczenia przed niekontrolowanych wyciekiem, szczególnie w przypadku substancji agresywnych chemicznie.

Rodzaje zbiorników technologicznych i kryteria ich podziału

Wybór zbiornika na chemikalia zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju substancji, charakteru procesu i innych wymagań zakładu. Sprzęt wyróżnia się zwłaszcza ze względu na poniższe kryteria.

Przeznaczenie: zbiorniki procesowe i magazynowe

Większość zbiorników technologicznych to sprzęt procesowy, wykorzystywany w produkcji i przewarzaniu lub konfekcjonowaniu chemikaliów. Istnieją też jednak prostsze konstrukcyjnie zbiorniki magazynowe, które służą do przechowywania substancji.

Materiał wykonania: zbiorniki nierdzewne stalowe lub z tworzyw sztucznych

Najczęściej wykorzystywane są nierdzewne zbiorniki stalowe, które są odporne na korozję i oddziaływanie chemiczne, a także łatwe w czyszczeniu. Do części zastosowań, na przykład magazynowania niektórych chemikaliów, sprawdzą się również tańsze i lżejsze zbiorniki przemysłowe z tworzyw sztucznych.

Orientacja i kształt zbiornika

Oprócz najpopularniejszych zbiorników pionowych istnieją też poziome. Z racji na kształt dennicy można z kolei wyróżnić zbiorniki płaskie, stożkowe lub tłoczone.

Możliwość kontroli ciśnienia i próżnia

Wiele procesów technologicznych może wymagać precyzyjnego sterowania ciśnieniem lub ograniczenia dostępu powietrza. W takich wypadkach wymagane są zbiorniki ciśnieniowe i próżniowe.

Elementy dodatkowe zwiększające funkcjonalność zbiornika stalowego nierdzewnego

Zbiorniki technologiczne zwykle posiadają elementy mieszające typu mieszadła, wirniki czy turbiny, które działają z różną prędkością. Mogą też różnić się od siebie sposobem dozowaniem produktu. Często również są wyposażone w możliwość ogrzewania lub chłodzenia procesowanej substancji (ze względu na liczbę płaszczy grzejnych wyróżnia się zbiorniki nierdzewne stalowe jedno-, dwu- i wielopłaszczowe). Zróżnicowany może być także system pomiarowy do monitorowania parametrów produktu.

Używane technologiczne zbiorniki nierdzewne stalowe – gdzie można je znaleźć?

Zbiornik technologiczny z rynku wtórnego to mniejszy wydatek niż nowy sprzęt. Jeśli jest w dobrym stanie, często zapewni wiele lat pracy, co może przełożyć się na mniejsze koszty. Warto więc wybrać sprzedawcę takiego jak Foeth, który przed wysyłką testuje mechanicznie każdą maszynę.

Na stronie https://www.foeth.com/pl/zbiorniki-technologiczne/ dostępnych jest kilkadziesiąt zbiorników stalowych nierdzewnych na chemikalia. Foeth to największy w Europie sprzedawca używanego sprzętu procesowego i technologicznego. W ofercie ma zbiorniki nierdzewne stalowe o zróżnicowanych parametrach od takich cenionych producentów jak między innymi Fryma, Brogli czy Becomix.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę