Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP

Michał Polkowski - "Niemiecki otwiera nowe perspektywy"

Język angielski spotykamy w naszym życiu codziennym na każdym kroku, jest on obecny na każdym etapie naszej edukacji. Słyszymy go prawie codziennie, oglądając popularne telewizyjne kanały muzyczne, słuchając piosenek z czołówek list przebojów czy grając w gry komputerowe. Angielski stał się językiem międzynarodowym, bez znajomości którego chociaż w stopniu podstawowym trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w nowoczesnym świecie. Jego znajomość jest obecnie bardzo ważna. Mało kto może sobie wyobrazić, że jeszcze w XIX wieku językiem międzynarodowych konferencji czy spotkań dyplomatycznych był język francuski...

 

A jak jest z językiem niemieckim ?  Języka Goethego i Schillera uczymy się  najczęściej od gimnazjum jako drugiego języka, następnie  kontynuujemy jego naukę w szkole średniej. Mimo, że jest językiem ojczystym naszych zachodnich sąsiadów i posługuje się nim na co dzień ok. 100 milionów Europejczyków wydawać   się może bardzo odległy a „wkuwanie” niemieckich słówek  czy zdań, odrabianie prac domowych jest tylko obowiązkiem koniecznym do uzyskania dobrej oceny z przedmiotu. Dlaczego więc warto się go uczyć?

 

1 maja 2011 roku nastąpi oficjalne otwarcie rynków pracy przez Niemcy i Austrię dla obywateli ośmiu nowych państw UE z Europy Środkowej.

Berlin przez ostatnie lata blokował dostęp mieszkańców nowych państw Unii Europejskiej do swojego rynku pracy. Wynikało to m.in. z obawy przed zbyt dużym napływem niewykwalifikowanych i zbędnych pracowników. Obecnie jednak szybko rozwijająca się niemiecka gospodarka koniecznie potrzebuje rąk do pracy.

 

Możesz więc w przyszłości znaleźć wymarzoną, dobrze  płatną  pracę w kraju naszych sąsiadów – wymagana jest tu  jednak znajomość języka niemieckiego!

 

Już teraz w Niemczech pracuje kilkaset tysięcy Polaków, aczkolwiek, aby podjąć pracę, potrzebne jest specjalne zezwolenie (poza studentami pracującymi w wakacje).

 

Według niemieckiego Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy, w państwie brakuje ok. 3 mln pracowników, aż 70% firm potrzebuje specjalistów do pracy.
Obecnie obserwujemy największe zapotrzebowanie na: inżynierów, informatyków (ok. 28 tys. wolnych posad), rzemieślników, pracowników służby zdrowia, sprzedawców oraz pracowników przemysłu ciężkiego. W Niemczech nadal istnieje duże zapotrzebowanie na opiekunów dla osób starszych i chorych (do pracy w tym sektorze może wyjechać wiele kobiet po 35 roku życia). Obecnie zatrudnionych może zostać ok. 50 tys. pracowników do opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

 

Dlaczego więc nie spróbować? Zaglądając do podręcznika czy przygotowując się do kolejnej  lekcji pomyśl o tym już teraz! Na pewno dobrym krokiem będzie zdawanie w przyszłości egzaminu maturalnego języka niemieckiego. Ta wiedza zawsze jest w cenie.

 

Sprawdź już teraz  twój niemiecki – krótki test on line o mieszkańcach różnych krajów  znajdziesz tu.

 

Viel Spaß!

 

http://www.wsipnet.pl//serwisy/niemiecki/09_2005/z12.php

 

oprac. Michał Polkowski

 

Elżbieta Szleszyńska
cz, 31 marca 2011 21:55
Data ostatniej edycji: pt, 03 czerwca 2016 10:01:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę