Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 lutego 2025 napisz DONOS@

Koniunktura w przemyśle lekko się poprawiła, ale w budownictwie pesymizm.

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Koniunktura gospodarcza w opinii przedsiębiorców w stosunku do grudnia lekko się poprawiła. Najbardziej pesymistyczne nastroje panowały w branży budowlanej. Tu pesymizm jest znacząco większy niż przed rokiem, ale mniejszy niż w grudniu 2024.

Z raportu wojewódzkiego koniunktury gospodarczej przygotowanej przez GUS wynika, że w porównaniu z grudniem 2024 r. w większości województw odnotowano wzrost wartości regionalnego wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich analizowanych obszarach gospodarki, co może sugerować poprawę nastrojów gospodarczych wśród przedsiębiorców. Mimo to w większości województw dominowały pesymistyczne oczekiwania co do przyszłej sytuacji firm. Jednocześnie były one mniej negatywne niż w grudniu 2024 r., z wyjątkiem handlu, gdzie w 9 województwach przedsiębiorcy przewidywali przyszłość swoich firm z większym pesymizmem niż miesiąc wcześniej. 

W styczniu 2025 r. we wszystkich województwach przedsiębiorcy przewidywali wzrost cen sprzedaży oferowanych przez nich produktów/towarów/usług. Przewagę odsetka firm spodziewających się wzrostu cen nad tymi, które prognozowały ich spadek obserwowano we wszystkich analizowanych w regionach rodzajach działalności. 

Przedsiębiorcy z większości województw uznali, że kluczowym czynnikiem, który wpłynie na wzrost kosztów funkcjonowania firm w nadchodzących trzech miesiącach będą wydatki przeznaczone na zatrudnienie. W budownictwie wskazało na to co najmniej 85% firm w większości województw, a w przetwórstwie przemysłowym nie mniej niż 80%. W handlu największe znaczenie miały ceny energii i paliw, które jako główny czynnik wzrostu kosztów wskazało od 80% do ponad 94% przedsiębiorców, w zależności od regionu. Dodatkowo w przeważającej części województw co najmniej połowa badanych firm zwracała uwagę na rosnące ceny komponentów i usług oraz koszty czynszu, najmu lokali i innych podobnych wydatków. 

Ogólnie koniunktura gospodarcza przemysłu w województwie podlaskim wyniosła -8,1, co oznacza poprawę w stosunku do grudnia i stycznia 2024. Wśród barier ograniczających działalność gospodarczą w przetwórstwie przemysłowym przedsiębiorcy z województwa podlaskiego wskazali: koszt zatrudnienia (56,2%), obciążenia budżetowe (25,4%) i niedostateczny popyt na rynku krajowym (47,4%). Wartości popytu i kosztów zatrudnienia są bliskie krajowego maksimum. Najmniej podlascy przedsiębiorcy boją się niepewnej sytuacji gospodarczej. Na tę barierę wskazało 36,8 %, najmniej w kraju.  

Pesymistycznie w naszym województwie na najbliższe miesiące patrzy branża budowlana. Wskaźnik koniunktury wyniósł -11,2, co oznacza duży spadek w stosunku do sytuacji sprzed roku (4,1). W grudniu 2024 wynosił -16,7 i w grudniu jak i styczniu 2025 był najniższy w kraju. Najczęściej wymienianą przez przedsiębiorców barierą ograniczającą działalność gospodarczą były, podobnie jak w grudniu 2024 r., koszty zatrudnienia, którą wskazało blisko 70% podmiotów. W skali miesiąca znaczenie tej bariery wzrosło najbardziej. Na znaczeniu zyskały także m.in. wysokie obciążenia na rzecz budżetu i niedobór wykwalifikowanych pracowników. Województwo podlaskie wyróżniało się na tle kraju najbardziej negatywnymi przewidywaniami dotyczącymi: ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa, sytuacji finansowej, produkcji na rynku krajowym oraz przyszłego zatrudnienia.

Pesymizm widać także w handlu. Tu wskaźnik wyniósł -8,3 i był nieznacznie wyższy o tego sprzed roku i z grudnia. Koszt zatrudnienia jako barierę wskazało 57,2%, a niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej 44,2%. Wysokie obciążenia budżetowe to 42,4%, a niestabilne i niejasne prawo 29,7%.

Poprawiły się natomiast nastroje przedsiębiorstw prowadzących działalność w usługach. W styczniu 2025 wyniósł on 4,5 co oznacza wyraźny wzrost do stycznia (0) i grudnia 2024 (-12,5). Barierą w usługach są koszty zatrudnienia (60,8% wskazań), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (50,9%), niejasne i niespójne prawo (47,3%), a niepewność sytuacji gospodarczej wskazało 44,6%.

240729013428.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę