Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Stabilna sytuacja w łomżyńskim „zakaźniaku”

– Jeżeli wszyscy Polacy w połowie kwietnia muszą chodzić w maskach po ulicach, dzieci nie mają lekcji w szkołach, a studenci nie uczęszczają na zajęcia w uczelniach, to jak to się ma logicznie do wyborów prezydenckich zaledwie za trzy tygodnie...? - zadaje retoryczne pytanie rządzącym Polską dr Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Jej zdaniem, władze rządowe powinny robić wszystko, by chronić Polskę przed rozprzestrzenianiem się epidemii i COVID, a nie ryzykować, że trudna od półtora miesiąca, skomplikowana i dynamiczna sytuacja z koronawirusem w kraju wymknie się spod kontroli. Zwłaszcza, że do kwarantanny trafia także personel medyczny.

W łomżyńskim szpitalu przez miesiąc przytrafiły się trzy kwarantanny, związane z potwierdzeniem koronawirusa u 3 różnych osób: technika RTG, p.o. dyrektora szpitala Jacka Roledera i pielęgniarki z bloku operacyjnego. Łącznie na tydzień czy dwa izolacja domowa obejmowała łącznie 55 osób, niepracujących lub pracujących zdalnie z domu. 22 osoby czekają jeszcze na wyniki drugiego testu laboratoryjnego na obecność koronawirusa i pozostają w kwarantannie – pozostali wrócili do pracy. Dr Joanna Chilińska po raz kolejny apeluje do mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego, ażeby zachowali samodyscyplinę i świadomie ograniczyli wychodzenie z domu i spotkania z rodzinami.

Od miesiąca do łomżyńskiego „zakaźniaka”  przywozi się pacjentów zakażonych i podejrzanych o obecność koronawirusa z województw: podlaskiego i mazowieckiego. Z sąsiedniego województwa było ich przez miesiąc 11. Personel jest ostrożny, więc każdego pacjenta traktuje jako potencjalnie posiadającego wirusa. - W naszym „szpitalu zakaźnym” w Łomży leczy się teraz 42 pacjentów na 11 oddziałach, w tym 32 z chorobą COVID-19 - informuje doktor Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, decyzją wojewody podlaskiego zmienionego w szpital zakaźny. Izolatorium w Hostelu MOSiR, podległe  szpitalowi, nadal ma 9-oro pacjentów: czworo z chorobą COVID-19 oraz 5 pielęgniarek z bloku operacyjnego, czekających na wyniki swego drugiego testu. 

Po kolejnym tygodniu oczekiwania na zamówiony sprzęt – w tym około 30 respiratorów, ratujących życie pacjentom z problemami samodzielnego oddychania, nie dojechał do dziś żaden stacjonarny do wentylowania płuc przy łóżku chorego. Agencja Rezerw przysłała 6 nienadających się do tego respiratorów transportowych. Wicedyrektor podkreśla, że szpital przekazał o tym informację ARW.   

Na poszczególnych oddziałach chorych z koronawirusem lub podejrzeniem zakażenia w czwartek, 16. kwietnia 2020, leży 42, w tym 32 z potwierdzeniem COVID-19 (w poprzednim tygodni pacjent był także na onkologii, ale został przeniesiony na internę). Przyjeżdżają z rozpoznanym COVID-19 albo z podejrzeniem koronawirusa. Wykonuje się im pierwszy test i leczy różnymi lekami, zaś po 7 – 10 dniach wykonuje się kolejny test. Jeżeli wynik jest dodatni, leczenie kontynuuje się w szpitalu, a jeśli ujemny - w szpitalu lub izolatorium, ale dopiero 2 testy ujemne pozwalają wypisać do domu. 

Sytuacja na oddziałach „szpitala zakaźnego” w Łomży na godz. 17. w czwartek, 16. kwietnia: 

  • zakaźny   -   5-oro chorych,  wszyscy z COVID-19,
  • płucny   –   6-oro chorych,  wszyscy 6 z COVID-19, 
  • chirurgia   –   5-oro chorych,  w tym 3 z COVID-19, 
  • wewnętrzny   –   8-oro,  wszyscy z COVID-19,
  • rehabilitacja   –    2 chorych,  w tym 2 z COVID-19,
  • anestezjologia (OIOM)   –    4-oro chorych,  w tym 3 z COVID-19,
  • kardiologia   -   5-oro chorych podejrzanych,
  • nefrologia   -   2 chorych,   wszyscy z COVID-19,
  • ortopedia   –   1 pacjent z COVID-19,
  • neurologia   –   3 chorych, w tym 2 z COVID-19,
  • psychiatria   -   1 pacjent z podejrzeniem koronawirusa.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę