Zmarła Profesor Jadwiga Puzynina (+ 97) z Polonistyki UW
- Jadwiga Puzynina już w moich latach studenckich była naszym bardzo szanowanym wykładowcą na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego – wspomina doktor Krystyna Cukrowska (lat 88), wykładowczyni w Białymstoku, Ostrołęce i Łomży, która studiowała nauki literaturoznawcze i językoznawcze w latach 50 do 1960 r. Również łomżyńska językoznawczyni prof. Henryka Sędziak (lat 91) z szacunkiem wypowiada się o „swojej dobrej Znajomej, Przyjaciółce nawet”, podobnie jak wiceprezes dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego: - Pani Profesor Puzynina była otaczana przez środowiska humanistyczne czcią, bo emanowała kulturą i mądrością.
Jadwiga Puzynina (1928-2025) to językoznawca, badaczka literatury, interpretatorka twórczości i języka Cypriana Kamila Norwida, poety z XIX wieku. Jak przekazywała Polska Agencja Prasowa, była promotorką nowej koncepcji kultury języka. Jadwiga Puzynina (z domu Zapolska) urodziła się 29. stycznia 1928 r. w Rożyszczach na Wołyniu (np. jej babka była siostrzenicą kompozytora Piotra Czajkowskiego). Należała podczas wojny do Szarych Szeregów w latach 1943-1944. Ukończyła w 1946 r. VI LO imienia Tadeusza Reytana w Warszawie, natomiast studia polonistyczne w 1951 r. na Uniwersytecie Warszawskim, zdobywając: stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego.
Nietykalna Matka Boska Polonistyki
Naukowym dziełem życia i „ukochanym dzieckiem” śp. Profesor Jadwigi Puzyniny była Pracownia Słownika Języka Cypriana Kamila Norwida, którą organizowała w 1983 r. i kierowała niestrudzenie na Wydziale Polonistyki UW. Przygotowywała publikacje i konferencje naukowe, przyczyniając się do popularyzacji spuścizny Poety. PAP przypomniała również, że Zespół Pracowni przygotował tez internetowy słownik języka Cypriana Kamila Norwida. Otrzymała w 1987 roku tytuł profesorski w zakresie nauk humanistycznych, wcześniej będąc w latach 80. docenianym dziekanem Polonistyki, zarówno w kręgach akademickich UW, jak studenckich, i to daleko poza macierzystym wydziałem.
Popularny literaturoznawca i publicysta Jerzy Sosnowski napisał we wspomnieniu po śmierci Pani Profesor Jadwigi Puzyniny na swoim profilu: „Emanowały z Niej klasa, styl i życzliwość dla innych. Przepadaliśmy za Nią... Widzieliśmy w Niej etyczny wzorzec z Sevres... Puzynina była – nikt wtedy nie zaryzykowałby powiedzenia tego głośno, ale moim zdaniem tak ją widzieliśmy – nietykalną Matką Boską polonistyki...” Wiosną 1982 r. rozeszła się wieść o drugiej fali internowań, w tym Pani Profesor, stąd słowa publicysty o dramatach stanu wojennego. „Religijna metaforyka jest o tyle usprawiedliwiona, że, jak głosiła pogłoska (chyba prawdziwa), w Jej zwolnienie po kilku dniach zaangażował się skutecznie Prymas Glemp. Pani Profesor po powrocie zachowywała się tak, jak zawsze, jakby była na kilkudniowym zwolnieniu z powodu choroby, nie w obozie”.
Pokolenia polonistów i historyków, i pasjonatów studiujących sztukę i nauki humanistyczne w Uniwersytecie Warszawskim miały szczęście, zaszczyt i przyjemność poznać Panią Profesor Puzyninę, która – jak wspomina dr Frąckiewicz - „miała dystynkcję niezwykłą, profesorką klasę intelektualną, budzącą w otoczeniu naturalny odruch elegancji”.
Profesor Puzynina inicjowała w 2016 r. Zespół Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN. Należała, np. do PAU, Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Była autorką i współautorką podręczników, jak popularny „Język i my: podręcznik do języka polskiego dla klasy I szkół średnich", napisany wspólnie ze Stanisławem Dubiszem i Marią Nagajową z UW.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146