Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 lipca 2024 napisz DONOS@

Ratownicy WOPR czuwają

mm cz, 18 lipca 2024 08:37

Czerwone czapki, koszulki i spodenki wyróżniają ich w tłumie plażowiczów nad Narwią w Łomży. Obserwatorzy sytuacji - w rzece, na brzegu i terenie „kąpieliska miejskiego”, „miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli”, jak urzędnicza nowomowa nazywa plażę koło nowego mostu. One i oni czuwają: zwracają uwagę kąpiącym się, zawracają ryzykantów i rzucają się na pomoc, kiedy w kapryśnej rzece traci grunt i topi się człowiek. W ubiegłym roku uratowali życie 6 osobom. Plaża co wakacje służy ochłodą, zabawą i odpoczynkiem tysiącom mieszkańców Łomży i przyjezdnych. Na poczucie bezpieczeństwa nad wodą wpływ mają ratownicy z Okręgowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wiernie służą obywatelom w wielu sytuacjach, a tak mało o nich wiemy.

Maturzyści ze świadectwami dojrzałości

mm cz, 11 lipca 2024 08:23

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży podała wyniki egzaminów maturalnych, jakie odbyły się w maju 2024 r. - W szkołach w Łomży do wszystkich wymaganych egzaminów przystąpiło 880 uczniów – informuje dr Agnieszka Muzyk, dyrektor OKE. - Świadectwo dojrzałości otrzymało 765 osób. W Łomży zdawalność dla całego egzaminu wyniosła 86, 9 %, tj. wyżej niż w województwie – 82, 6 %, lecz także wyżej niż w Białymstoku – 86, 4 % i Suwałkach – 84, 3 %. W Podlaskiem jest 7 605 absolwentów: 4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia i 2 absolwentów, obywateli Ukrainy. O palmę pierwszeństwa walczyły w grodzie nad Narwią 2 licea: I LO i II LO. Jednak 100 % zdawalności uzyskali maturzyści II LO.

Ośmioklasiści poznali swoje wyniki egzaminu 8-klasisty

mm śr, 03 lipca 2024 16:17

Tegoroczny egzamin 8-klasisty przebiegał w dniach: 14., 15. i 16. maja. Do udzielania odpowiedzi na polecenia z języka polskiego, matematyki i języka obcego, głównie angielskiego, przystąpiło 5 321 dzieci w województwie podlaskim i zaledwie 212 dzieci w Łomży. - W mieście i powiecie łomżyńskim egzamin ósmoklasisty przebiegał bez żadnych incydentów – informuje doktor Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Nastolatkowie z 606-letniego miasta nad Narwią uzyskali najlepszą średnią z egzaminu z języka angielskiego, zdobywając 68% punktów – powyżej średniej ogólnopolskiej, wojewódzkiej i powiatowej.

Dalej nie wiadomo co z koleją CPK przez Łomżę

mm śr, 26 czerwca 2024 16:16

Bez konkretów dla Łomży zakończyła się konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i jego współpracowników w kwestii przyszłości komponentu kolejowego CPK.

Kuratorzy pomagają sędziom, rodzinom i skazanym

JJS cz, 20 czerwca 2024 08:38

Po raz pierwszy w Sądzie Rejonowym w Łomży odbyła się uroczystość, podczas której spotkali się przedstawiciele środowiska sędziowskiego z kuratorami społecznymi, żeby podziękować za ważną dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości działalność. - Decyzje sądów są finalne w procedurze wymiaru sprawiedliwości, ale podwaliny do wydania decyzji są niejednokrotnie oparte na wizytach kuratorów społecznych w domach osób skazanych i wywiadach z rodziną i sąsiadami, zatroskaniu i gotowości, aby być „tu i teraz”, co nieraz oznacza poświęcenie czasu prywatnego – przybliża realia służby kuratora społecznego sędzia Ewa Kłapeć - Kalinowska, prezes Sądu Rejonowego. Obecnie w Łomży, powiecie łomżyńskim, Kolnie i powiecie kolneńskim pracuje 50 kuratorów społecznych.

Otwarcie Walizki i „Czerwony Kapturek”

mm śr, 05 czerwca 2024 14:32

Teatralną miniaturą, z wyeksponowaną na globusie Łomżą z siedzibą Teatru Lalki i Aktora, walizką i Pegazem, rozpoczął się 37 Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Pegaz zawisł wysoko, możemy więc otwierać kolejną edycję festiwalu! - podkreślał Jarosław Antoniuk. Pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Czerwony Kapturek” gdańskiego Miejskiego Teatru Miniatura. Przed nami jeszcze trzy dni teatralnych atrakcji, od różnorodnych spektakli konkursowych do familijnych przedstawień plenerowych.

„Sobiepaństwo” w MOSiRze

mm śr, 29 maja 2024 08:46

Nieprzestrzeganie prawa i nieprawidłowe funkcjonowanie kontroli zarządczej stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w MOSiR-e. Po lekturze raportu wyłania się obraz jednostki miejskiej przypominającej bardziej „sobiepaństwo” niż jednostkę publiczną z realną kontrolą majątku miasta.

Hospicjum Świętego Ducha pomaga 31 lat

mm cz, 23 maja 2024 08:23

- Mam twardy charakter: jak coś postanowię, to musi być wykonane i jest wykonane– uśmiecha się Teresa Steckiewicz przed 2-piętrowym, rozbudowanym 2-krotnie budynkiem nad Narwią. 87-letnia pielęgniarka, współzałożycielka Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych i przez ponad 31 lat prezes stowarzyszenia, którego celem było założenie Hospicjum pw. Świętego Ducha w Łomży. Pierwszą pacjentkę z białaczką, łomżyniankę, przyjęto 1. grudnia 1993 r., gdy Hospicjum mieściło się przez 5 lat w budynku WOPiTU przy ul. Rybaki. - Tego pomnika nikt nie rozbierze, zostanie po mojej śmierci – mówi Społeczniczka, która była współzałożycielką Solidarności w Łomży w 1980 r. - Każdy będzie wiedział, że to Hospicjum założyła Teresa Steckiewicz. To dzieło mojego życia...

Wicemistrz Polski kierowców zawodowych z Łomży

mm pon, 13 maja 2024 19:10

Kierowca Mateusz Tuzinowski z Firmy Sonarol w Jedwabnem zdobył w sobotę tytuł wicemistrza Polski kierowców zawodowych. Mistrzostwa kraju odbyły się w Radomsku. Głównym sponsorem rywalizacji była firma MAN. Wicemistrzowski tytuł to jest duży sukces 27-letniego Mateusza, ponieważ na co dzień jeździ autem ciężarowym, ale wystartował autobusem, dlatego że chciał udowodnić swoją „uniwersalność”.

Koalicja przejęła władzę w podlaskim sejmiku

mm cz, 09 maja 2024 08:24

Wracam z oddelegowania do pracy w MPGKiM, do firmy, w której przepracowałem 35 lat – mówi Marek Olbryś wicemarszałek z ramienia PiS po utracie władzy w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Obronę interesu Łomży i Ziemi Łomżyńskiej zapowiada z kolei Jacek Piorunek z KO, członek nowo wybranego Zarządu Województwa.

Nasza Europa

mm wt, 30 kwietnia 2024 09:21

Przed 20 laty 1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. Swoją wolę za przystąpieniem Polacy wyrazili w referendum 7 i 8 czerwca 2003 r. Przy frekwencji 58,85 proc. wejście do Unii Europejskiej poparło 77,45 procent. Dziś tę decyzję Polacy oceniają pozytywnie, choć nie brakuje kwestii do rozwiązania.

Oszczędzać, czy nie oszczędzać?

mm cz, 25 kwietnia 2024 08:11

Wody po kąpieli nie wylewa, bo byłoby to marnotrawstwo. Służy jeszcze emerytce mieszkającej w centrum Łomży do prania, a później do spłukiwania. Pracująca kobieta woli podgrzewać wodę na kuchence elektrycznej, bo taniej wychodzi niż z kranu. Obie Panie oszczędzają i pytają o wysokie ceny podgrzania wody w Łomży.

Dzikie zwierzęta w Łomży

mm cz, 18 kwietnia 2024 09:56

- W związku z trzema przypadkami upadków młodych łosi na pionowe, ostro zakończone przęsła, bardzo prosimy mieszkańców Łomży o projektowanie i dobieranie takich ogrodzeń, które nie będą zabijały zwierząt – apeluje znany przyrodnik Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Najlepiej do półtora metra wysokości, bez ostrych elementów konstrukcji i bez wysokich podmurówek, które ograniczają wędrówki wszystkim małym formom życia, fragmentaryzując małe środowiska miejskie, osiedla czy ulice. Liczne ostre ogrodzenia mogą zacząć ranić bawiące się tam dzieci, natomiast w przypadku pożaru, ewentualnie wybuchu konfliktu zbrojnego, będą barierą w sprawnym przemieszczaniu się ludzi w ciągu dnia lub pod osłoną nocy.

Powyborcza Łomża

mm cz, 11 kwietnia 2024 08:22

Mariusz Chrzanowski wygrał w pierwszej turze niedzielne wybory na Prezydenta Łomży i przez kolejne 5 lat będzie sprawował ten urząd. Do Rady Miejskiej najwięcej (8) kandydatów wprowadzi Prawo i Sprawiedliwość, pozostałe komitety podzieliły się po równo, po 5 mandatów. Zanim poznamy nową większość prezydencką, przyjrzyjmy się co jeszcze o Łomży mówi wynik wyborów samorządowych.

Pomysły kandydatów na Prezydenta Łomży

mm cz, 04 kwietnia 2024 09:43

W najbliższą niedzielę wybierzemy nowe władze miasta: prezydenta oraz radnych. Los Łomży w dużej części zależeć będzie od ich decyzji. By Czytelnicy mogli lepiej poznać ich pomysły, redakcja 4lomza.pl Gazeta Bezcenna zadała 22 pytania każdemu z kandydatów na Prezydenta Łomży.

Wielkanoc z Rodziną Nicoli

mm cz, 28 marca 2024 08:19

- Nicola Zalewski to syn rodzony mojego brata ciotecznego Krzysztofa – opowiada sołtys Mariusz Zalewski ze wsi Stare Modzele w pobliżu Wygody koło Łomży. 22-letni piłkarz, którego rodzice w 1989 r. wyemigrowali do Włoch, zdobył gola z rzutu karnego w meczu z Walią. Zagrał z Robertem Lewandowskim i bramkarzem Wojciechem Szczęsnym w reprezentacji Polski, zaś dzięki wynikowi 5 : 4 wywalczył awans na Euro 2024. - Gdy zobaczyłem mojego kuzyna, jak strzela gola, to prawie płakałem ze szczęścia. Miałem łzy w oczach - mówi sołtys. - Syna w wieku Nicoli pochowałem 10 lat temu, ale mam dla kogo żyć. Jest żona, córka, zięć i trzy wnuczki. To będzie radosna Wielkanoc.

Potrójny jubileusz: 70, 40 i 25 lat

mm cz, 21 marca 2024 07:56

Trzy instytucje zorganizowały jednocześnie galę jubileuszową w środę, 20. marca 2024. Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży świętuje 70-lecie działalności z dyrektorem Jarosławem Cholewickim na czele. Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie obchodzi 40. rocznicę działalności z dyrektor Ewą Sznejder. Powiat Łomżyński ma 25. urodziny ze starostą Lechem M. Szabłowskim i wicestarostą Marią Dziekońską. Gala w nowoczesnym stylu odbyła się w Filharmonii Kameralnej.

Siła kobiet

mm cz, 14 marca 2024 09:57

W wielu domach cieszy widok róż i tulipanów na Dzień Kobiet, które mężczyźni kochają, adorują i szanują. Kobieta niejedno ma imię, o czym warto pamiętać przez cały rok. Podejmują naturalne role matki i żony. Rodzą i wychowują dzieci oraz prowadzą dom jako gospodyni, kucharka, sprzątaczka i praczka. Większość kobiet pracuje zawodowo, żeby poprawić stan finansowy rodziny i spełnić się w profesji. Czasami prowadzą dom albo i gospodarstwo w pojedynkę, zastępując dzieciom ojca. Jak odnajdują się w rozpędzonym świecie mnóstwa spraw do załatwienia i obowiązków na co dzień...?

Przemoc na ulicach Łomży

mm cz, 07 marca 2024 10:00

Z kilkoma brutalnymi atakami mieliśmy w ostatnich dniach do czynienia na naszym terenie. Przy Legionów w Łomży dźgnięto mężczyznę nożem, na ul. Pięknej rozbojem próbowano wymusić zmianę zeznań, a pod Wizną pobitego i nagiego koledzy zostawili samego w lesie.

Łomżynianka z sercem dla Skansenu

mm cz, 29 lutego 2024 08:04

- Po przepracowaniu 36 lat i 6 miesięcy zakończyłam swoją zawodową przygodę ze Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie – mówi Urszula Kuczyńska (rocznik 1962), która od września 1987 r. nieprzerwanie pracowała w drugim najstarszym muzeum na świeżym powietrzu w Polsce. Miała czterech mistrzów na niwie historii i folkloru: Donatę Godlewską, autorkę monografii Łomży; prof. Annę Kutrzebę-Pojnarowską (1913-1993), redaktor imponującej 3-tomowej monografii „Kurpie. Puszcza Zielona”; prof. Mariana Pokropka, wybitnego znawcę budownictwa ludowego; etnografa Wiesławę Pawlak, po której przejęła kierownictwo w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę