Rola magnezu w organizmie
Magnez – obok sodu, potasu, wapnia czy żelaza – należy do najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka. Bierze on udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, a jego niedobory mogą niekorzystnie odbić się zarówno na naszej kondycji i samopoczuciu, jak i ogólnym zdrowiu. Jaka dokładnie jest rola magnezu w organizmie człowieka? Czym objawiają się jego niedobory i w jaki sposób można im zapobiegać? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Właściwości magnezu
Rola magnezu w organizmie człowieka jest niezwykle istotna. Około 60% pierwiastka znajduje się w układzie kostnym, a kolejne 20% - w mięśniach szkieletowych. Reszta, czyli pozostałe 20% jest rozłożone między tkankami i narządami.
Właściwości magnezu są kluczowe dla funkcjonowania praktycznie całego organizmu. Do najważniejszych zadań magnezu należy:
-
utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego,
-
prawidłowa praca układu nerwowego,
-
zapewnienie prawidłowej pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego.
W czym jest najwięcej magnezu?
Powyższa lista oczywiście nie wskazuje na wszystkie procesy, które w znacznym stopniu są uzależnione od prawidłowego poziomu magnezu w organizmie. Jest ona jednak wystarczająca, by pokazać, jak ważna jest rola magnezu w organizmie człowieka.
Z tego powodu produkty bogate w magnez powinny być niezbędnym elementem naszej codziennej diety. Nie powinno być to trudne, ponieważ magnez znajdziemy w wielu powszechnych produktach, takich jak:
-
ryby, a przede wszystkim łosoś, tuńczyk, makrela czy dorsz;
-
orzechy laskowe, migdały, pistacje, pestki dyni i słonecznika;
-
owoce, w szczególności banany, jabłka i pomarańcze;
-
wieprzowina i wołowina;
-
warzywa strączkowe;
-
ryż brązowy, płatki owsiane i kukurydziane;
-
kasza gryczana i jęczmienna;
-
sery twarogowe i żółte oraz mleko.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w czym jest dużo magnezu, przeczytaj artykuł na stronie:https://magnefar.pl/porady-w-czym-jest-magnez/.
Niedobór magnezu – objawy i jak zapobiegać?
Niedobór magnezu często objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Zazwyczaj osoba mająca niedobór magnezu boryka się ze skurczami i drżeniem mięśni. Dotyczy to zarówno kończyn jak i powiek. Do objawów niedoboru magnezu zaliczamy również zmęczenie.
Najlepszym sposobem na to, by zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, jest stosowanie zbilansowanej diety oraz unikanie produktów, które spożywane w nadmiernych ilościach wypłukują go z organizmu (m.in. kawa i alkohol). Osoby, które mimo stosowania właściwej diety, borykają się z niedoborami magnezu, mogą sięgnąć po leki bez recepty z magnezem.
Przykładem takiego produktu jest Magnefar B6 Bio lub Magnefar B6 Forte, który jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Dostarcza on organizmowi magnez i witaminę B6. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://magnefar.pl/.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
tekst płatny