Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Papierowe cudeńka z Krakowa

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie pierwszej wystawy czasowej, zatytułowanej „Papierowe cudeńka, czyli niezwykły świat luksusowych papierów”. Wernisaż odbędzie się 19 lutego 2011 roku, o godz. 12°° ,w nowej siedzibie Muzeum przy ul. Dwornej 22c.

 

Wystawa ma w naszym mieście swoją premierę. Zaprezentowane zostaną prywatne zbiory rodziny kolekcjonerów krakowskich: Marka, Bożeny, Katarzyny, Magdaleny i Wojciecha Sosenków. Pan Marek i członkowie jego rodziny współpracują z łomżyńską placówką od ponad 16 lat. Już w 1995 roku dali się poznać łomżanom jako autorzy słynnej wystawy prezentującej świat starych zabawek. Obecna ekspozycja jest piątą ze zbiorów krakowskiego kolekcjonera zorganizowaną w naszym muzeum, ale pierwszą w nowym budynku. Zwiększona powierzchnia wystawiennicza pozwoliła na zaprezentowanie prawdziwych unikatów z kolekcji liczącej ponad 700 000 egzemplarzy.

Tytułowe „papierowe cudeńka”, to wszystkie wyroby będące tzw. galanterią papierową: papiery ozdobne, bileciki, wizytówki, etykiety, telegramy czy karneciki balowe. Myślą przewodnią wystawy jest papier i wszystko, co z nim związane. Poznamy więc krótką historię papieru i pisma. Zobaczymy przybory do pisania i rysowania oraz akcesoria takie jak np. klipsy do papieru.

Niezwykle ciekawą grupę eksponatów stanowią rękopisy, listy i wizytówki sławnych ludzi: królów, polityków, uczonych, artystów, pisarzy i kompozytorów. Najstarszy dokument prezentowany na wystawie został sporządzony w 1519 r. Jest to przywilej dla zakonu w Płocku wydany przez króla Zygmunta I Starego. Oprócz dokumentów podpisanych przez władców, będzie można przeczytać listy naszych wieszczów narodowych: Mickiewicza, Norwida czy Słowackiego. Natomiast wśród wizytówek sławnych osób wyróżnia się paryska wizytówka Artura Rubinsteina, która posiada oryginalną miedzianą matrycę do drukowania, co umożliwia wykonanie kolejnych egzemplarzy.

Do najcenniejszych i zarazem najciekawszych eksponatów należy pierwszy znaczek pocztowy świata z 1840 r. Przedstawia on królową Wiktorię. Znaczek miał czarną barwę i posiadał nominał 1 pensa, dlatego nazywany był czarną jednopensówką (Penny Black ).
Z kolei najstarszy polski znaczek wydano w 1860 r. Wiadomo, że był wzorowany na znaczku rosyjskim. Bogatą kolekcję stanowią też karty pocztowe. Wśród nich znajduje się najdłuższa pocztówka świata mierząca 4,5 metra!

Ponadto podziwiać można ozdobne, luksusowe oprawy książek w stylu secesyjnym i ekslibrisy. A oprócz nich książki i komiksy dla dzieci, w tym pierwszy polski komiks powojenny. Są także echa świąteczne: m.in. ozdoby choinkowe z papieru i litografie ze Świętym Mikołajem umieszczane na opakowaniach pierników.

Na wystawie znajdzie się też coś dla melomanów, a mianowicie zapisy nutowe mniej znanych dzieł muzycznych. Wśród nich mamy łomżyński akcent - mazura „Łomżyniak” skomponowanego przez Szczepana Lewandowskiego dla Zygmunta Miszewskiego - członka Koła Muzycznego w Łomży. Z pewnością wielu mieszkańców miasta będzie ciekawych brzmienia „swojego” mazura. Odkrycie i wyeksponowanie „Łomżyniaka” na wystawie stwarza więc doskonałą okazję, aby skomponowany przeszło sto lat temu utwór zyskał nowych słuchaczy.

Prezentowane na wystawie „papierowe cudeńka” stanowią świadectwo kunsztu i artystycznego rzemiosła. Mimo, że niejednokrotnie ocierają się o kicz, to dzięki różnorodności form i bogactwu treści mogą być prawdziwą inspiracją dla specjalistów z branży reklamowej, marketingu czy grafiki użytkowej. Natomiast dla każdego z nas - lekcją historii obfitującą w niecodzienne doznania estetyczne.

Marta Gosk, Leszek Taborski

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Pierwszy znaczek i najstarsza koperta świata.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wizytówki znanych Polaków
Foto:
Foto: Fragment wiersza i podpis Adama Mickiewicza
Foto: Fragment listu z podpisem J.I. Kraszewskiego
Foto: Dokument króla Augusta III z 1733 r.
Foto: Drewniana pocztówka wysłana do Elizy Orzeszkowej w 1804 r.
Foto: Pocztówka z reprodukcją obrazu Wojciecha Kossaka z dedykacją malarza.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
śr, 16 lutego 2011 12:57
Data ostatniej edycji: śr, 09 marca 2011 11:50:50

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę