Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

HCV – tego wirusa może mieć każdy! Bezpłatne badania anty-HCV w całej Polsce

HCV to śmiertelny wirus, który „zabija po cichu”. Prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej uszkodzenia i rozwoju raka [1]. Według danych PZH w 2020 roku w Polsce wykryto tylko 942 przypadki osób z WZW C, natomiast rok wcześniej było ich 3327 [2]. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie. W całym kraju rusza program darmowych badań w kierunku HCV, z którego może skorzystać każdy z nas!

Kto powinien się zbadać?

Każdy. Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku np. skaleczenia, kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej. Do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, manicurzystki, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż [3]. Dodatkowo w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (wskazuje ona na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia, otrzymywały przed rokiem 1992 przetoczenia krwi lub jej preparaty, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

HCV można wyleczyć

W Polsce ok. 150 tys [4] osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86% [5] nie jest tego świadoma. Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym choroba, uważana kiedyś za śmiertelną, stała się w pełni wyleczalna.

„Mając skuteczne leki, mamy szansę na drugie życie - bez strachu o siebie i najbliższych. Priorytetem każdego z nas powinno być wykonanie badania pod kątem obecności wirusa HCV. Jedynie takie odpowiedzialne postawy dają realną szansę na odnalezienie i wyleczenie chorych, a w finale wyeliminowanie HCV ze społeczeństwa” - podkreśla Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i lider Koalicji Hepatologicznej.

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. W Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej 8 -12 tygodni.

Wykonaj darmowe badanie

Aby móc się wyleczyć najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV! Można to sprawdzić wykonując pierwszy krok, czyli badanie anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria w godzinach jego otwarcia.

„Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce” – mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego ALAB Laboratoria.

W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 521 [6]. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 20:00.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z zaktualizowanym wykazem wszystkich placówek znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

 

[1] Flisiak R, i in. Pol Arch Intern Med. 2020; 130 (2): 163-172 doi:10.20452/pamw.15181

[2] www.old.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_12B str. 3.

[3] www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf

[4] Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.

[5] Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.

[6] Opłata za połączenie według stawki operatora

Źródło informacji: Flywheel PR


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę