Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 3 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Gerard z Brogne (+959)
=
Święty Eboncjusz z Babastro (+1104)
=
Święci Ewald Biały i Ewald Czarny (+695)
=
Święty Froilan (+905)
=
Błogosławiony o. Kolumba Marmion (1858 –1923)
=
Święty Odylon ze Stavelot (+954)
=
Święty Widrad (+747)
=
patrz poniżej

Święty Gerard z Brogne (+959)
Święty Gerard z Brogne (+959)
Święci Ewald Biały i Ewald Czarny (+695)
Święci Ewald Biały i Ewald Czarny (+695)
Błogosławiony o. Kolumba Marmion 
 (1858 –1923)
Błogosławiony o. Kolumba Marmion (1858 –1923)

======

Święty Gerard z Brogne (+959)

                      Miał być synem jakiegoś Sancio, a pochodzić ze Stave (prowincja Namur). W r. 919 udał się do opactwa w Saint-Denis po relikwie św. Eugeniusza, które złożył w Brogne. Tam właśnie zamierzał ufundować klasztor. Przywiózł dla niego także sporo ksiąg. Tradycja lokalna dodawała, że towarzyszyło mu przy powrocie dwunastu mnichów ze słynnego opactwa. Już w r. 921 rozpoczęto budowę opactwa. W dwa lata później Gerard występuje jako jego opat i jedzie do Tours po relikwie św. Marcina. Po drodze zatrzymuje się w Paryżu, gdzie spotyka Hugona, zwanego Wielkim, i nawiązuje kontakty z robertynami. Tam też otrzymuje święcenia kapłańskie. Poświęcenia opactwa dokonano
w r. 925. Około r. 934 na życzenie okolicznych książąt Gerard rozpoczyna dzieło reformy w licznych klasztorach, ale potem panowie flandryjscy patrzą na nie krzywym okiem. Działa więc w Saint-Ghislain, u Św. Piotra na Mont-Blandin (Gandawa), w Saint-Bertin, Saint-Amand, Saint-Rémy w Reims, na Mont- -Saint-Michel i gdzie indziej. Dzieło reformy promieniuje także na klasztory po drugiej stronie kanału. Wszędzie zabezpiecza podstawy materialne, inicjuje rekonstrukcję budynków, często zniszczonych przez najazdy Normanów, zapewnia sprawne rządy i stabilizuje obserwę benedyktyńską. Umiera w Brogne
3 października 959 r. Folkuin zapisze w kilka lat później: -Był na Zachodzie prawie jedynym i pierwszym, który w tych latach zachowywał normę życia wedle reguły-.

 

Modlitwa: Panie, pozwól nam w czasie naszej ziemskiej wędrówki nieustannie myśleć o sprawach niebios i naśladować przykład doskonałości ewangelicznej, jaki nam dałeś w osobie św. Gerarda opata. Amen.

======

Święty Eboncjusz z Babastro (+1104)

                Nazywany był również Ebon. Poncjusz lub Ponce. Urodził się w Comminges, w Haute-Garonne, we Francji. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru a nastepnie został wybrany tam opatem zanim powierzono mu biskupstwo w Babastro, które później najechali Maurowie.

======

Święci Ewald Biały i Ewald Czarny (+695)

                    Naukę pobierali w Irlandii. Wstąpili do benedyktyńskiego klasztoru. Zostali wyświęceni na kapłanów. Razem ze św. Willlibrordem udali się do Fryzji (wspólczesna Holandia). Zostali zamordowani w pobliżu Dortmundu, w Niemczech przez lokalnych pogan.

======

Święty Froilan (+905)

            Urodził się w Lugo, w Galicji, w Hiszpanii. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru. Razem ze św. Attilanem odnowił benedyktyńskie klasztory w zachodniej Hiszpanii.  W 900 roku wybrano go biskupem w León, a Attilan został biskupem Zamory. Pracował nad odnowieniem tradycji monastycznej w Iberian Peninsuli przed długim okresem islamskiej inwazji na Hiszpanię.

======

Błogosławiony o. Kolumba Marmion (1858 –1923)

               Joseph Aloysius Marmion urodził się w Dublinie 1 kwietnia 1858 roku. Był siódmym z dzieięciorga dzieci zubożałej rodziny szlacheckiej. Jego matką była Francuzka Herminie Cordier, a ojcem Irlandczyk Wiliam Marmion. Na chcie otrzymał imiona Józej Alojzy. Jego trzy siostry zostały zakonnicami. W 1868 roku rozpoczął naukę najpierw w szkole prowadzonej przez augustianów, a od 1869 roku w gimnazjum jezuickim. Od najmłodszych lat otaczał szczególnym kultem Matkę Chrystusa.
W 1874 roku  wstąpił do semina­rium diecezjalnego w Dublinie,
w Irlandii. Studia teologiczne kontynuował w kolegium Kongregacji Rozkrzewienia Wiary w Rzymie, gdzie po ich zakończeniu, 16 czerwca 1881 roku został wyświęcony na kapłana. W tym samym roku powrócił.
Po krótkiej pracy w diecezji, w 1886 roku wstąpił do opactwa benedyktynów w Maredsous w Belgii.  13 kwietnia 1899 roku udał się z grupą mnichów do Lowanium aby założyć nowy klasztor. W 1909 roku został wybrany opatem klasz­toru w Maredsousi roztropnie rządził nim w trudnych latach I wojny  światowej i okupacji niemieckiej. Od 1917 r. rozpoczęła się publikacja jego dzieł ascetycznych: Chrystus życiem duszy, Chrystus w swoich tajemnicach, Chrystus wzorem mnicha, które wyrwały wielki wpływ na życie duchowe katolików. Opat Kolumba zmarł 30 stycznia 1923 roku w opactwie Maredsous w opinii świętości, w czasie panującej epidemii grypy. Beatyfikowany został przez papieża Jana Pawła II w Rzymie 3 września 2000.

 

O Chryste Jezu, Słowo Wcielone, Synu Maryi, przyjdź i żyj w twoich sługach przez Ducha Świętego.  Wrogą mocą, przez Ducha Twego na chwałę Ojca przedwPrzyjdź z pełnią twej potęgi, z rzeczywistością cnót twoich, doskonałością dróg i udzielaniem się Twoich tajemnic przyjdź i zapanuj nad wszelką wrogą mocą, przez Ducha Twego na chwałę Ojca Przedwiecznego (Z dzieła Chrystus życiem duszy)

======

Święty Odylon ze Stavelot (+954)

              Był najpierw mnichem w słynnym lotaryńskim opactwie benedyktyńskim w Gorze. Tam to zasmakował w dziele reformy zakonnej. Powołany na opata w dwóch ośrodkach w Ardenach, połączonych ze sobą unią personalną, w Stavelot i w Malmedy, wprowadził tam odnowioną dyscyplinę benedyktyńską, pozakładał szkoły i skryptoria, odrestaurował kościoły i budynki klasztorne, a od Ottona I uzyskał przywilej swobodnego wyboru opata. Zmarł 3 października 954 roku.

======

Święty Widrad (+747)

              Opat w benedyktyńskim klasztorze we Flavigny, we Francji. nazywany był również Waré. Był odpowiedzialny za odnowienie klasztorów i zakładanie innych pobliżu Autun.

 

S. Stefania OSB
śr, 03 października 2018 08:32
Data ostatniej edycji: so, 08 października 2022 08:43:40

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę