GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE NA TERENIE PARKU I JEGO OTULINY
Turyści odwiedzający Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi mogą również zatrzymać się tu na dłużej, korzystając na przykład z kwater agroturystycznych. Poniżej znajdą Państwo dane teleadresowe gospodarstw, które poza noclegiem oferują wiele innych atrakcji.
HISTORIA I ZABYTKI
Pierwsze gromady ludzkie pojawiły się nad Narwią w schyłkowej fazie starszej epoki kamiennej (paleolitu). Były to grupy ruchliwe, których podstawę egzystencji stanowiło łowiectwo, zbieractwo, rybołówstwo. Do wyrobów narzędzi przeznaczonych do ćwiartowania, krojenia mięsa, obróbki skór i drewna służył przede wszystkim łatwo dostępny kredowy krzemień narzutowy. Pozyskiwano go przez zbieranie z powierzchni i przez eksploatację odsłoniętych profilów rzeki, w których można było uzyskać większe konkrecje. Krótkotrwałe obozowiska zakładano na wydmach, a więc miejscach suchych, o łatwym dostępie do wody, dającej również możliwości komunikacyjne.
SZLAKI TURYSTYCZNE PTTK BIEGNĄCE PRZEZ TEREN ŁPKDN:
• istniejący szlak pieszo–rowerowy Chwały Oręża Polskiego (część szlaku w ŁPKDN), biegnący drogą Piątnica – Kalinowo – Krzewo – Bronowo, • istniejący pieszy szlak turystyczny Stara Łomża – Siemień Nadrzeczny – Pniewo – Gać, • część istniejącego pieszego szlaku turystycznego biorącego swój początek w Czerwonym Borze i przebiegającego przez miejscowości Podgórze - Siemień Rowy i zbiegającego się w Siemieniu Nadrzecznym ze szlakiem Łomża - Siemień Nadrzeczny - Pniewo – Gać,
ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE
Praktyczne zapoznanie się z niektórymi elementami flory i fauny Parku jest możliwe na ścieżkach przyrodniczych wytyczonych w rezerwacie „Kalinowo”. Dwie trasy, o łącznej długości 2500 m, oznaczone tablicami informacyjnymi i poglądowymi pozwalają z bliska przyjrzeć się naturalnym zbiorowiskom roślinnym. Wędrówki po ścieżkach są częścią programu edukacyjnego dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Dyrekcję Parku w ramach „zielonych lekcji”.