Szkoła w Wygodzie miejscem edukacji i dziedzictwem lokalnej społeczności
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wygodzie w piątek obchodziła swoje 105-lecie. To okazja – mówiła dyrektor Małgorzata Arnista - do wspominania tego co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości.
Wygoda to malowniczo położona wieś na skraju lasu Czerwony Bór, na terenie gminy Łomża. Miejscowość powstała na początku XX wieku. Po I wojnie światowej, miejscowe dzieci uczyły się jeszcze w domach prywatnych, a pierwszy budynek szkoły powszechnej stanął w latach trzydziestych. Decyzją ówczesnej rady gminy Puchały z dnia 24 października 1936 roku nowo wzniesionemu budynkowi szkolnemu nadano nazwę: Publiczna Szkoła Powszechna Imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Modzelach - Wygodzie. Kierownikiem nowej szkoły został Antoni Korsak, kadra nauczycielska liczyła 8 osób, natomiast we wszystkich klasach według różnych szacunków uczyło się od 200 do 280 uczniów. Podczas II wojny światowej budynek służył za magazyn, a po wyzwoleniu przebywali w nim jeńcy niemieccy.
Naukę po II wojnie światowej rozpoczęto 1 kwietnia 1945 roku w budynku wyremontowanym przez kierownika Feliksa Jarząbczyka. Do lat siedemdziesiątych zostaje wybudowany dodatkowy pawilon z zapleczem, wykorzystywany podczas organizowanych imprez i spełniający funkcję sali gimnastycznej. Zaprojektowano i wykonano także kompleks boiskowy. W roku szkolnym 1978/79 w Zbiorczej Szkole Podstawowej w Wygodzie uczyło się 224 uczniów, w filii Modzele Wypychy 37 uczniów, w filii Podgórze 36 uczniów. W 1989 roku po 52 latach Szkoła Podstawowa w Wygodzie odzyskała imię Józefa Piłsudskiego. Do obecnego budynku szkoła przeniosła się na początku 2008 roku.
- Od początku powstania placówki najważniejszym zadaniem było podkreślanie wartości edukacji i uczenia się. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, którzy osiągnęli wspaniałe sukcesy zarówno w sferze edukacyjnej jak i poza nią – mówiła Małgorzata Arnista, która kieruje placówką od 2010 roku. - Przez to 105 lat szkoła zmieniła się. Nie ma już dawnych mebli, pomocy dydaktycznych. Jest za to dziennik elektroniczny, komputery, nowoczesne sale lekcyjne, nowoczesne boisko, tablice interaktywne, drukarka 3D, nowoczesne pomoce. Ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury naszej szkoły. Staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd – podkreślała. - Chcemy, aby nasi uczniowie byli nie tylko dobrze wykształceni, ale także odpowiedzialnymi obywatelami gotowymi wpływać na pozytywną zmianę w społeczeństwie.
Jubileuszowi 105-lecia istnienia i 88 nadania imienia towarzyszyły występy: chóru Amici, uczniów szkoły oraz piknik rodzinny. Uczestnicy uroczystości obejrzeli film, który przypomniał ponad 100-letnią historię placówki.
Zasłużeni dla szkoły, emerytowani nauczyciele i pracownicy otrzymali pamiątkowe, wykonane z pszczelego wosku, popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Gośćmi jubileuszy byli przedstawiciele szkół i wielu instytucji publicznych z regionu. Obecny był m.in.senator Marek Komorowski, wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego Anna Gawrych, a posła i wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Stefana Krajewskiego reprezentował radny powiatu Tomasz Chojnowski.
Po uroczystościach w sali gimnastycznej, na terenie wokół szkoły odbył się festyn rodzinny.