Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Podcasty łomżyńskiego muzeum

Główne zdjęcie
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło publikację cyklu podcastów. „Tajemnice łomżyńskiego muzeum” przybliżają kulisy różnych historii z zabytkami w roli głównej oraz z udziałem mieszkańców Łomży i regionu. Pierwszy odcinek dotyczy sensacyjnej kradzieży w łomżyńskim muzeum w roku 1978, kiedy łupem złodziei padły bursztynowe wyroby, wycenione na ponad 100 tysięcy ówczesnych złotych i o jeszcze większej wartości artystycznej. Kolejne części będą publikowane co piątek w tygodniowych odstępach.

Podcasty są już od blisko 20 lat czymś oczywistym i przybliżane za ich pomocą treści docierają do coraz większej ilości odbiorców, stąd pomysł wykorzystania tej formy również w muzealnej działalności. To pierwsza tego typu inicjatywa w Łomży, a na początek Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało cykl pięciu odcinków. Tytuł „Tajemnice łomżyńskiego muzeum” sugeruje, że ich tematyka nie będzie oczywista, a słuchacze będą mogli usłyszeć historie, które nie są szerzej znane, albo nie były dotąd upubliczniane. 

Pierwszy odcinek opowiada o wydarzeniach z 29 na 30  kwietnia 1978 roku, kiedy to z siedziby Muzeum Okręgowego skradziono wyjątkowo cenny zbiór bursztynu. Ta tajemnicza kradzież zelektryzowała nie tylko Łomżę, ale odbiła się również echem w całym kraju, ponieważ już wtedy łomżyńskie muzeum posiadało najbogatsze zbiory regionalnego bursztynu w Polsce. O tym, jak zakończyła się ta historia można dowiedzieć się z pierwszego odcinka muzealnego podcastu, który od piątku 1 marca jest dostępny  na Spotify oraz na YouTube. Kolejne odcinki będą publikowane co piątek. Autorem tekstów jest poeta i literat Rafał Krasucki, lektorem aktor Teatru Lalki i Aktora Tomasz Bogdan Rynkowski, a nagranie zrealizował Adam Dąbrowski z Polskiego Radia Białystok. Są już plany realizacji kolejnych podcastów, ponieważ ciekawych tematów, w tym takich całkowicie nieznanych, nie brakuje, ale są one uzależnione od możliwości finansowych Muzeum Północno-Mazowieckiego.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę