Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP
Muzeum Północno-Mazowieckie
sponsorowane jest przez
Purzeczko-Grupa Securitas,
Łomża, ul. Nowa 3A

Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży

Grzegorz Gwizdon cz, 29 lipca 2004 15:46

Historia Próby utworzenia muzeum w Łomży podjęte zostały już na początku XX wieku. Przy Polskim Towarzystwie Krajoznawczym powstała sekcja muzealna, która wystosowała apel do społeczeństwa o przekazywanie zabytkowych przedmiotów. O napływających darach informowała "Wspólna Praca"- tygodnik łomżyński. Przekazywano monety, banknoty, kule armatnie, próbki tkanin, był zakonserwowany krokodyl z Nilu. Zbiory te zaginęły w czasie I wojny światowej. Następną próbę tworzenia muzeum, zwieńczoną sukcesem, podjęto w 1946 r. w Instytucie Północno-Mazowieckim kierowanym przez Adama Chętnika.

Zaczęło się skromnie...

Grzegorz Gwizdon so, 16 kwietnia 2011 14:17

Początki Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży sięgają 1948 roku, kiedy to w prywatnym budynku przy al. Legionów 18 (obecnie 26) wynajęto pomieszczenia na jego potrzeby. Było to mieszkanie składające się z dwóch pokoi i przedpokoju. Dnia 15 marca o godz. 15 odbyło się uroczyste otwarcie. Już 20 listopada 1948 r. udostępniono pierwszą stałą wystawę „Kultura i przyroda Północno – Wschodniego Mazowsza”, pięć lat później kolejną zatytułowaną „Kultura i sztuka kurpiowska”. W 1950 r. dzięki staraniom etnografa Adama Chętnika – założyciela muzeum otwarto pierwszą w Polsce wystawę bursztyniarską.

NA CZYM STOI MUZEUM?

Grzegorz Gwizdon cz, 17 lutego 2011 14:35

Odkrycia z nadzoru archeologicznego prowadzonego w latach 2009 – 2010 Ciekawe fakty i znaleziska ujawniły badania archeologiczne towarzyszące pracom ziemnym związanym z wykonywaniem drenażu i kanalizacji deszczowej wokół budynku łomżyńskiego Muzeum.

Jan Kanty Pawluśkiewicz - VOYAGE wystawa malarstwa

Grzegorz Gwizdon wt, 08 lutego 2022 12:30

Agencja Zegart oraz Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają 12 lutego 2022 roku o godz. 17:00 na otwarcie wystawy „Voyage” Jana Kantego Pawluśkiewicza w siedzibie Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22c. W programie: spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz projekcja filmu z pokazu malarstwa artysty na fasadzie Teatru Starego w Krakowie. Obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej Żel-Art Jana Kantego Pawluśkiewicza (www.zel-art.pl). Kuratorem wystawy jest Katarzyna Cybertowicz. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Agencją Zegart. Partnerem wystawy jest Uni-Trodat. Wystawa czynna do 27 marca 2022 roku.

Wycinanka kurpiowska

Grzegorz Gwizdon wt, 04 stycznia 2022 14:14

Wycinankarstwo, jako dziedzina plastyki obrzędowej, zrodziło się na Kurpiach w drugiej połowie XIX wieku. Przed dwoma najważniejszymi świętami w roku – Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – kobiety na Kurpiach przyozdabiały okna oraz zniszczone ramy obrazów białą bibułą wycinaną w ozdobne wzory. Gdy pojawił się na rynku tani, kolorowy papier, wycinankarstwo kurpiowskie przeżyło rozkwit. 

33 Pułk Piechoty w Łomży. Historia. Tradycja. Pamięć.

Grzegorz Gwizdon pon, 30 sierpnia 2021 13:18

Nowa ekspozycja czasowa prezentowana w Muzeum Północno-Mazowieckim od 1 września do 14 listopada 2021 roku jest poświęcona historii przedwojennego łomżyńskiego 33 Pułku Piechoty. Na wystawę składają się oryginalne pamiątki osobiste, artefakty związane z pułkiem, militaria, jak również bogaty materiał ikonograficzny i informacyjny przedstawiony na 21 planszach. Wystawa powstała w oparciu o zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego, 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie, kolekcjonerów i osób prywatnych: Artura Rafałowskiego, Zdzisława Kalinki, Andrzeja Gałązki, Kazimierza Szczechury, Danuty Waśko. Ekspozycja – otwarta 1 września (godz. 12.00) – wpisuje się w doroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz – wyjątkowo w tym roku – jest wspaniałym dopełnieniem wrześniowej uroczystości wręczenia sztandaru 18. Łomżyńskiemu Pułkowi Logistycznemu.

ZASADY ZWIEDZANIA OBOWIĄZUJĄCE W MUZEUM PÓŁNOCNO-MAZOWIECKIM W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID 19

Grzegorz Gwizdon pt, 07 maja 2021 14:08

Zwiedzający zobowiązani są do przestrzegania „Regulaminu zwiedzania Muzeum” oraz poniższych zasad wprowadzonych w związku z pandemią.

Łomża 1920

Grzegorz Gwizdon pon, 27 lipca 2020 13:57

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza 25 lipca 2020 roku (sobota) o godz. 12.00, do siedziby przy ul. Dwornej 22 c, na otwarcie wystawy „ŁOMŻA 1920” zorganizowanej z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Łomży. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sikorskim, autorem książki „Z krzyżem harcerskim w bój 1914-1921”, która przybliży losy pamiętnika harcerki i sanitariuszki Zofii Dębowskiej. Wystawa czynna do 30 września 2020 roku.

CZAS JAGIELLONÓW

Grzegorz Gwizdon pt, 22 maja 2020 16:13

Wystawa prezentuje numizmaty bite przez mennice królewskie w okresie rządów dynastii Jagiellonów, od Władysława II Jagiełły, poprzez Władysława III Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego, po Zygmunta II Augusta. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnego kolekcjonera.

Świat toruńskiego piernika

Grzegorz Gwizdon pon, 10 lutego 2020 22:04

Wystawa „Świat toruńskiego piernika” ukazuje dzieje toruńskiego piernikarstwa. Jest to „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu – Muzeum Toruńskiego Piernika. Ekspozycję sponsoruje Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., która zapewnia materiały do zajęć i warsztatów. Zasadnicza część wystawy znajduje się w specjalnie zaprojektowanym, stylizowanym na kształt drewnianej kogi – żaglowcu handlowym. Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu, a kończy się na współczesności. Ekspozycję wypełniają oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również przeznaczone do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia), a także manekiny uzupełniające rekonstrukcję kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa ma charakter interaktywny, a integralną część ekspozycji stanowią warsztaty formowania i wypieku pierników dekoracyjnych.

Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa

Grzegorz Gwizdon pt, 29 listopada 2019 14:01

Od 27 listopada 2019 roku w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży czynna jest wystawa „Artyści z kręgu Cepelii” została zorganizowana z okazji jubiluszu 70-lecia Cepelii. (obecnie Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło). Ekspozycja ilustruje dwa główne nurty jej działalności: wspieranie twórczości ludowej, stereotypowo postrzegane jako podstawowa forma aktywności Cepelii i drugi – wspieranie rękodzieła artystycznego i rozmaitych form sztuki użytkowej. To dzięki Cepelii rozbudzone zostało, wychodzące poza wąski krąg miłośników, zainteresowanie nie tylko samą sztuką ludową, ale także różnymi postaciami rękodzieła.

Dzieje wędrującej kolekcji

Grzegorz Gwizdon pt, 02 sierpnia 2019 11:10

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży w ramach cyklicznych pokazów sztuki polskiej ze zbiorów zaprzyjaźnionych muzeów. Zaproszone do współpracy Muzeum Śląskie w Katowicach, zaproponowało współorganizację ekspozycji bazującej w głównej części na zbiorach Działu sztuki, uzupełnionej o obiekty kolekcjonerskie będące w muzealnym depozycie. Istotnym założeniem wystawy jest wyakcentowania roli i miejsca zbiorów muzealnych w instytucjach kultury w kontekście historii przedwojennej kolekcji sztuki polskiej powstałej z inicjatywy pierwszego dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach, wybitnego znawcy i historyka sztuki Tadeusza Dobrowolskiego – stąd decyzja o zawężeniu ekspozycji do obiektów powstałych przed 1945 rokiem. Innym równie istotnym założeniem merytorycznych ekspozycji, wypracowanym z Partnerem projektu, jest wybór i prezentacja sztuki polskiej autorstwa polskich artystów malarzy i rzeźbiarzy z uwzględnieniem twórców powszechnie znanych i rozpoznawalnych (Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Juliusz Kossak, Leon Wyczółkowski i inni). Ważną wskazówką doboru i zestawienia obiektów jest aspekt edukacyjny oraz promocyjny wystawy. Kurator wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar Wystawa czynna do 11 listopada 2019 roku.

Baltic Mini Textile Gdynia - wystawa miniatur tkackich z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni

Grzegorz Gwizdon wt, 16 kwietnia 2019 14:53

Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. W ciągu 25 lat swoje miniatury zaprezentowali tu artyści niemal z całego świata: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Niezwykłość gdyńskiego przedsięwzięcia polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała już pokaźna kolekcja, licząca obecnie ponad 300 prac. Prace z naszej kolekcji były prezentowane w Slippery Rock (USA), Norymberdze, Ansbach i australijskich galeriach.

Z Jackiem Herman-Iżyckim rowerem przez przez Saharę i jeszcze dalej…

Grzegorz Gwizdon pon, 11 lutego 2019 11:34

Muzeum Pólnocno-Mazowieckie zaprasza na otwarcie fotograficznej wystawy Jacka Herman-Iżyckiego „Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej” oraz spotkanie z Autorem, które odbędzie się w niedzielę, 17 lutego 2019 roku o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 C. Wystawa czynna do 28 kwietnia 2019 roku. Przemierzyć Afrykę na rowerze, tak daleko jak się da, na ile starczy sił, pieniędzy i zdrowia… Tego niezwykłego zadania podjął się podróżnik Jacek Herman-Iżycki w 1980 roku.

Życzenia

Grzegorz Gwizdon cz, 20 grudnia 2018 14:16

karty-02-1-muzeum---www.gif

Wystawa interaktywna "Wszystko jest liczbą"

Grzegorz Gwizdon nie, 25 listopada 2018 10:10

Wszystko... jest liczbą” to kolejna wystawa interaktywna o charakterze edukacyjnym, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspozycja służy popularyzowaniu matematyki i ukazuje jej rolę w rozmaitych dziedzinach naszego życia, od sztuki po geografię. W pierwszej części zwiedzający poznają świat geometrii, druga jest poświęcona liczbom. Wystawa pozwala zgłębiać wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Dzięki 35 modelom można wykonać ponad 60 doświadczeń. Termin wystawy: 15 listopada 2018 – 5 lutego 2019. Zapraszamy serdecznie. Matematyka wciąga!!!

Wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego

Grzegorz Gwizdon nie, 14 października 2018 11:55

Jacek Herman-Iżycki jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Studium Podyplomowego Specjalistów dla Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podróżnik, fotograf, wydawca i autor publikacji albumowych, poświęconych swoim podróżom do odległych miejsc na świecie: na Wyspę Wielkanocną, na Sokotrę, na Antarktydę. Wydał także publikacje albumowe poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny (Łemkowskie cerkwie, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim, Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej). Do tej pory odwiedził ponad 60 krajów i wszystkie kontynenty. Przez 3 lata przygotowywał samotną wyprawę rowerową po Afryce, którą rozpoczął na początku 1980 roku w Algierze. Trasa wyprawy wiodła z Algieru na południe, przez Tamanrasat do Nigru i Nigerii, a następnie do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Ugandy. W ciągu 9 miesięcy pokonał ponad 10 000 km rowerem i jest pierwszym Polakiem, który samodzielnie przejechał Saharę rowerem z północy na południe. Jacek Herman-Iżycki jest autorem wystaw fotograficznych ze swoich podroży, które prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce i za granicą.

6 wieków Miasta

Grzegorz Gwizdon wt, 29 maja 2018 14:57

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.

Noc muzeów 2018 - wspomnienie

Grzegorz Gwizdon cz, 24 maja 2018 12:28

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów można było wybierać spośród 50 wydarzeń kulturalnych o różnym charakterze. Jak co roku, widzowie tłumnie odwiedzili także nasze muzeum. Ci, którzy nie zdołali zapoznać się z całą ofertą mają jeszcze okazję by to nadrobić. W muzeum są dostępne wystawy stałe, ale także wyjątkowa ekspozycja czasowa „Dawna i teraźniejsza Łomża” czynna do października 2018 roku. Znajdują się na niej różnorodne eksponaty, które ilustrują historię Łomży i przedstawiają sylwetki osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju miasta. Wśród nich jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której reprint właśnie się ukazał. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Długa 13) zaprasza przez najbliższy miesiąc na wystawę malarstwa na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak oraz wystawę fotografii, malarstwa i grafiki Grzegorza Gwizdona.

Informacja

Grzegorz Gwizdon pt, 22 grudnia 2017 10:53

godziny pracy muzeum w święta.jpg

« · 1 · 2 · 3 · 4 · »» · »
 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę