Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 14 listopada 2024 napisz DONOS@

Windows 10 czy Windows 11: Szczegółowe porównanie funkcji

Windows 10 jest obecny na rynku od niemal 10 lat. W ciągu dekady zyskał miano stabilnego, dojrzałego systemu, który odpowiada na potrzeby użytkowników indywidualnych i korporacyjnych. Czy warto wymieniać go na nowszy Windows 11? Czym te dwie platformy różnią się między sobą?

Czym wizualnie różni się Windows 11 od Windows 10?

Różnice między Windows 10 a 11 widoczne są już na pierwszy rzut oka. Jedenastka rozwija koncepcję Fluent Design, co oznacza, że poszczególne okna są bardziej zaokrąglone, płynniej się przesuwają, a przyciąganie do krawędzi ekranu działa sprawniej. Nowy interfejs to także nowe ikony i rozbudowane wirtualne pulpity. W porównaniu z nią Dziesiątka prezentuje surowe okna aplikacji, więc przejście na nowy system operacyjny wymaga cierpliwości i nauki.

Nowe funkcje w systemie operacyjnym Windows 11

Oba systemy operacyjne oferują bogactwo funkcji oraz obsługę zróżnicowanych multimediów. W Jedenastce dodano większe wsparcie dla Microsoft Teams. Do pełnego skonfigurowania OS niezbędne jest założenie konta Microsoft. Wśród nowych funkcji, które nie pojawiają się w Dziesiątce warto wymienić:

  • blokadę przy odejściu;
  • Smart App Control;
  • przekształcanie mowy na napisy oraz tekstu na mowę w jednym z kilku języków;
  • Windows Studio Effects;
  • automatyczny tryb HDR oraz Direct Storage dla miłośników elektronicznej rozrywki;
  • zintegrowane widżety.

Jedenastka jest systemem bardziej kompleksowym, oferującym złożone wsparcie podczas pracy, nauki czy rozrywki oraz wzrost wydajności na co dzień. Z pewnością też lepiej odpowiada na zmieniający się świat technologii.

obraz_1.jpg

Funkcje zabezpieczeń w Windows 10 i 11

Zarówno Windows 10, jak i 11 zostały wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, które chronią komputer przed dostępem osób trzecich. Znajdziesz w nich Windows Hello, który pozwala na logowanie się do komputera za pomocą odcisku palca, kodu PIN lub za pomocą rozpoznawania twarzy. W obu OS pojawia się szyfrowanie urządzeń, bezpieczny rozruch. Wersje Pro systemu otrzymały technologię Bitlocker. Użytkownik może zaszyfrować dane na dysku, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do danych. Wersja Pro Windows 11 otrzymała też Azure Active Directory, funkcję ułatwiającą logowanie się do różnych usług Microsoftu za pomocą tych samych danych.

W systemie Windows 11 pojawiło się wiele funkcji chroniących przed potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami, których nie widać na pierwszy rzut oka. Jedne są zupełnie nowe, inne rozwijają koncepcje znane z Dziesiątki. Jest to np. technologia Pluton, ochrona stosu, DMA Protection czy rozbudowany Microsoft Defender SmartScreen chroniący przed phishingiem.

Minimalne wymagania systemowe dla Windows 10 i Windows 11

Minimalne wymagania sprzętowe W przypadku Jedenastki są nieco wyższe niż dla Windowsa 10. W przypadku systemu Windows 11 komputer musi spełniać następujące wymagania:

  • dwurdzeniowy procesor z taktowaniem 1 GHz lub wyższym, zgodny z architekturą 64 bit;
  • 4 Gb pamięci RAM;
  • minimum 64 Gb pamięci na dysku twardym;
  • wsparcie dla TPM 2.0.

Aby uruchomić Dziesiątkę, wystarczy procesor jednordzeniowy 1 GHz, 2 Gb pamięci RAM oraz 20 Gb pamięci na dysku. Warto pamiętać, że w obu przypadkach producent nie różnicuje wymagań sprzętowych dla wersji Home i Pro systemu. Komputer z systemem Windows Home uruchomi także wersję Pro. Nie musi współpracować z Trusted Platform Module 2.0.

Windows 10 czy 11. Który z nich wybrać?

Windows 11 ma lepsze, wbudowane funkcje zabezpieczeń, automatyczny tryb HDR i cieszy nowymi rozwiązaniami ułatwiającymi życie. Coraz większą rolę odgrywa w nim też sztuczna inteligencja, automatyzująca działania użytkownika. Przed zakupem Jedenastki warto jednak zastanowić się nad aktualizacją Dziesiątki do nowej wersji OS. Jest ona całkowicie darmowa i pozwala na przetestowanie osiągnięć Microsoftu. Jeśli zmiany okażą się niezadowalające, można je cofnąć w ciągu 10 dni bez żadnych strat w plikach.

Na zakończenie trzeba wspomnieć, że w październiku 2025 roku Windows 10 kończy swój cykl życia, co wiąże się z ograniczeniem wsparcia dla użytkowników. Jedenastka wciąż się rozwija i - przynajmniej na razie - nic w tej kwestii się nie zmienia.

Gdzie kupić system Windows 10 lub system Windows 11?

Kupujesz nowy system Windows, ale nie jesteś pewien, na którą wersję systemu operacyjnego warto się zdecydować? Zarówno starszy system Windows 10 (sprawdź), jak i najnowszy Windows 11 (tutaj) w atrakcyjnej cenie dostępne są w sklepie Soft360. To doświadczony dostawca oprogramowania dla użytkowników indywidualnych oraz firm. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia na etapie przed- oraz posprzedażowym i ciesz się legalnym softwarem.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę