Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kiedy warto zdecydować się na budowę systemem gospodarczym?

Budowa domu może być realizowana na dwa sposoby – systemem zleconym i gospodarczym. W pierwszym przypadku nad całością prac czuwa firma budowlana, która dba o należytą realizację każdego z etapów inwestycji. W systemie gospodarczym większość zadań spoczywa na barkach inwestora. Część prac może wykonać na własną rękę, jeśli tylko ma wiedzę i kompetencje.

Samodzielna budowa domu – czyli na czym polega system gospodarczy budowy?

Przy budowie domu systemem gospodarczym to inwestor staje się koordynatorem wszelkich prac. Część z nich może wykonać na własną rękę, a inne zlecić fachowcom, z którymi podejmuje współpracę na podstawie osobnych umów. Do tego dba o wypełnienie harmonogramu prac na budowie, a także zakup i dostarczenie materiałów. Może na bieżąco kontrolować różne aspekty związane z procesem budowlanym i inwestycyjnym.

Budowa systemem gospodarczym wymaga zaangażowania ze strony inwestora, dopełniania formalności w urzędach i dbania o terminarz. Nie każdy będzie mieć tyle czasu, umiejętności i zdolności logistycznych, aby móc podjąć się tego zadania. Dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji nad tym się zastanowić.

Porównanie systemu zleconego i gospodarczego przy inwestycjach budowlanych

Przy budowie domu systemem zleconym podpisujesz umowę z firmą, która odpowiada za realizację inwestycji w wyznaczonym zakresie. Nie musisz zanadto angażować się w budowę – firma daje gwarancję stałej ceny oraz płatności tylko za wykonane prace. Nie będziesz martwić się wzrostem cen materiałów czy usług. Ekipy budowlane korzystają z atrakcyjnych zniżek, a dzięki zamawianiu ich wraz z usługą montażu płacisz nie 23%, a często 8% podatku VAT.

System zlecony ma wiele zalet, ale nie daje Ci takiej kontroli nad poszczególnymi etapami budowy jak system gospodarczy. Nie masz większego wpływu na to, gdzie są kupowane materiały ani na całokształt prac.

Kiedy warto zdecydować się na budowę domu systemem gospodarczym?

Budowa domu systemem gospodarczym nie będzie odpowiednia dla każdego. Jeśli podejmujesz się tego przedsięwzięcia, musisz być zorganizowany i świadomy trudności, które napotkasz na drodze. Inwestycja może się wydłużyć, jeśli zaangażowani w proces budowlany fachowcy nie będą dotrzymywać terminów. Przy systemie zleconym zwykle wykonawca ma swoich ekspertów murarzy, tynkarzy, malarzy itp., dlatego może zachować płynność wykonywanych prac.

Czy warto ponosić trud związany z samodzielną budową domu systemem gospodarczym? Z pewnością możesz odnieść satysfakcję przy takiej budowie i trzymać rękę na przysłowiowym pulsie na każdym etapie inwestycji.

Budowa domu samodzielnie będzie trafną decyzją, jeśli:

  • Masz wystarczająco dużo czasu, aby zaangażować się w 100% – począwszy od załatwienia wszystkich formalności, poprzez dokonywanie zakupów i dostaw potrzebnych na konkretnych etapach materiałów, aż po angażowanie do pracy fachowców i kontrolowanie terminów.

  • Chcesz zaoszczędzić – oszczędności względem budowy domu systemem zleconym a systemem gospodarczym wynoszą do 10%, ale wiedz również, że zakup materiałów budowlanych może być droższy z uwagi na wyższą stawkę podatku VAT czy brak możliwości skorzystania ze zniżek, jakimi dysponują ekipy budowlane.

  • Masz konkretne umiejętności budowlane, jakie możesz wykorzystać w swojej budowie – być może jesteś hydraulikiem, elektrykiem czy murarzem, dzięki czemu część prac budowlanych wykonasz na własną rękę.

Prowadzona mądrze, według z góry założonego planu, budowa domu systemem gospodarczym, może przynieść Ci pewne oszczędności w porównaniu do systemu zleconego. Dzięki temu zoptymalizujesz koszty całego przedsięwzięcia. 

Jeśli nie masz wystarczającej ilości środków własnych, budowę systemem gospodarczym możesz zrealizować dzięki kredytowi. Pamiętaj, że kredyt budowlano-hipoteczny będzie wypłacany w transzach, tzn. po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości zaciągnięcia kredytu na budowę domu, skonsultuj się z Ekspertem Finansowym.

Rafał Salach

Koordynator ds. wsparcia sprzedaży kredytów detalicznych

tekst płatny

JJS
pt, 18 października 2024 16:52
Data ostatniej edycji: pt, 18 października 2024 16:55:09

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę