Zaczyna się nowy rok akademicki 2023 / 2024
Akademia Łomżyńska, która 20 lat temu zaczynała działalność jako PWSIiP, to największa i jedyna uczelnia państwowa w Łomży, gdzie studiować zamierza prawie 2 tysiące studentów, w tym 770 na pierwszym roku studiów. Do Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych, która przed rokiem była WSA, zamierza uczęszczać blisko 1 200 studentów, w tym 527 na pielęgniarstwo licencjackie i magisterskie. Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia ma na razie 98 studentów ratownictwa medycznego, w tym 31 osób na 1. roku, zatem może przyjąć jeszcze kilkanaście osób. W Wyższym Seminarium Duchownym studiować będzie 26 młodzieńców, w tym 4 (może 5) na pierwszym roku.
Największą popularnością wpośród kierunków w Akademii Łomżyńskiej cieszy się Pielęgniarstwo: studia podejmie 128 adeptów zawodu, uznawanego w Polsce za deficytowy i potrzebny. Niektórzy mogą zamieszkać w Domu Studenta „Rubikon” - to uczelniany akademik AŁ przy ul. Wiejskiej 16, dysponujący 78-oma pokojami na 157 miejsc i przestrzenią rekreacji: taras na świeżym powietrzu, siłownia, sala fitness i wielofunkcyjne boisko. Inauguracja roku akademickiego AŁ 5. października będzie połączona z nadaniem nowego sztandaru Akademii Łomżyńskiej (z powodu zmiany nazwy). Prof. Dawid Kielak z Uniwersytetu w Oxfordzie wygłosi wykład inauguracyjny – to laureat jednej z najważniejszych w świecie nagród matematycznych Whitehead Prize, przyznanej przez Londyńskie Towarzystwo Matematyczne. Pierwszy w historii Polak, uhonorowany prestiżową nagrodą, dowiódł twierdzenia – jak wyjaśnia rzecznik Jolanta Święszkowska - pozwalającego rozpoznać przestrzenie, które po małej modyfikacji zachowują się jak Einsteinowska czasoprzestrzeń w teorii względności.
Nowy Wydział Prawa i Administracji AŁ
- W połowie września nastąpiła zmiana w strukturze organizacyjnej Akademii Łomżyńskiej – mówi rzecznik. - Na uczelni utworzono Wydział Prawa i Administracji, zaś to spowodowało reorganizację istniejącego dotąd Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych. Wydział Prawa i Administracji będzie prowadził: jednolite studia magisterskie na kierunku Prawo oraz studia I stopnia i II stopnia z Administracji. Oznacza to, że studenci tychże kierunków, przypisani wcześniej do Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, 15. września stali się studentami Wydziału Prawa i Administracji. Studentami Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych nadal pozostają studenci: Zarządzania, Filologii angielskiej, Pracy Socjalnej i Pedagogiki. Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji jest od 1. października 2023 r. dr Paweł Zając, a prodziekanem - dr Ewa Jakubiak. Dziekanem Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych pozostała dr Izabella Sekścińska (wcześniejsza prodziekan tego wydziału ), natomiast prodziekanem jest dr Agnieszka Piórkowska. Ciekawostkę stanowi w AŁ Strefa SOWA: działająca od roku Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Minicentrum nauki odwiedzają dzieci i młodzież z Łomży i regionu: przez jeden rok 9 tysięcy gości odwiedziło SOWA.
Spadek liczby powołań do stanu kapłańskiego
Na pierwszym roku w MANS również największą popularnością cieszą się studia pielęgniarskie I stopnia i II stopnia. W następnej kolejności pod względem zainteresowania chętnych studiować są: bezpieczeństwo wewnętrzne, rolnictwo. Prawdopodobnie swoje podwoje otworzy także Uczelnia Jańskiego, niedostępna w piątek ani telefonicznie, ani z ulicy: na stronie internetowej UJ anonsuje pedagogikę i zarządzanie. Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia prowadzi 3-letnie studia z ratownictwa medycznego: na 1. roku – 31 osób, na II – 36, na III – 31. Rekrutacja prowadzona jest również w październiku. WSZOZ pobiera opłatę za studiowanie – rok kosztuje 7 950 zł. Uczelnia przyznaje stypendia socjalne, naukowe i zapomogi. Najmniej studentów będzie w zaczynającym się właśnie roku akademickim w WSD imienia Jana Pawła II. Zauważalny spadek liczby powołań do stanu kapłańskiego to nie jest kwestia roku czy dwóch. - Ta tendencja dotyka całej Polski od kilku lat... – mówi ks. Robert Bączek, JM Rektor WSD w Łomży. Na 1. roku będzie 4 (ew. 5) studentów; na 2. - 3, na 3. - 4, na 4. - 9, na 5. - 3, na 6. - 3. W sumie to przynajmniej 26 seminarzystów, którzy 16. października po mszy wysłuchają wykładu inauguracyjnego profesora Michała Zembrzuskiego, filozofa z UKSW w Warszawie i WSD w Łomży, na temat aktualności nauk św. Tomasza z Akwinu.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146