Nazwa ma pochodzić od tytana Atlasa, który wg mitologii greckiej na swych barkach podtrzymywał sklepienie niebieskie. W architekturze starożytnej w miejsce kolumn stawiano posągi kobiet - kariatyd lub muskularnych mężczyzn - atlantów. Ten motyw dekoracyjny przeszedł do sztuki europejskiej i był popularny w wielu okresach. W XIX wieku atlanci podtrzymywali belki stropowe, okapy lub balkony w mieszczańskich kamienicach, ozdabiali także lampy naftowe w secesyjnych wnętrzach. Jaka to była rzadkość trudno osądzić bez dokładnych badań historycznych, ale w dostępnych źródłach nie pojawiają się za często. Mosiężna figura atlanta w podstawie lampy gabinetowej ze zbiorów Muzeum w Łomży jest przykładem wysokiej klasy rzemiosła artystycznego. Lampa ma wymiary 72 x 25 cm i mosiężny palnik z Francji.
W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.
W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
- Analityki ruchu na naszych serwisach
- Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
- Personalizowania reklam
- Korzystania z wtyczek społecznościowych
Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).
W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.
Lista Zaufanych Partnerów
Wyrażam zgodę