Który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny?
Dostępne na rynku testy diagnostyczne do użytku domowego służą do podstawowej oceny stanu zdrowia. Samodzielne badanie szybko pozwala uzyskać wynik w ciągu kilku minut w pełni bezpieczny sposób. Potrzebujesz wykonać pomiar stężenia biała C-reaktywnego? Sprawdź, który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny.
Badanie CRP – co to takiego?
CRP badanie to pomiar stężenia białka C-reaktywnego, czyli jednego z białek tzw. ostrej fazy, które wytwarzane jest pod wpływem cytokin zapalnych w wątrobie, komórkach tłuszczowych oraz ścianach naczyń tętniczych. CRP rośnie przy rozwijających się infekcjach grzybiczych, wirusowych, pasożytniczych i różnych stanach zapalnych organizmu. Badanie CRP warto także wykonać w takich sytuacjach jak:
- wczesne wykrycie powikłań po przeprowadzonej operacji;
- wykrycie odrzucenia przeszczepu;
- wykrycie infekcji wewnątrzmacicznych, gdy doszło do przedwczesnego pęknięcia worka owodniowego;
- ocena ryzyka nawrotu zawału mięśnia sercowego;
- monitorowanie antybiotykoterapii przy infekcji bakteryjnej;
- obserwacja osób zmagających się z zapalnymi chorobami reumatycznymi.
U zdrowego człowieka poziom CRP powinien wynosić mniej niż 5 mg/l. Jego poziom w dużej mierze zależeć będzie od płci, masy ciała, palenia papierosów, stosowanych leków oraz diety.
Jakie są przyczyny wysokiego CRP?
Poza wspomnianymi infekcjami i stanami zapalnymi nagły wzrost stężenia CRP może być spowodowany przez wiele innych czynników. Podwyższony poziom białka C-reaktywnego może wystąpić także po zachorowaniu na:
- zapalenie jelit;
- ostre zapalenie trzustki;
- układowe choroby tkanki łącznej;
- chorobę reumatoidalną;
- chorobę immunologiczną;
- nowotwory złośliwe.
Test CRP w domu? Czy to możliwe?
Chcesz sprawdzić poziom stężenia białka C-reaktywnego w domu? Test diagnostyczny CRP w formie płytki testowej to badanie służące do wykrycia i zdiagnozowania infekcji u pacjenta. Można je wykonać samodzielnie bez konieczności wizyty u lekarza o dowolnej porze dnia. Strzałem w dziesiątkę jest domowy test CRP, który znajduje się w asortymencie e-sklepu samsiezbadaj.pl. Opakowanie wyrobu medycznego zawiera wyposażenie niezbędne do jednorazowego wykonania badania, w tym:
- płytkę testową;
- urządzenie do pobrania próbki krwi z palca;
- plastikową fiolkę z buforem;
- nakłuwacz.
Do badania poziomu CRP potrzebna jest niewielka ilość krwi, którą pobiera się z opuszka palca. Próbkę nakłada się we wskazane miejsce na płytce testowej. Dodatni wynik oznacza, że w badanej próbce krwi znajduje się białko C-reaktywne w stężeniu wyższym niż 10 mg/l. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zleci dalszą diagnostykę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Jeśli otrzymałeś ujemny rezultat, w Twoim organizmie nie rozwija się żadna infekcja pasożytnicza, grzybicza, bakteryjna ani wirusowa.
Nie należy zapominać, że przed wykonaniem badania, warto zapoznać się dokładnie z dołączoną do testu instrukcją. Wówczas będziesz pewny, że cała procedura została wykonana prawidłowo, a uzyskane dane są wiarygodne.
tekst płatny