Blues, jazz, klasyka i nie tylko na weekend
Połowa września zapowiada się w Łomży koncertowo. W Hali Kultury odbędzie się doroczny Polski Dzień Bluesa, z udziałem polskich i zagranicznych artystów. Na Sadowej zaśpiewa Karen Edwards, z towarzyszeniem wyśmienitego tria Adama Czerwińskiego. Odbędą się też kolejne koncerty w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, a w pubie „Pod ratuszem” dzień po dniu dwa rockowe koncerty.
Weekendowe imprezy rozpocznie seans Podlaskiego Kina Plenerowego na Starym Rynku. Dzięki współpracy MDK-DŚT z Województwem Podlaskim i Podlaskim Instytutem Kultury zostanie tam o godzinie 19 wyświetlony film „Pojedynek na głosy”. Jego sierpniowy pokaz nie doszedł do skutku z powodu problemów z aurą, ale teraz organizatorzy liczą, że ta muzyczna komedia, dzieło reżysera Petera Cattaneo, twórcy przebojowego filmu „Goło i wesoło”, zostanie w Łomży tym razem wyświetlona. Wstęp wolny.
Również o 19:00, ale w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży wystąpi Karen Edwards, amerykańska wokalistka jazzowa i pianistka. Towarzyszyć jej będzie trio w składzie: Marcin Wądołowski (gitary), Piotr Lemańczyk (kontrabas, gitara basowa) i Adam Czerwiński (perkusja). W programie jazzowe standardy i przeboje muzyki pop. Bilety: 100-140 zł.
O tej samej porze w w pubie „Pod ratuszem” zagrają dwa rockowe zespoły z Wrocławia: Guantanamo Party Program (hardcore/screamo) i Lie After Lie (post-hardcore). Bilety: 40 zł, wejście od 19:30.
Sobota upłynie w Łomży pod znakiem bluesa i blues rocka, dzięki kolejnej edycji Polskiego Dnia Bluesa. W Hali Kultury od 18:30 zagrają trzy zespoły. Zacznie suwalski 50 Years Later. „Grupa powstała w 2022 roku, składa się z muzyków od wielu lat związanych z bluesową sceną muzyczną. Jest zespołem z charakterystycznym gitarowym brzmieniem lat 70. nawiązuje zarówno do starych tradycji suwalskiego bluesa (np. Browar Blues Band), jak i do światowych grup w gatunku blues - rock (np. The Allman Brothers Band czy Wishbone Ash)”. Jako kolejne o 19:45 pojawi się na scenie trio Adama Zalewskiego. „Adam Zalewski to wokalista, gitarzysta, basista, autor tekstów i muzyki, będącej fuzją różnych gatunków (blues – rock – folk – ballada) osadzonych w akustycznym brzmieniu. Własne teksty zainspirowane są własnymi doświadczeniami oraz obserwacją różnych zdarzeń, które dzieją się tuż obok. Adam Zalewski Trio to mazursko – mazowiecko – podlaski skład”. Gwiazdą wieczoru, która zagra o godzinie 21, będzie słowacki Zalman Brothers Band. Istniejąca od blisko ćwierć wieku i grająca w składzie: Peter Žalman – bas Martin Výboch - gitara, Erik Kriššák - perkusja i Martin Varga - gitara, formacja wykonuje southern rocka, a poza materiałem autorskim chętnie sięga również po covery. Wstęp wolny.
W pobliskim pubie „Pod ratuszem” w sobotę zagra solo Leepeck, czyli Piotr Lipka. To już kolejna wizyta tego wokalisty w Łomży. Początek koncertu o 20:00. Wstęp wolny, ale trzeba liczyć się z datkiem do kapelusza dla artysty.
Z kolei w niedzielę nie zabraknie czegoś dla miłośników muzyki klasycznej. Trwa bowiem jubileuszowa, 20 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. W niedzielę odbędą się dwa koncerty „Ars Cameralis”: o 12:30 w kościele pw. Świętego Krzyża w Łapach oraz o 19:00 w kościele pw. św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży. Wystąpią: Alejandrina Vazquez (Meksyk) – sopran oraz złożone z wyśmienitych wirtuozów, muzyków Filharmonii Kameralnej, Trio Il Segno w składzie: Izabela Bławat-Leofreddi – skrzypce, Adrian Stanciu (Rumunia) – altówka i Iga Marta Ludkiewicz – wiolonczela. W programie, między innymi: W.A. Mozart, L. van Beethoven, F. Schubert. Wstęp wolny.
Od poniedziałku 16 września przez cały miesiąc w Hali Kultury będzie można oglądać objazdową „Umysł przyłapany” Centrum Nauki Kopernik. Do jej realizacji doszło dzięki temu, że w ubiegłorocznym głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego ponad 3500 tysiąca osób wybrało zadanie „Centrum Nauki Kopernik w Hali Kultury – wystawa objazdowa i pokazy naukowe”. „Ekspozycja ukazuje wybrane aspekty procesu poznawania świata, działania ludzkich zmysłów oraz mózgu, który na ich podstawie buduje obraz otaczającego świata. Zastawia pułapki na umysł i pozwala przyłapać go na wielu sztuczkach. Prowokuje do refleksji nad wiarygodnością naszej percepcji. Czy otaczający nas świat jest rzeczywiście taki, jakim go postrzegamy? Jak mózg radzi sobie ze sprzecznymi informacjami odbieranymi przez zmysły? Jak postępuje z ogromną ilością bodźców, które docierają do niego z otoczenia? Selekcjonuje je i z natłoku informacji wybiera jedynie najistotniejsze. Ulega przy tym jednak o wiele bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę, wpływom emocji. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Przygotowana prezentacja pozwala to zaobserwować. Wystawa przeznaczona jest nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych, którzy doskonale się na niej bawią. Eksponaty są interaktywne, co oznacza, że zwiedzający muszą samodzielnie je przetestować, by sprawdzić, jak działa ich umysł – rzeczywisty bohater ekspozycji!” – czytamy w zapowiedzi wystawy. Wstęp wolny.
Wojciech Chamryk