Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 403

Biskup idzie na emeryturę?

Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek w weekend skończył 75 lat. Według prawa kanonicznego jest to wiek, w którym każdy biskup musi zgłosić gotowość do odejścia w stan spoczynku, czyli na emeryturę. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu misji należy do papieża Benedykta XVI. Biskup Stanisław Stefanek jest ordynariuszem łomżyńskim od 15 lat. Ja często powtarza, w Polsce diecezję łomżyńską uważa się za taką bombonierkę, ale jak mówi, to nie jest do końca prawdziwe określenie.

Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. W wieku 23 lat został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym w Poznaniu. Od 1980 roku nosi sakrę biskupią. Od lipca 1980 do października 1996 roku był biskupem pomocniczym w Szczecinie. 26 października 1996 r. papież Jan Paweł II mianował go Biskupem Łomżyńskim, a dwa dni później objął diecezję w kanoniczne posiadanie. Uroczysty ingres do Katedry Łomżyńskiej odbył się 17 listopada 1996 roku.

„Biskup rodzin”
Osiem miesięcy temu, gdy w Katedrze biskup Stefanek świętowało 30-lecie przyjęcia sakry biskupiej, głoszący homilię biskup Tadeusz Bronakowski nawiązywał do szczególnej troski biskupa Stanisława Stefanka o rodzinę. Troska ta przejawia się nie tylko w wygłaszanych homiliach, ale także – co podkreślał – w działaniach. Biskup Stefanek był wieloletnim dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną, kierował, a dziś pracuje w Komisji Episkopatu ds. Rodzi i jest członkiem Rady Papieskiej ds. Rodziny.
Po przyjściu do Łomży, jeszcze w grudniu 1996 roku, biskup Stefanek powołał Fundusz Obrony Życia Diecezji Łomżyńskiej. W 2002 roku powołał Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Diecezji Łomżyńskiej, a w ubiegłym roku, przy Opactwie Sióstr Benedyktynek ustanowił „okno życia” i Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Kolejną „rodzinną” inicjatywą biskupa jest powołanie od października tego roku Studium Życia Rodzinnego w Instytucie Teologicznym w Łomży.
Także za tę „rodzinną” działalność biskup łomżyński jest najbardziej doceniany w Polsce. W 2008 roku biskup został odznaczony Medalem za Zasługi dla KUL. W uzasadnieniu wniosku o przyznanie Medalu czytamy, że bp Stefanek od początku wspierał inicjatywę powołania Instytutu Nauk o Rodzinie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Przyczynił się do powołania i zatwierdzenia kierunku nauk o rodzinie w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego. Brał czynny udział w przygotowaniu standardów nauczania na kierunku nauk o rodzinie popierając projekt przygotowany przez KUL. Dzięki inicjatywie bpa Stefanka nawiązała się też ścisła współpraca między Instytutem Studiów nad Rodziną UKSW a Instytutem Nauk o Rodzinie KUL.
Także przyznana biskupowi Stefankowi w lutym tego roku Nagroda imienia Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego jest za „umacnianie rodzin”. Fundacja „Źródło” oraz Redakcja tygodnika „Źródło” od 15 lat wyróżnia w ten sposób osoby, które podejmują działania na rzecz innych rodzin, inicjują i uczestniczą w różnych formach wspierania ich rozwoju.

Jedwabne 2001
Sprawa Jedwabnego stała się głośna w Polsce i na świecie za sprawą wydanej w 2001 roku książki Jana Grossa pt. Sąsiedzi. Autor odpowiedzialnością za wymordowanie podczas II wojny światowej żydowskich mieszkańców miasteczka obarczył ich polskich sąsiadów. Wówczas biskup Stanisław Stefanek stanął wraz z mieszkańcami napiętnowanego miasteczka, gdy jak to określał – „rozpętano niewiarygodną w metodach kampanię przeciwko Jedwabnemu”. Podczas Mszy świętej sprawowanej 11 marca 2001 roku w jedwabieńskim kościele mówił, że przyjechał na niedzielną sumę, by „modlić się wraz z mieszkańcami w obliczu niespotykanego ataku na Jedwabne, ataku na rozumienie II wojny światowej i historii najnowszej”. Biskup podkreślając, że wszyscy mają moralny obowiązek dochodzenia do prawdy, zwracał uwagę, że nikt nie obciąża obecnie mieszkańców Berlina za zbrodnie nazizmu, a mieszkańców Moskwy za zbrodnie bolszewizmu.
Wówczas też wspominając przyjście do Łomży mówił: „Po kilku dniach od podjęcia posługi w Łomży dowiedziałem się, między innymi, o tym fragmencie naszej bolesnej historii. Uczyłem się Jedwabnego, Radziłowa, Wąsosza, Wizny, Łomży, Krasowo Częstek z parafii Piekuty, gdzie wymordowano całą wieś. Uczyłem się. Jest to moja ziemia, wyznaczona mi przez Opatrzność; tu sprawuję posługę pasterza, z troski o tę ziemię będę oceniany na Sądzie Boskim.
Uczę się Jedwabnego, szczególnie od ponad roku, kiedy moi przyjaciele w Warszawie, w dyskretnej rozmowie, ściszonym głosem, mówili mi: będzie wielki atak na Jedwabne, idzie o pieniądze. Będzie miał ksiądz biskup wiele przykrości.(...)”

500-letnia Katedra - wizytówka Łomży... i biskupa Stefanka
Biskup Stefanek w trakcie swojej posługi w Łomży erygował trzy nowe parafie: pw. Krzyża Świętego (czerwiec 1997r.), pw. NMP Częstochowskiej (sierpień 1997r.) i pw. św. Andrzeja Boboli (marzec 2003r.). Ale to nie są jedyne materialne ślady jego obecności w mieście. Swoistym „oczkiem w głowie” biskupa jest niemal pięciuset letnia Katedra. Jak w 2009 roku wspominał prof. Czesław Dźwigaj z Krakowa, kiedy biskup przyjechał do Łomży i „rozglądnął się po diecezji, po kilku miesiącach zadzwonił i zaprosił mnie tutaj. Weszliśmy do Katedry, a ksiądz biskup mówi, że jeśli pan Bóg pozwoli, to chciałby odchodząc na emeryturę zostawić Katedrę jako matkę kościołów diecezji w piękniejszym stanie. I że nie chodzi mu o lifting, tylko o Katedrę odmłodzoną.” W 2000 roku proboszczem parafii katedralnej został ks. Marian Mieczkowski, który wcześniej ukończył studia historii sztuki w Krakowie. Teraz w świątyni kończy się właśnie, trwający kilka lat, gruntowny jej remont. Osuszono mury świątyni, przebudowano m.in. system ogrzewania kościoła i prezbiterium, pod podłogą którego odkryto stare krypty grobowe. Wymieniono dach, oraz przeprowadzono mozolne i kosztowne prace przy naprawianiu ceglastej elewacji świątyni. W tej chwili remontowana jest katedralna dzwonnica. Jedną z najważniejszych zmian wewnątrz kościoła była wymiana ołtarza głównego. W 2009 roku, tuż przed świętowanymi uroczyście w Łomży obchodami jubileuszu 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu (w mieście obradowała nawet Konferencja Episkopatu Polski), ustawiono odlany z brązu, według projektu artysty rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, nowy ołtarz Katedry. Główną, centralną postacią ołtarza jest zmartwychwstały Chrystus, nadnaturalnej wielkości, wstępujący do nieba znad globu Ziemi, otoczony w chwale postaciami kilkudziesięciu świętych. Twarzy jednemu z nich „udzielił” biskup Stefanek.
W międzyczasie przeprowadzono remont kaplicy Matki Boskiej Łomżyńskiej i kaplicy Najświętszego Sakramentu, uporządkowano epitafia i grobowce, oraz pojawiła się nowa Droga Krzyżowa także autorstwa prof. Dźwigaja.

Biskup oskarżony
Wydaje się, że w ciągu piętnastu lat posługi pasterskiej w Łomży najtrudniejsza dla biskupa Stanisława Stefanka była jesień 2007 roku. Wówczas to pojawiły się w mediach zarzuty dotyczące rzekomej jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Wówczas biskup napisał specjalny list do wiernych, który był czytany we wszystkich parafiach, a w którym napisał, że „nigdy, w żadnej formie, nie współpracowałem ze służbą bezpieczeństwa”. Słowa biskupa Stefanka później potwierdziła także Kościelna Komisja Historyczna, która badała znajdujące się w IPN akta SB dotyczące wszystkich żyjących polskich hierarchów kościelnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę