Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


10 lutego 1940 r.

70. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego.

70. lat temu mieszkańcy kresów wschodnich, w tym białostocczyzny i  ziemi łomżyńskiej padli ofiarą rozpoczynających się masowych czystek, przeprowadzanych przez okupanta sowieckiego. Dotknęły one całe rodziny, których członkowie czynnie uczestniczyli w tworzeniu niepodległego państwa polskiego. W tym wypadku nie miał znaczenia wiek ani stan zdrowia, dla komunistów i ich zwolenników wszyscy byli wrogami. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. miała miejsce pierwsza z czterech deportacji, będących konsekwencją paktu Ribbentrop – Mołotow i agresji ZSRR  na Polskę z 17 września 1939 r., które wówczas zajęło ponad połowę terytorium II Rzeczypospolitej.

W ciągu jednej nocy (z 9 na 10 lutego 1940 r.), czyli w tzw. pierwszej wywózce wywieziono z rodzinnych domów, według Instytutu Pamięci Narodowej, około 13 000 mieszkańców dawnej białostocczyzny, a z całych kresów ponad 140 000 Polaków. Wywiezieni zostali skazani na głód i ciężką pracę ponad siły na 6, 10, 15 lat, a niektórzy nigdy nie powrócili do ojczyzny.

W czterech deportacjach w latach 1940-1941, NKWD wywiozło na Sybir ponad 220 000 obywateli polskich (Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Żydów).

Główne obchody rocznicowe odbędą się we wrześniu w Białymstoku. Odbędzie się wówczas X Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru z udziałem delegacji środowisk sybirackich i uczniów z kraju i zagranicy.

(…)

„Dziesiąty luty będziem pamiętali,

Gdy przyszli Sowieci, myśmy jeszcze spali,

I nasze dzieci na sanie wsadzili,

Na główną stację wszystkich dowozili.

(…)

O, żegnaj, Polsko, żegnaj, chato miła,

O, żegnaj, ziemio, któraś nas karmiła,

Żegnaj, słoneczko i gwiazdy złociste

My odjeżdżamy z tej ziemi ojczystej.

(…)”

opracował: Arkadiusz Bałazy

Aneta Wiktorzak
pt, 26 lutego 2010 09:17
Data ostatniej edycji: cz, 02 kwietnia 2015 07:36:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę