Wioski tematyczne pod Nowogrodem: Kraina Bociana i Wioska Rękodzieła
Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie jako pierwsi uczestniczyli pierwszego dnia astronomicznej wiosny w wędrówce po terenach pobliskiej trójwsi: Chmielewo, Dzierzgi i Sulimy i okolicach. Dlaczego wyruszyli akurat tam z kolorowymi kartkami i ciekawością na twarzach...? Bo Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Chmielewie i prezes Jadwiga Cwalina zainaugurowali w środę działalność wioski tematycznej Kraina Bociana. Do Sulim zdążył przylecieć pierwszy gość.
W trójwsi – jak adekwatnie nazywane są w 3-elementowej koniunkcji te miejscowości, położone od siebie o kilka kilometrów – znajduje się przynajmniej 16 gniazd bocianich: 4 w Chmielewie, 7 w Dzierzgach i 5 w Sulimach, gdzie właśnie przyleciał pierwszy gość. W pewnym sensie to również gospodarz, bo spędzi czas nad Narwią i Pisą przez około 5 miesięcy. Czeka na małżonkę lub spotka na łąkach bliską sercu połowicę. Na powitanie wszystko przygotowane: wiejski ośrodek aktywności społecznej wyremontowany ze świetlicą i remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Tabliczki z opisami bocianiego życia i ciekawostkami na temat wpisanego w polski krajobraz ptaka – rozstawione w 3-wsi. Obiad przygotowany, lecz czas na posiłek będzie dopiero po inauguracji i rozwiązaniu guestu.
Gniazda w trójwsi każdego roku są zajęte
- W naszej gminie powstały dwie wioski tematyczne – opowiada burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka. Mieszkańcy chcieli stworzyć dodatkowe produkty turystyczne i zintegrować w działaniach lokalną społeczność. Trójwieś zjednoczyła się w promocji idei wokół Krainy Bociana, a Jankowo – Skarbowo i Młodzianowo – wokół pomysłu wioski rzemiosła, rękodzielnictwa, które uprawiano w dawniejszych latach prawie w każdym domu. Do inicjatywy przystąpiła lokalna grupa działania z Małego Płocka – Kraina Miodem Płynąca, której sekretarz Maria Misierewicz przybyła z radością na otwarcie trójwioski bocianiej. Skrzydlate towarzystwo ma dostatek pożywienia na nadrzecznych łąkach i ogromnym wysypisku odpadów w Czartorii. Gniazda w trójwsi każdego roku są zajęte, co napawa dumą mieszkańców. Jadwiga Cwalina zastanawiała się, czy jej wioska tematyczna więcej ma wspólnego z chmielem, od którego uprawy mogła powstać nazwa wsi, czy jednak z bocianami.
Gra terenowa z zabawą, wiedzą i questem
W podjęciu decyzji pomógł Krzysztof Szustka, inicjator wiosek tematycznych, mających odnowić oblicze wsi, aby stała się atrakcyjna dla tubylców i przyjezdnych z miast. Animator Szustka napisał questy – grę terenową z informacjami opisanymi na dwunastu tablicach w trójwsi, z których dzieci dowiadywały się, co może trafić do diagramów w polach odpowiedzi. Do tego przydatne były nogi piechurom, głowy do myślenia i kartki w rękach, składane na trzy, obustronnie zadrukowane. Jeśli uczniowie z SP w Nowogrodzie poprawnie udzielili odpowiedzi, mogli z wybranych liter odgadnąć hasło, związane z bocianami. Hasła, ze względu na radości następnych odkrywców, nie podajemy. Kod do kłódki w skrzynce pozwalał odnaleźć ukryte skarby – tj. symboliczne nagródki.
Dumni ze swoich wychowanków byli: wicedyrektor SP Edyta Ejsmont i nauczyciel Grzegorz Fabiszewski. Z satysfakcją zaangażowanie dzieci przyjęli dorośli mieszkańcy gminy, m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Nowogrodu Daniel Cwalina, radny powiatu łomżyńskiego Adam Zaczek i prezes KGW w Jankowie Agnieszka Dąbkowska, która była gospodarzem drugiej inauguracji wioski tematycznej w piątek w Jankowie, gdzie przypomniano rękodzieło, np. ligawki, rzeźby ludowe i plecione koszyki.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Zdjęcia: Karol Babiel
https://questy.org.pl/quest/o-czym-klekocza-bociany-w-krainie-bociana