Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jak to z Zambrowem było...

cz nie, 22 października 2006 20:45

Zambrów doczekał się książki opisującej dzieje miasta. Monografia „Zambrów na przestrzeni wieków” autorstwa dr Krzysztofa Sychowicza właśnie schodzi z maszyn drukarskich. Autor który jest historykiem Instytutu Pamięci Narodowej w swojej pracy uwzględnił także nie do końca poznane lata powojenne, kiedy Polska stawała się krajem komunistycznym. Wiązała się z tym działalność podziemia niepodległościowego, funkcjonowanie aparatu represji i wprowadzanie obcego Polakom systemu politycznego, ze wszystkimi jego negatywnymi cechami. - Okres ten to dla większości osób jednak także poszukiwanie szansy na normalne życie, zapomnienie o poniesionych stratach – podkreśla autor monografii.

Ukazała się książka o bursztynach na Kurpiowszczyżnie

cz pt, 25 listopada 2005 13:15

Po kilku wiekach wydobywania i obróbki bursztyny z kurpiowszczyzny doczekały się w końcu naukowego opracowania. Ukazała się właśnie unikalna książka poświęcona bursztyniarstwu zatytułowana "Bursztyn w dorzeczu Narwi" Jej autorem jest dyrektor Muzeum północno-Mazowieckiego w Łomży, dr Jerzy Jastrzębski. Placówka ma najpiekniejszy i najbogatszy zbiór bursztynu w Polsce, zaliczany także do najbardziej okazałego w Europie. Najwieksze nasilenie eksploatacji bursztynu nad Narwią przypada na I połowę XIX wieku, ale ślady miejscowego przemysłu bursztyniarskiego siegają XVIII wieku.

Grajewo w XX wieku

cz śr, 09 listopada 2005 17:17

Na rynku wydawniczym ukazała się monografia Grajewa. Książka pod tytułem „Grajewo w XX wieku” obejmuje lata 1918-1989. To pierwsza publikacja tak szeroko opisującą przemiany zachodzące w tym okresie w Grajewie i najbliższej okolicy. Autorami monografii są Tomasz Dudziński i Krzysztof Sychowicz. Pierwszy z autorów opisał historię powiatu szczuczyńskiego – bo tak oficjalnie brzmiała wówczas nazwa dzisiejszego powiatu grajewskiego - do czasów II wojny światowej. Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej zajął się zaś historią regionu w latach 1939-1989.

Biskupi Diecezji Łomżyńskiej

cz pon, 24 października 2005 12:57

„Biskupi Diecezji Łomżyńskiej. Działalność społeczna, polityczna i religijna” pod redakcją Tadeusza Kowalewskiego i ks. Józefa Łupińskiego to książka, która omawia życie i działalność biskupów na przestrzeni 80. lat jej istnienia. Analiza życia i działalności poszczególnych biskupów ukazuje posługę Kościołowi Łomżyńskiemu i Powszechnemu oraz ich szerokie zainteresowanie kwestiami nie tylko ściśle religijnymi, ale i społeczno-politycznymi. Pasterze Kościoła Łomżyńskiego w odrodzonej Polsce, w trudnych powojennych czasach totalitarnego ustroju komunistycznego wykazali się dalekowzroczną wizją kształtowania postaw religijnych i stosunków społeczno-politycznych.

Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956

cz pt, 07 października 2005 23:00

To pierwsza na taką skalę próba przedstawienia prawdziwej historii Ziemi Łomżyńskiej w pierwszych latach po II wojnie światowej. Instalowanie nowej władzy, jej aparat represji, walka władz z Kościołem katolickim, a także działalność podziemia antykomunistycznego i życie codzienne w PRL – zostało opisane na ponad 150 stronach książki pt. „Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956”. Autor dr Krzysztof Sychowicz książkę napisał by - jak podkreśla - „zapobiec ponownemu zafałszowaniu wydarzeń mających miejsce w latach 1944-56 i utrwaleniu lansowanych za rządów komunistycznych stereotypów - władza ludowa przeprowadzająca elektryfikację i walcząca z analfabetyzmem”.

Marzenia o orle w koronie... w Łomży

cz cz, 10 lutego 2005 21:19

W księgarni Dom Książki na rogu ulic Sadowej i Dwornej można kupić książkę pt.: “Marzenia o orle w koronie. Nauczyciele i młodzież Polski północno-wschodniej wobec władzy w latach 1980-1986”. Książka autorstwa Jarosława Schabieńskiego i Krzysztofa Sychowicza opisuje postawy, działalność polityczną i społeczną nauczycieli oraz młodzieży szkolnej wobec władz PRL-u. Punktem odniesienia jest powstanie i działalność tutejszych struktur NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.

Piątnica - moja opowieść

mm pon, 04 października 2004 17:11

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja poświęcona tym razem Piątnicy. Jak podkreśla autor - Waldemar Marchelewski książka „Piątnica - moja opowieść” jest jego spłaceniem długu wobec Piątnicy za możliwość tu zamieszkania i pętania się po tej ziemi ponad 30 lat. - „Ziemi na której urodziły się moje dzieci a moja rodzina spędza życie według przysłowia „raz na wozie, raz pod wozem”.(...)”

Łomża i powiat łomżyński w latach drugiej wojny światowej i trudnych latach powojennych (do 1957 r.)

cz śr, 09 czerwca 2004 21:25

Na ryunku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja dr Czesława Brodzickiego - "Łomża i powiat łomżyński w latach drugiej wojny światowej i trudnych latach powojennych (do 1957 r.)" Książka zawiera historię Łomży i powiatu łomżyńskiego podczas okupacji niemieckiej i rosyjskiej w czasie II wojny światowej oraz lata powojenne. Publikacja wzbogacona została zdjęciami, aneksami, wykazami osób i miejscowości, dzięki czemu ułatwia lekturę czytelnikom. Treść książki poprzedzona została opinią prof. Adama Dobrońskiego.

Wychowanie do poszanowania środowiska społeczno-przyrodniczego

cz so, 17 kwietnia 2004 13:08

Materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Porytem nt.: „Wychowanie do poszanowania środowiska społeczno – przyrodniczego”, która miała miejsce w dniu 5.10.2001 r. Pozycja wydrukowano w serii wydawniczej „Chrześcijaństwo i edukacja ekologiczna” nr 4. Praca zbiorową pod redakcją Jacka W. Czartoszewskiego i Janusza M. Kotowskiego. Publikacja liczy 170 stron. Wydana przez Wydawnictwo Verbinum, Warszawa 2003 r.

Konflikty społeczno – ekologiczne

cz so, 17 kwietnia 2004 13:02

Praca zbiorowa pod redakcją Jacka W. Czartoszewskiego Wydano w serii wydawniczej Chrześcijaństwo i edukacja ekologiczna nr 5. Wydawnictwo Verbinum, Warszawa 2003 r. stron 170.

« · 1 · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę