Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Śladami bohaterów” do Belgii, Holandii i Niemiec

Główne zdjęcie
E. Wiśniewska i K. Ostrowska na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie.

50 uczniów i nauczycieli z 13 szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego wzięło udział w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej wyjeździe do Belgii, Holandii i Niemiec. Uczniowie odwiedzili miejsca w których w 1944 roku walczyli żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i komandosi 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. - Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski – mówi gen. Maczek przypomina Elżbieta Wiśniewska, nauczycielka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, która wraz z dwiema uczennicami szkoły podążała szlakiem bojowym polskich żołnierzy.

- Podążając śladami gen. Stanisława Maczka odwiedziliśmy groby żołnierzy polskich 1 Dywizji Pancernej na cmentarzu żołnierzy z I i II wojny światowej Tielt w Belgii oraz holenderską Bredę. Miasto to zostało wyzwolone 29 października 1944 roku przez dywizję gen Maczka, który zgodnie ze swoim życzeniem, spoczywa w Bredzie wraz z żołnierzami poległymi przy jej wyzwalaniu na tamtejszym polskim cmentarzu wojskowym – relacjonuje Elżbieta Wiśniewska. - Uczniowie byli też w Oberlangen w Niemczech pod  tablica upamiętniającą   niemiecki obóz koncentracyjny wyzwolony w 1945 roku  przez dywizję gen. Maczka, w którym więziono ponad 1728 uczestniczek powstania warszawskiego.   
Niezwykłym  przeżyciem była msza św. na Polskim Honorowym  Cmentarzu Wojskowym w Bredzie, z udziałem przedstawicielek miejscowej Polonii. Była wśród nich łomżanka - Bożena Rijnbout-Sawicka, założycielka Fundacji Serce Polski, opiekującej się polskimi weteranami. 
Najwięcej wzruszeń dostarczyło jednak spotkanie w  polskiej szkole w Bredzie z uczestnikami  walk  z 1944 roku - z Holendrem Tomem Peterem oraz  Polakiem Romanem  Figiel, 90- letnim  żołnierzem dywizji gen. Stanisława Maczka. Była to niezwykła lekcja pamięci oparta na wspomnieniach obu weteranów, stanowiąca pomost między przeszłością a teraźniejszością. 

Ślady gen. Stanisława Sosabowskiego uczestnicy wyjazdu odnaleźli w holenderskim Driel i Arnhem. Wystawa „Polacy z Driel”, pomnik Surge Polonia, ku czci polskich spadochroniarzy na Placu Polskim i monument gen. Sosabowskiego w Driel, uświadomiły im wdzięczność i pamięć  żywioną przez mieszkańców tej miejscowości do 1. Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej walczącej tam we wrześniu 1944 r. podczas operacji „Market Garden” - mówi Elżbieta Wiśniewska.

Szukając śladów polskich bohaterów, uczestnicy wyjazdu odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen. W tym  niemieckim obozie koncentracyjny, w którym hitlerowcy zamordowali ok. 200 tys. ludzi z całej Europy, zginął m.in. gen. Stefan „Grot” Rowecki. Uczniowie widzieli Jego celę oraz wystawę poświęconą Jego pamięci, a zapalając znicze pod pomnikiem generała, oddali  cześć zamordowanemu bestialsko przez hitlerowców pierwszemu komendantowi Armii Krajowej.

Trasa podróży wiodła także przez Akwizgran (niem. Aachen) - miasto  na granicy Niemiec, Belgii i Holandii, będące kolebką współczesnej Europy. Tu uczestnicy wyjazdu zwiedzili Aachener Dom, ze słynną kaplicą pałacową Karola Wielkiego - pierwszą katedrę w Europie Północnej, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego  UNESCO.

- Uczestnictwo uczennic ZSTiO  Nr 4 w Projekcie Edukacyjnym „Śladami Bohaterów” jest ważną dla nich lekcją historii i patriotyzmu – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Podróż do miejsc bitew czy miejscowości, w których spoczywają szczątki Polaków walczący w Europie, pozwala młodzieży lepiej zrozumieć tragizm wojennych i powojennych losów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Pozwala też utrwalić i pielęgnować pamięć o wydarzeniach i polskich bohaterach II wojny światowej, która nie powinna zginąć ze świadomości młodego pokolenia. 

Zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego „Śladami Bohaterów”, wyjazd odbył się w dniach 12 – 16 września 2016 roku. Udział uczennic z łomżyńskiej szkoły był  możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Łomża oraz  PHP „AGRO-ROLNIK” Sp.  z.o.o. w Śniadowie.

Foto: E. Wiśniewska i K. Ostrowska na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie.
Foto: K. Bałon i K. Ostrowska na cmentarzu wojennym w Oosterbeek Arnhem
Foto: Łomżanki - Bożena Rijnbout-Sawicka z Fundacji Serce Polski, E. Wiśniewska K. Ostrowska i K.Bałon na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie
Foto: Msza św. na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym Bredzie (foto P. Kalisz IPN Białystok)
Foto: Na cmentarzu wojennym w Oosterbeek
Foto: E. Wiśniewska, K. Bałon i K. Ostrowska
Foto:
Foto:
Foto: Roman Figiel - żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka oraz E. Wiśniewska, K. Ostrowska i K. Bałon na spotkaniu w szkole polskiej w Bredzie
Foto: Spotkanie z ze świadkami walk w 1944 r. - Tomem Peterem i Romanem Figiel w polskiej szkole w Bredzie (foto P. Kalisz IPN Białystok)
Foto: Uczestniczki wyjazdu na wystawie Polacy w Driel
Foto: Przy pomniku Stefana Grota Roweckiego w Sachsenhausen

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę