Emocjonujący Infotest 2016 w „Informatyce”
Mieli na odpowiedzi i rozwiązanie 45 zadań 60 minut. Oprócz sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych z informatyki, musieli poradzić sobie ze stresem, by zdążyć w jak najkrótszym czasie. Najlepszym okazał się Łukasz Zieliński, drugoklasista LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie i wychowanek nauczyciela Tadeusza Wojno. Spomiędzy 81 finalistów Infotestu 2016 PWSIiP w Łomży, zakwalifikowanych z 404 uczestników z 18 szkół w Podlaskiem i Mazowieckiem, jury pod przewodnictwem dr inż. Anety Wiktorzak drugim miejscem uhonorowało Patryka Merchelskiego z ZS2 w Grajewie, a trzecim - Kacpra Leszczyńskiego z ZS1 w Zambrowie.
- Informatyka rozwija się, wdziera w każdą przestrzeń życia, i na razie odwrotu nie ma – stwierdził Krzysztof Cwalina, przewodniczący koła Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Łomży, który słuchającym ze swymi 22 nauczycielami młodym życzył w nowej auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, ażeby za tym sprawdzianem wiedzy i umiejętności szły dobre wybory drogi na studia i rozwijanie pasji. - Dryg do informatyki miałem od podstawówki, od około sześciu lat, sam w sobie odnalazłem chęć do programowania i tworzenia stron internetowych – opowiada Łukasz Zieliński, który zamiast popularnych wśród dzieci gier tzw. strzelanek wolał gry logiczne. - Stworzyłem nawet kilka stron komercyjnych, apgrejduję je, zależnie od życzenia klienta.
- Tylko zwycięzca zdobył 37 punktów, kilka osób miało po 36 i po 35 punktów, dlatego o drugim i trzecim miejscu zadecydował lepszy czas – uzasadnia szczegóły werdyktu dr. inż. Aneta Wiktorzak. - Poziom punktowy jest porównywalny z wynikami ubiegłorocznymi, bo trzymamy się standardu.
Zwycięzca pół żartem, pół serio mówił, że jest leniwy, że za mało do Infotestu się przygotowywał. Zamierza przyłożyć się w najbliższej edycji. Opiekun chwalił chłopca, że „widzi u siebie rezerwy”.
„Informatyki uczyłem się z książek, ale nie szkolnych”
Dr hab. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki w PWSIiP, uradował się, że tyle wspaniałej młodzieży bierze udział po raz kolejny w konkursie. - Matematyka i informatyka uczą samodzielnego myślenia, a to przydaje się w każdej sytuacji – dzielił się refleksją z młodymi siwy profesor, przestrzegając, „żebyście nie dali zwieść się rzeczom, które są mało wartościowe”. Nazwał nawet kilkakrotnie uczestników Infotestu „elitą”. Natomiast elicie nauczycieli informatyki dyplomy gratulacyjne wręczali: Ewa Sznejder, naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego w Łomży, Krzysztof Cwalina z PTI oraz Marek Żelazny, szef firmy Demart. Wyróżnienia te odebrali nauczyciele, m.in., z Łomży, Ostrołęki, Szczuczyna, Niećkowa, Ostrowi Mazowieckiej, Wysokiego Mazowieckiego i Ciechanowca. - Słyszałem, że Łukasz chciał wybrać Technikum Informatyczne, a było trochę za mało chętnych – wyjawia opiekun zwycięzcy Tadeusz Wojno z ZSOiZ w Czyżewie. - Pocztą pantoflową poszło, kto przychodzi, więc pani dyrektor Alicja Bańkowska od razu miała na niego oko, lecz o Łukaszu najlepiej świadczyły konkursy i świadectwa. Jest kilka poziomów wyżej od swoich rówieśników. Dla niego jedna godzina informatyki to za mało. Miał zajęcia dodatkowe.
Tak jak uczniowie Michała Niedźwieckiego i Dariusza Śliweckiego, informatyków z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży, którzy kolejny raz z rzędu wywalczyli 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej, zaś w nagrodę dostali: system nawigacji satelitarnej, gry komputerowe, głośniki i diody ledowe. Zwycięski Łukasz otrzymał nowoczesny tablet; wychowanek Krzysztofa Gutowskiego Patryk Merchelski dostał dysk zewnętrzny, zaś uczeń Ireneusza Rudnickiego Kacper Leszczyński – urządzenie wielofunkcyjne. - Informatyki uczyłem się z książek, ale nie szkolnych – uchyla rąbka tajemnicy triumfator, który rok temu w Infoteście znalazł się na drugim miejscu. - Ale nie spodziewałem się, że tym razem wygram. Wydaje mi się, że informatyka to... przedmiot nie dla każdego. Jako dziedzina jest ciężka, pracochłonna, czasochłonna, wymagająca solidnego myślenia. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, wybiorę studia w PWSIiP. Widzę w tej uczelni swoją szansę.
Dr inż. Aneta Wiktorzak cieszy się z zainteresowania Infotestem: - Dla organizatorów to sygnał, że dobrze wpisaliśmy się w potrzeby społeczności lokalnej, że możliwe jest łączenie nauki z biznesem.
Mirosław R. Derewońko