Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pełen nowości łomżyński rok akademicki

Główne zdjęcie
Polacy z Brześcia (Białoruś) rozpoczęli studia w PWSIiP w Łomży: (L) Rusłan i Stanisław na zarządzaniu, Alena i Inna na administracji.

Dla ponad 5000 studentów i wykładowców z czterech uczelni w Łomży zaczął się rok nauki. Najwcześniej uroczystą, szesnastą w historii, inaugurację zorganizowała Wyższa Szkoła Agrobiznesu (2.10), ale już wkrótce immatrykulowani będą studenci z „Jańskiego” (7.10), PWSIiP (11.10) i WSD (17.10). Każda z uczelni oferuje nowe kierunki i hasła wiodące studiów.

Dr Ewa Konopka, zastępca dyrektora Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP
Dr Ewa Konopka, zastępca dyrektora Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP
Spotkanie informacyjne na kierunku filologia angielska z technologią informacyjną PWSIiP
Spotkanie informacyjne na kierunku filologia angielska z technologią informacyjną PWSIiP
Profesor honorowy WSA Donata Godlewska (fot. Urząd Miasta)
Profesor honorowy WSA Donata Godlewska (fot. Urząd Miasta)

Progi „Agrobiznesu” przekroczyło 705 pierwszaków, którzy ze starszą bracią tworzą ok. dwutysięczną społeczność. W jej szeregach znalazło się 120 studentów Uniwersytetu Złotego Wieku, zaś od inauguracji – także Profesor Honorowy WSA Donata Godlewska; tytuł otrzymała wybitna archiwistka i autorka monografii historycznych Łomży od czasów najdawniejszych. Laudację wygłosił historyk prof. Adam Dobroński, nazywając Donatę Godlewską jedną z „trzech drobnych ciałem wielkich Siłaczek” - obok nieżyjących Heleny Czernekowej i Jadwigi Chętnikowej.  
– Proszę wybaczyć moje wzruszenie. To promień w moim życiu, co tu się oszukiwać, już starszym. Ta nominacja to piękna klamra, która spina moje życie naukowe - dziękowała Donata Godlewska, którą rektor prof. Roman Engler nazwał „bohaterką”, a prof. Dobroński „księżną łomżyńską”. - Nie wiem, na ile Opatrzność pozwoli mi cieszyć się nominacją, ale na dzisiaj bardzo się cieszę!
Profesor Godlewskiej i twórcom „Agrobiznesu” gratulowała Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, oraz prof. Piotr Roman Kuźniar, który wygłosił wykład inauguracyjny o Polsce wobec aktualnych problemów międzynarodowych. Blisko połowa młodzieży w WSA studiuje na kierunku rolniczo-ekonomicznym; dla ok. 70 osób uruchomiono nowy kierunek.
- Nasze hasło to „W nowe czasy z nowym duchem”. Ruszamy ze studiami bezpieczeństwa wewnętrznego, przygotowującymi do pracy w sytuacjach katastrof, ochrony imprez, obywateli i transportu – zapowiada prorektor dr inż. Mariusz Brzeziński. - Rozpoczynamy prowadzenie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Zgłosiło się 50 pań i jeden pan, rekrutacja trwa.
Z nowym kierunkiem wystartowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, w której prowadzeniem filologii angielskiej z technologią informacyjną na poziomie licencjackim zajęła się dr Ewa Konopka, wicedyrektor Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP.
- Zajęcia z ponad 60 studentami poprowadzi wykształcona i doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna – deklarowała w czasie spotkania informacyjnego. - Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy nowoczesne laboratoria językowe, a wkrótce udostępnimy pracownie w kompleksie, budowanym naprzeciwko gmachu głównego. Opiekunem pierwszego roku będzie dr Natalia Malenko, do której możecie zgłaszać się ze wszystkimi sprawami.
- Wybrałam język angielski, bo to najbardziej przydatny sposób komunikowania – mówi Monika Arciszewska, która zdecydowała się na anglistykę z koleżanką z III LO Natalia Chojnowską. - Jesteśmy zadowolone, ponieważ po licencjacie w Łomży będziemy kontynuować studia magisterskie na UW.
Spośród 2 tys. studentów PWSIiP ci z kierunków informatyka oraz automatyka i robotyka mają jeden powód do radości więcej.
- Na podstawie matur wyłoniliśmy 30 najlepszych z każdego kierunku: będą otrzymywali po  1000  zł stypendium miesięcznie – informuje prorektor dr Krystyna Leszczewska. - Stypendia po pierwszym roku znów otrzymają najlepsi. Naszym hasłem jest „Kształcimy praktyków”, łącząc wymagania studiów z oczekiwaniami pracodawców.
W Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego studiuje ok. 1000 osób, w tym 300 na pierwszym roku. Nowym kierunkiem jest turystyka i rekreacja - 20 osób, oraz kursy pilotów wycieczek krajowych i zagranicznych.
- Nasze tegoroczne hasło to „Ewangelizacja ludzi nauki – tożsamość i misja ludzi nauki” - oznajmia rektor dr Zbigniew Piotrowski. - Naukowcy powinni dążyć do prawdy, bronić jej i żyć w prawdzie. Są szczególną grupą zawodową, która oprócz badań kształci przecież przyszłe pokolenia.
Sześcioletnie studia w Wyższym Seminarium Duchownym, najstarszej, działającej od 1919 r. uczelni w Łomży, rozpocznie 69 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.
- Nie wprowadzamy nowych kierunków – oświadcza rektor ks. dr Wojciech Nowacki. - Przygotowanie do kapłaństwa jest od lat stałym i niezmiennym kierunkiem kształcenia w seminarium. A hasło roku akademickiego przedstawimy podczas inauguracji.

Mirosław R. Derewońko

cz
pon, 03 października 2011 12:00
Data ostatniej edycji: pon, 03 października 2011 13:22:40

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę