Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna 159

Nie odbiorą

Po ewangelikach i żydach przyszedł czas na prawosławie. Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska w Białymstoku wystąpiła o zwrot ziemi i wypłacenie odszkodowania za majątek pozostawiony w Łomży. Prawosławni roszczą sobie pretensje do terenów wzdłuż ul. Sienkiewicza od Placu Jana Pawła II aż do Wojskowej Komendy Uzupełnień włącznie z tym budynkiem i „małym” kościółkiem.

Wniosek ordynariusza prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, biskupa Jakuba Kostiuczuka dotyczący zwrotu majątku pocerkiewnego w Łomży, wypłynął do Komisji Regulacyjnej, działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Podstawą jego złożenia jest ustawa sprzed 15 lat o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Prawosławni podkreślają, że kiedyś  te tereny w całości należały do cerkwi, a skoro ustawa daje im możliwość żądania zwrotu lub odszkodowania za nie, to z takiej okazji korzystają.  Prawosławie jest trzecią religią, obok ewangelickiej i żydowskiej, która wnosi roszczenia wobec Łomży. Wcześniej podobne w treści wnioski składali przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z Pisza i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich z Warszawy.Wniosek prawosławnych zaskoczył nie tylko władze miasta. Jarosław Koszewski z biura prasowego ratusza podkreśla, że prezydent Jerzy Brzeziński uważa go za bezzasadny. W biurze prawnym miasta przygotowywana jest odpowiedź, która ma obalić roszczenia cerkwi.  - Prezydent nie ma zamiaru oddawać nawet skrawka łomżyńskiej ziemi – dodaje Koszewski.

Łomżyńskie prawosławie
Rosjanie i prawosławie do miasta dotarli po klęsce wojsk Napoleona pod Moskwą (wojna 1812 rok). Wojsko rosyjskie, administracja rosyjska i prawosławie, jako wyznanie „rządowe”, to wszystko było obce dla mieszkańców tych ziem. Niemniej ponad stuletnia okupacja (zabór) rosyjska doprowadziła z czasem do tego, że w Łomży coraz więcej było osób tego wyznania. Szczególnie duża liczba prawosławnych ściągnęła tu po 1866 roku, gdy w Łomży utworzono stolicę guberni. Zabór rosyjski dla Polaków zapisał się przede wszystkim jako okres, w którym zaborca usilnie gnębił i rusyfikował mieszkańców. Przykładem mogą być represje, jakie spadły na Polaków chwytających za broń w powstaniu styczniowym z 1863 - rozstrzeliwania powstańców, aresztowania pomagających im i wywózki na Syberię całych rodzin. Pierwsze wzmianki o prawosławiu w Łomży pochodzą z lat 30-tych XIX wieku. Wówczas w mieście wydzielono cmentarz prawosławny. Dzisiejszy „mały” kościółek, to dawna cerkiew prawosławna. Świątynia została wybudowana w 1877r., tuż przy Pałacu Gubernatora. Budynek przez prawosławnych używany był do końca I wojny światowej. Po jej zakończeniu majątek cerkwi – m.in. ten w Łomży - odebrał specjalnym dekretem z 16 XII 1918 roku marszałek Józef Piłsudski – za kolaborację z rosyjskim zaborcą - przekazując ten majątek w zarząd Skarbu Państwa. Sam budynek cerkwi przekazano zaś na polski (rzymskokatolicki) kościół garnizonowy stacjonującego w Łomży 33 pułku piechoty.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę