Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”- wystawa archeologiczna

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie zapraszają 17 lutego, o godz, 13,00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum, przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy „Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Autorami wystawy są Jacek Andrzejowski, Tomasz Rakowski i Katarzyna Watemborska.

 

Liwiec meandruje w szerokiej dolinie, w dolnym biegu przecinając pozostałości dawnej Puszczy Kamienieckiej. U schyłku starożytności, między II wiekiem p.n.e a początkiem V wieku n.e., rzeka stanowiła oś jednego z ważniejszych skupisk osadniczych plemion germańskich zamie-szkujących wówczas znaczną część ziem dzisiejszej Polski. Piaszczyste wydmy rozciągające się wzdłuż krawędzi doliny i sama rzeka, spławna przez większość roku, stanowiły dogodne szlaki komunikacyjne, zaś lekkie gleby i liczne małe strumienie tworzyły znakomite warunki dla rozwoju gospodarki opartej na rolnictwie. Archeologiczne zainteresowania przedhistorycznym osadnictwem w dolinie Liwca sięgają II poł. XIX w. Do prywatnych kolekcji, a później do zbiorów muzealnych, przede wszystkim do działu archeologicznego ówczesnego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, trafiły pierwsze zabytki odkryte na stanowiskach z przełomu er, między innymi w Raźnach, Grębkowie i w Jarni-cach; wielki skarb rzymskich denarów z I - II wieku n.e. przypadkowo znaleziony w 1873 r. pod Jarnicami dostał się do zbiorów rosyjskich i zapewne zaginął. W końcu lat 1880. badania wykopaliskowe w Popielowie i Stawiskach prowadził Tymoteusz Łuniewski (1847-1905), ziemianin i przedsiębiorca z Korytnicy, a jednocześnie zapalony archeolog i etnograf, który wyniki swoich poszukiwań opublikował w IV tomie ”Wiadomości Archeologicz-nych” już w 1882 roku. W początkach XX wieku “wycieczki archeologiczne” odbywał tu Roman Jakimowicz (1889-1951), późniejszy organizator i pierwszy dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, współpracujący z mieszkającym w Woli Korytnickiej geologiem Stanisławem Małkowskim (1889-1962), przyszłym twórcą i dyrektorem Muzeum Ziemi w Warszawie.

W latach 60. ubiegłego wieku szeroko zakrojone prace archeologiczne na stanowiskach z późnej starożytności w dolinie Liwca podjęło i prowadzi do dzisiaj Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Początkowo badania skupiały się w strefie środkowego biegu rzeki. Teresa Dąbro-wska odsłoniła wówczas dużą, lecz zniszczoną nekropolę w Karczewcu, wznowiła prace na cmen-tarzysku w Starej Wsi, odkrytym i częściowo rozkopanym w 1941 roku, ratowniczo rozpoznała też cmentarzysko w Kopciach. W latach 70. i 80. badania wykopaliskowe skoncentrowały się w rejonie ujścia Liwca. Na dużym i dobrze zachowanym cmentarzysku w Kamieńczyku, należącym do najważniejszych stanowisk archeologicznych z przełomu er na ziemiach polskich, wykopaliska przeprowadziła Teresa Dabrowska. Jacek Andrzejowski zbadał równie dobrze zachowaną nekropolę w Nadkolu i zakończył prace na drugim cmentarzysku w tej wsi, rozpoczęte przez Annę Pozarzycką, zaś Grażyna Orlińska badała niezwykle ciekawe miejsce produkcji ceramiki na osadzie w Kamieńczyku-Błoniu. Najnowszy projekt badawczy Państwowego Muzeum Archeologicznego w dolinie Liwca związany jest z Jartyporami. Od 1998 roku zespół Działu Epoki Żelaza kierowany przez Jacka Andrzejo-wskiego prowadzi tu prace wykopaliskowe na wielkiej i niezwykle ciekawej nekropoli, na której zaniechano grzebania zmarłych dopiero w początkach V wieku n.e., u schyłku germańskiego osadnictwa nad Liwcem i na całym obszarze ziem polskich. Rezultaty tych prac – oprócz spektakularnych znalezisk – pozwalają też na coraz pełniejsze wejrzenie w fascynujący świat kultury plemion zamieszkujących tu przed niemal dwoma tysiącami lat, ale też, stawiając przed archeologami kolejne pytania, są początkiem nowych badań dawnych dziejów ziem w dolinie Liwca.

Jacek Andrzejowski

 

Foto: złoty wisiorek
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: kolia
Foto: pacorek ze szkla mozaikowego
Foto: srebna zapinka
Foto: wisior zdobiony emalią
Foto: zapinka zdobiona emalią
Grzegorz Gwizdon
so, 09 lutego 2013 12:41
Data ostatniej edycji: nie, 02 lutego 2014 12:16:06

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę