Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Narodowe czytanie „Nad Niemnem”

Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, młodzież oraz wiele innych osób. Nie zabrakło również muzyki: o oprawę wydarzenia zadbał improwizujący pianista Bogdan Szczepański, zaś imprezę rozpoczęli i zakończyli na ludową nutę Żaklina i Michał Olchowikowie.

MBP uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” od jej pierwszej edycji. Lekturą dwunastej odsłony imprezy nieprzypadkowo, bo w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W roku 2019 wśród czytanych wtedy opowiadań znalazła się „Dobra pani”, ale „Nad Niemnem” to najbardziej znane dzieło Orzeszkowej, powieść epicka, pozytywistyczna i z licznymi odniesieniami do powstańczego zrywu, którego echa w roku 1888, kiedy po raz pierwszy ukazała się w formie książkowej, w polskim społeczeństwie wciąż były bardzo duże.

Założenia „Narodowego Czytania” są wciąż niezmienne: akcja ma promować czytelnictwo oraz budować na jego płaszczyźnie międzypokoleniowe więzi. Dlatego w sobotnie, słoneczne przedpołudnie fragmenty „Nad Niemnem” czytali zgodnie starsi i młodsi, znani i nieznani, ludzie, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu nierzadko od jego początku, ale również debiutanci. Po muzycznym i słownym wprowadzeniu uczestników imprezy do świata Justyny Orzelskiej, Bohatyrowiczów i Korczyńskich zabrali Julia Sacharczuk i Miłosz Cieślik, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, który już od czterech lat współtworzy łomżyńską odsłonę „Narodowego Czytania”. Władze lokalne reprezentowali zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski, starosta Lech Marek Szabłowsk i przewodniczący rady miejskiej Wiesław Grzymała. 


Dobrze zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy imprezy: uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, przygotowani przez Marię Kryszajtys, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, podopieczni Joanny Podsiadło oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, rozwijający swe liczne talenty pod kierunkiem Doroty Przestrzelskiej. Czytanie zakończył Adam Dąbrowski z Polskiego Radia Białystok.

Poznawanie na żywo, bądź przypominanie sobie powieści Orzeszkowej w takiej właśnie formie, nie było jedyną atrakcją imprezy. Bibliotekarze przygotowali również planszową wystawę „Kwiaty znad Niemna”, książkowy kiermasz oraz słodki poczęstunek, był też oczywiście pamiątkowy stempel „Narodowego Czytania”. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali pianista Bogdan Szczepański, kierownik muzyczny Teatru Lalki i Aktora od momentu jego powstania oraz Żaklina i Michał Olchowikowie - nie tylko grający, ale też śpiewający w duecie, do tego a cappella, ludowe melodie. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę