Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jan Nepomucen. Święty przydrożny

Wysatwa rzeźb świętego - marzec - kwiecień 2004r.

Ekspozycja prezentuje ponad 60 rzeźbiarskich wizerunków św. Jana Nepomucena, ze zbiorów zgromadzonych przez Muzea w Łomży, Białymstoku, Ostrołęce, Ciechanowcu i Suwałkach oraz przechowywanych w kościołach i kolekcjach prywatnych. Prezentowane rzeźby pochodzą głównie z dawnych kapliczek przydrożnych.

Jan Welflin zwany też Janem z Pomuk, Nepomucenem lub Nepomukiem żył w II poł. XIV stulecia w Czechach. Był kapłanem, wikariuszem generalnym archidiecezji praskiej. Z rozkazu króla Wacława był torturowany i zrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Na tym moście ustawiono w 1683 roku pierwszą figurę Nepomucena, choć kanonizowano go dopiero w 1729 r. Kult tego świętego rozpowszechnił się bardzo szybko w całej Europie, również poza nią. Był niezwykle popularny także w Polsce. Św. Jan Nepomucen zajął naczelną pozycję wśród świętych pańskich umieszczanych w kapliczkach od XVIII do początku XX w. Jego wizerunki wykonywali wielcy, uznani twórcy jak również rzeźbiarze ludowi. Był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Proszono go również o obronę przed obmową, zniesławieniem i pomówieniem. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę