Muzyczne, taneczne i muzealne atrakcje na weekend
Dwudniowy festiwal szantowy w Rajgrodzie z udziałem łomżyńskiego zespołu Bond. Przejażdżki po Łomży zabytkowym autobusem, wydarzenie towarzyszące wystawie „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” w muzeum. Występ koreańskich tancerzy w filharmonii. Zajazd wysokomazowiecki w Ciechanowcu, upamiętniający 760 rocznicę bitwy z Jaćwingami i obejmujący szereg atrakcji. To najważniejsze wydarzenia nadchodzącego weekendu, ale nie jedyne.
Zapewne sporą atrakcją dla miłośników szant będzie dwudniowy SzantygRaj II Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Rajgrodzie, jeden z elementów obchodów tegorocznych dni tego miasta. Imprezę rozpocznie o 13:00 przegląd konkursowy z udziałem 13 wykonawców z regionu i terenu całego kraju. Będzie wśród nich łomżyński zespół Bond, który w ubiegłym tygodniu zajął III miejsce podczas Przeglądu Piosenki Żeglarskiej w Kamiance. W Rajgrodzie reprezentanci Łomży powalczą o jedną z trzech nagród oraz o nominację do finału konkursu festiwali Shanties oraz Bazuna. O 17:00 rozpocznie się część koncertowa. Wystąpią: OKAW Sztorm, Szkutnicy Dźwięków, Aura Mesy, Zrefowani, Krzysztof Malinowski i Kolor Nieba oraz Klang. Zaplanowano też występ laureatów konkursu.
Drugi dzień festiwalu rozpocznie o 12:00 blok wydarzeń dedykowanych najmłodszym: Teatr Katarynka przedstawi spektakl dla dzieci „Morskie opowieści” zespół Klang zaprezentuje się w programie „Mały może w morze”, zaplanowano też atrakcje żeglarskie dla dzieci.
Koncerty wystartują o 16:00. Wystąpią: Zmiana Wachty, Chór Majtki Prezesa, The Pioruneers, Inisheer, Waldemar Mieczkowski z zespołem, Mietek Folk oraz Atlantyda. SzantygRaj II Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Rajgrodzie odbędzie się w amfiteatrze nad Jeziorem Rajgrodzkim, wstęp wolny.
W sobotę Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wydarzenia towarzyszące najnowszej wystawie czasowej „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”, ukazującej przeszłość i teraźniejszość Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. Wystawę, oraz rzecz jasna również wystawy stałe, będzie można zwiedzać w godzinach 10:00-16:00. O godzinie 11 będzie to możliwe wraz z Krzysztofem Zarembą, pracownikiem MPK o stażu sięgającym jeszcze początku lat 80., który o przedsiębiorstwie wie praktycznie wszystko. Z kolei na 12:00, 13:00 i 14:00 zaplanowane są kursy po Łomży Autosana H9-35, należącego do Dariusza Łady i zaparkowanego na muzealnym dziedzińcu. Przejażdżki będą bezpłatne. Bilety na wystawę kosztują 6-10 złotych, a z Łomżyńską Kartą Mieszkańca nawet symboliczną złotówkę.
W sobotę o 18:30 w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się pierwsza odsłona letniego cyklu wydarzeń „Wakacje z filharmonią”. Wystąpi grupa taneczna Yehwa Dance Group z Korei Południowej. W programie: taneczno-muzyczny show w reżyserii i w choreografii Jeon Seul Kwee, na który złożą się koreańskie tańce ludowe oraz współczesne. Wstęp wolny.
W niedzielę na Starym Rynku odbędzie się jarmark „Zasmakuj w Łomży”. Podczas trwającej w godzinach 9:00-15:00 imprezy będzie można kupić artystyczne rękodzieło, regionalne przysmaki i tradycyjną żywność. Imprezie towarzyszyć będzie akcja Komendy Miejskiej Policji w Łomży, promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Będzie miasteczko ruchu drogowego, symulator zderzeń, demonstracja policyjnego sprzętu oraz znakowanie rowerów. Wstęp wolny.
W samo południe mszą świętą rozpocznie się w niedzielę 14. Zajazd wysokomazowiecki w Ciechanowcu. Impreza odbędzie się na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. Między 13:00 a 17:00 zaplanowano różne inscenizacje, w tym walki piesze i konne, turniej rycerski, pokazy łucznicze, żonglerki chorągwiami, dawnych tańców, sokolików, warsztaty i grę terenową. O 17:30 odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Brańskiem w roku 1264, przygotowana z udziałem około 70 uczestników. Finałem imprezy będzie komediowy spektakl „Chory z urojenia” Moliera w wykonaniu teatru Parabuch z Warszawy o 18:00. Wstęp wolny.
Wojciech Chamryk